שי ג'רבי

צעד אחר צעד: המדריך למשקיע המתחיל בשוק ההון

שי ג'רבי
נפתחה לכם קרן השתלמות? קיבלתם ירושה? יש לכם סכום כסף שהתפנה במפתיע? זה הזמן להשקיע. אין לכם ניסיון בשוק ההון? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן! צפו בסרטון שמציג כמה כללים בסיסיים להשקעות, ומסביר קצת את ההיגיון שמאחורי שוק ההון.

 

נתחיל בשאלה העיקרית – האם כדאי להשקיע בכלל?
 

התשובה היא כן, עם כוכבית. השקעה נכונה היא כזאת שעושים באופן מושכל ובשביל זה עלינו לבחון את השוק בצורה אחראית.  המבט הראשון שלנו צריך להיות לכיוון מדדי המניות העיקריים מסביב לעולם – שניים מהם הם מדד הוול סטריט ומדד תל-אביב 125, לצד מדדי אג"ח עיקריים בארץ ובעולם. המדדים האלה עולים לאורך זמן, והמסקנה מכך היא שכדאי ללכת על השקעה ארוכת טווח.
וגם כאן, נשים כוכבית. הכלל נכון, אבל צריך תמיד להבין את הסיכון הגבוה שמאחורי ההשקעה עם התשואה הגבוהה. זה נכון, אפשר להרוויח הרבה מאוד כסף, אבל במקביל – הסיכון שאתם לוקחים גדל ככל שהאפשרות לרווח גדלה. אתם לא יודעים מה מקור הסיכון? אל תשקיעו.

 

איפה נדרשת תשומת לב?

נמשיך אל אגרות החוב של החברות, שם מקור הסיכון ברור – במידה והחברה לא תוכל לפרוע את איגרת החוב שלה למשקיעים, הכסף ירד לטמיון. סיכון דומה יש גם באגרות חוב שמנפיקות מדינות שונות, שם תמיד קיים הסיכוי למשבר כלכלי בו המדינה תכריז כי היא לא מצליחה לפרוע את חובותיה. מדינה בסיכון גדול עשויה להביא לרווח רב אם תשתקם כלכלית, ומנגד לגרום לאיבוד הכסף אם תקרוס.

אותו הכלל תקף גם למניות, קרנות, אופציות וכו'. המשקיעים אף פעם לא יודעים מתי יגיע משבר עולמי (הדוגמה הכי מובהקת היא המשבר של 2008).

 

 

אז איך תגנו על ההשקעה שלכם?

לא בושה להתייעץ

קודם כל – מתייעצים. מומחה בעל רישיון ייעוץ או השקעה יוכל לתת לכם הכוונה נכונה להשקעה שתתאים לכם. חשוב להתעקש על כך שהכסף ינוהל מתוך חשבון הבנק שלכם, ומומחה הייעוץ או מנהל התיק יקבל הרשאה לניהול ההשקעות בלבד.
בדרך זו תוכלו לקבל מידע שוטף מהבנק על השקעות שבוצעו בכספכם, מה הסכומים שנותרו בחשבון, ולמעשה, תוכלו לדעת בזמן אמת מה עשה הכסף שלכם.

 

אל תשימו הכל בסל אחד

כלל נוסף חשוב בעולם ההשקעות שכדאי שתכירו הוא פיזור ההשקעות שמביא להורדת סיכונים. כך תוכלו להקטין את הנזק שעלול להיגרם מהשקעה לא מוצלחת בודדת. אם אתם מושקעים במכשירים סולידיים כמו אג"ח מדינה של מדינות יציבות, לצד סלי מניות, או מניות ואג"חים יותר ספקולטיביים בשיעור סביר מהתיק – התיק שלכם כנראה אינו ריכוזי.

שימו את הרגשות בצד

לפעמים צריך לפעול נגד האינטואיציה או נגד מה שהתרגלנו לחשוב שהוא הדבר הנכון. יש תנודות חדות בשוק? זה בדיוק הזמן הלא נכון לבצע פעולות או לקבל החלטות. אתם עלולים למצוא את עצמכם קונים בשיא ומוכרים בשפל. לא פעם מי שהתאפק, החזיק מעמד וראה את האור בקצה המשבר – הרוויח בגדול.
במילים אחרות: את ההחלטות הכי טובות לגבי תיק ההשקעות מקבלים דווקא בתקופות הרגועות. ויש גם בונוס: ככה תוכלו למעט בפעולות ולהקטין את סכום העמלות.

שיהיה בהצלחה!

 

 

שי ג'רבי הוא אנליסט מחקר שוק ההון במערך הייעוץ של לאומי