איל קאופמן

שווקים בינלאומיים: מזג האוויר והכסף שלך

איל קאופמן
איך תשפיע "סנדי" על שוק המניות בארה"ב, ועל אילו סקטורים כדאי לשים עין.

איך תשפיע “סנדי” על שוק המניות בארה”ב, ועל אילו סקטורים כדאי לשים עין. וגם: הסיכון שבהשקעה ב- ETF-ים
המדדים בארה”ב סגרו את השבוע שעבר בירידות, על רקע תוצאות הבחירות והחשש לאי הסכמה בין המפלגות בארה”ב בנוגע לצוק הפיסקלי. אם לא יושג הסכם עד סוף השנה, ייכנסו לתוקף באופן אוטומטי קיצוצים רוחביים ויצטמצמו הוצאות הממשלה.
סקטור התשתיות (4.6%-) והתקשורת (3.6%-) בלטו בירידות, ומניות הפיננסים איבדו כ-3.1%. סקטור מוצרי הצריכה הלא מחזוריים איבד כ-2.4% בשל ההערכות כי נתון המכירות הקמעונאיות שיפורסם השבוע יושפע לרעה מהוריקן “סנדי”, שגרם לסגירת חנויות למשך מספר ימים. כתוצאה מכך, המכירות הקמעונאיות צפויות לרדת באוקטובר בכ-0.2%.

עם זאת, בחודשים הקרובים יקוזזו נזקי הסופה, כשהצרכנים ישלימו את הקניות, ויורגש גידול בהוצאות על בנייה ותשתיות. למרות הסופה, מדד אמון הצרכנים של מישיגן טיפס זה החודש הרביעי ברציפות והגיע לרמה הגבוהה ביותר מזה חמש שנים. על אף הנתון החיובי, להערכתנו ה”צוק הפיסקלי” יהיה במרכז תשומת הלב של השווקים וצפוי להעיב על המסחר בזמן הקרוב.

מבט לעתיד

בראייה ארוכת טווח, שוקי המניות בעולם אטרקטיביים, רמת המכפילים ברוב המדדים העיקריים אינה חריגה ושוקי המניות אינם יקרים בהשוואה היסטורית. עם זאת, בהינתן קצב צמיחה גלובלי נמוך יחסית, ובהינתן שגם ברבעון הרביעי הפירמות לא צפויות לדווח על עלייה ברווחיות, אנו ממליצים להגדיל את החשיפה לסקטורים דפנסיביים על חשבון סקטורים מחזוריים.

אנו ממשיכים להמליץ להתמקד בשוק האמריקאי, ובמיוחד בסקטור הדיור ונגזרותיו (בנקים אזוריים), לאור השיפור היחסי בפעילות הכלכלית בארה”ב בהשוואה לשווקים באירופה ובאסיה. גם שוקי צפון אמריקה האחרים (קנדה ומקסיקו) ודרום אמריקה, אטרקטיביים באופן יחסי.

אנו נותנים משקל חסר ליפן ולמרבית מדינות אסיה, בעיקר על רקע נתוני המאקרו שמצביעים על המשך ההאטה בשווקים אלו. בסין ממשיכים להתפרסם נתוני מאקרו חיוביים, ואנו משאירים את שוק המניות הסיני במשקל שוק.

הסיכון העיקרי לשוקי המניות נובע מהידרדרות אפשרית של הכלכלה העולמית לרמות צמיחה נמוכות אפילו יותר ואף למיתון גלובלי. בטווח הקצר, נושא הצוק הפיסקלי בארה”ב צפוי, כאמור, להעיב על השווקים. בנוסף, הסיכונים שקשורים למשבר החובות באירופה עומדים בעינם, והצמיחה בגוש האירופי לא צפויה להתאושש בעתיד הקרוב.

הסיכון שב-ETF

ETFים (תעודות סל) נחשבים לדרך בטוחה יחסית להשקעה בסקטור, במדד או בקבוצת נכסים פיננסיים בעלת מאפיינים ייחודיים. היתרון המרכזי הוא הפיזור, שכן בקנייה אחת יכול המשקיע להשיג חשיפה למספר רב של מניות, איגרות חוב או סחורות. אולם בהשקעה כזאת טמון גם סיכון אליו בדרך כלל לא מודעים.

מאז יצירת ה-ETF הראשון, שעוקב אחר ה-S&P 500, נוצרו לא פחות מ-1,450 ETFים ומושקעים בהם כ-1.3 טריליון דולר. אך לא כל ה-ETFים פופולאריים – חלק מהם סובל מהתעניינות נמוכה, ורבים נמחקים מהמסחר.

בחודשים האחרונים הודיעו מספר חברות על סגירת ETFים שונים, ובסיכום שנתי צפויים להיסגר בסך הכל 91 ETFים – המספר השנתי הגבוה מעולם. הסיבה למחיקת מספר כה רב של מכשירים על ידי חברות מהשורה השנייה והשלישית היא התחרות. שלוש מן השחקניות הגדולות בתחום – בלקרוק, ונגארד ושוואב – הודיעו השנה כי יפחיתו עמלות. בסביבה כזו קשה מאוד למתחרים הקטנים לשרוד.

על מנת להקטין את סיכון הנזילות, אנו ממליצים למשקיעים לבדוק את הסחירות ב-ETF לפני השקעה בו.

 

לסקירה המלאה באתר לאומי

 

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי.