דודי רזניק

איך מחירי הדיור משפיעים על קצב האינפלציה בישראל?

דודי רזניק
המגמות הנוכחיות בשוק הדיור הן הגורם המרכזי לאינפלציה במשק, כשקצב עליית המחירים הוא הגבוה מזה שלוש שנים. אבל איפה אנחנו עומדים ביחס לשאר העולם?

בחודשים האחרונים סביבת האינפלציה בישראל נמצאת במגמת עלייה ולמעשה בתחילת השנה הנוכחית יצאה האינפלציה מהטריטוריה השלילית לראשונה זה קרוב לשנתיים וחצי. במילים אחרות: אנחנו משלמים יותר וקצב עליית המחירים הוא הגבוה מזה כשלוש שנים.

 

איך מחירי הדיור קשורים לזה?

אם בוחנים את הסעיפים המרכיבים במדד המחירים לצרכן נראה כי ישנו רק סעיף אחד בולט התורם באופן עקבי לאינפלציה בישראל והוא סעיף הדיור (הנמדד על פי מחירי שכר הדירה ולא מחירי הדירות עצמן).
לאחרונה, חלה האצה בעליית מחירי שכר הדירה כאשר עלייה זו, משקפת, בין היתר, את המגמות הנוכחיות בשוק הדיור, בהן האטה בקצב הרחבת היצע הדירות להשכרה על רקע יציאה מתמשכת של "משקיעים" משוק הדיור; זאת, לצד כוונת הממשלה להטיל מס על ריבוי דירות, אשר גורם לבעלי הדירות להעלות את מחירי השכירות.

 

אנחנו ביחס לעולם

עדיין, בהשוואה בינלאומית סביבת האינפלציה בישראל נמוכה מאוד.
למעשה מבין מדינות ה –OECD, רק בשווייץ, אירלנד ופינלנד הייתה האינפלציה בשנה האחרונה נמוכה יותר, כאשר בהסתכלות על שנת 2016 קלנדרית, האינפלציה בישראל הייתה הנמוכה ביותר בקרב מדינות ה-OECD, ועמדה על מינוס 0.2% בהשוואה ל-1.8% בממוצע ה-OECD (דצמבר 2016 לעומת דצמבר 2015).
נציין כי פערי האינפלציה בין ישראל למדינות ה-OECD בשנים האחרונות נבעו ממספר גורמים, בהם מגמה של תיסוף מתמשך בשער החליפין של השקל מול סל המטבעות שנמשכה גם בתחילת 2017 והפחתות מחירים ביוזמה ממשלתית.

 

ככלל, סביבת האינפלציה בעולם ובישראל הייתה נמוכה יחסית בשנים האחרונות בעיקר על רקע ירידת קצב הצמיחה העולמי במדינות מייצאות אינפלציה כסין והודו, ירידת מחירי הסחורות וקיפאון בעליית השכר במרבית המדינות בעולם.

 

איך זה משפיע עלינו?

במבט קדימה נראה כי העלייה המתונה בסביבת האינפלציה בעולם ובישראל תימשך בחודשים הקרובים, בין היתר, על רקע התאוששות בצמיחה בעולם בשנה האחרונה וציפיות להרחבת המדיניות הפיסקאלית בחלק ממדינות ה-OECD באופן שישפיע לחיוב על הצמיחה הכלכלית.

למרות העלייה הצפויה בסביבת האינפלציה, עדיין השנים הקרובות צפויות להתאפיין ברמת אינפלציה נמוכה ביחס לרמות הגבוהות בעבר.
האזרח הקטן בישראל צפוי להמשיך וליהנות מהסביבה האינפלציונית הנמוכה יחסית, כאשר ההוצאה על תשלומי משכנתאות (שבחלקן הגדול צמודות למדד) כמעט ואינה עולה בשנים האחרונות, השכר כמעט ולא נשחק וכך כוח הקנייה שלנו למעשה גדל ומאפשר לעלות ברמת החיים.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?