דודי רזניק

טראמפ או ריבית בנק ישראל – מה יעניין את המשקיעים עד לתום השנה?

דודי רזניק
הדבר המשמעותי ביותר בתקופה שנותרה עד סוף השנה, אליו יהיו נשואות עיני המשקיעים בעולם כולו, הוא מדיניות הבנק המרכזי בארצות הברית והצפי להעלאת ריבית באמצע חודש דצמבר

שנת 2017  מתקרבת לסיומה, ומסתמנת עד כה כשנה מוצלחת מאוד בכל הקשור לביצועי שוקי המניות שהמשיכו לרשום עליות שערים ושיאים נומינליים חדשים כמעט ללא הפסקה.

 

יחד עם זאת, משקיעים בעולם יזכרו את 2017 כשנה פחות מוצלחת בכל הקשור להשקעה באיגרות חוב ממשלתיות הסובלות לאחרונה מירידות שערים ועלייה בתשואות, אולם בישראל – השנה האחרונה הייתה דווקא שנה טובה למשקיעי האג"ח, על רקע העובדה כי ריבית בנק ישראל נמצאת מזה תקופה ארוכה ברמת השפל ועושה רושם שהיא לא הולכת להשתנות בתקופה הקרובה.

 

מחכים להודעת הריבית

הדבר המשמעותי ביותר בתקופה שנותרה עד סוף השנה, אליו יהיו נשואות עיני המשקיעים בעולם כולו, הוא מדיניות הבנק המרכזי בארצות הברית שם צפוי הפד לעלות את הריבית פעם נוספת בהחלטה שתתקבל באמצע חודש דצמבר.

 

נכון לרגע כתיבת שורות אלו, השוק מגלם הסתברות גבוהה מאוד של קרוב ל- 90% להעלאת ריבית נוספת, שלישית במספר השנה. מעבר להחלטת הריבית יהיו קשובים המשקיעים לנוסח הדברים ובעיקר לתוואי הריבית העתידי של הפד.

 

איך זה ישפיע על ישראל?

בישראל רמת הוודאות לגבי המדיניות של בנק ישראל גבוהה יחסית. בנק ישראל שומר על ריבית הבסיס ברמת השפל (רמה הנשמרת מאז חודש מרץ 2015), וגם בחודשים הקרובים אנו לא מעריכים שבנק ישראל ישנה את מדיניותו, למרות מהלך העלאות הריבית בארה"ב, וזאת בעיקר על רקע המשך המציאות של סביבת אינפלציה נמוכה בישראל, מהנמוכות בקרב מדינות ה-OECD. שינוי הריבית בישראל ככל הנראה לא יתרחש לפני שלהי שנת 2018, ואולי אף לתוך שנת 2019, דבר הצפוי להעניק המשך רוח גבית לשווקים הפיננסיים המקומיים.

 

בהיבט הפיסקלי יעקבו המשקיעים אחר החלטות הממשלה בכל הקשור לעודפים הגבוהים שקיימים מגביית מיסים השנה, בעיקר עקב אירועים חד פעמיים. הגבייה העודפת צפויה ליצור גרעון תקציבי נמוך משמעותית מזה החזוי על פי היעד. ייתכן מאוד והממשלה תנצל את העודפים, בתקופה הקרובה,  על מנת להשיק מהלך כזה או אחר של הורדות מיסים.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.