שלי רווח

השקעה של תושב חוץ בארץ

שלי רווח
באחד מערבי שישי ישבנו עם חברים ושוחחנו על עניני היום

באחד מערבי שישי ישבנו עם חברים ושוחחנו על עניני היום, קצת פוליטיקה והרבה כלכלה ועסקים. אחד מהנוכחים ציין שהוא משקיע בשוק ההון בארה”ב, על מנת להגדיל את הסיכון בתיק השקעות ולגוון את אפיקי ההשקעה. ההגדרה של אותו חבר ל”להגדיל את הסיכון” היא בדיוק ההיפך מהמחשבה שלי כאשר אני מייעצת ללקוח להגדיל את החשיפה שלו לשווקים חדשים. הרי בשוק המקומי אנחנו מעורים, מכירים ויודעים, תמיד הולכים על בטוח, אבל, כפי שאמי היקרה  לימדה אותי לפני הרבה זמן, לא הכי נכון.

אם אצרף לכך את עבודתי כיועצת בחטיבה לבנקאות פרטית רב לאומית של לאומי (GPB), כשאני משוחחת עם לקוחות הנמצאים בחו”ל ומציעה להם השקעות מגוונות בשוק ההון המקומי, האם הם מגדילים את הסיכון לתיק שלהם, או מפזרים את הסיכון ובכך מקטינים אותו? כשיועץ השקעות מנהל שיחת ייעוץ עם לקוח בנקאות פרטית, עולים בשיחה נושאים רבים, החל מנושאים וצרכים אישיים  (בית להשקעה, חתונה של הבן, פרנסה ועוד),  וכלה בבניית תיק ההשקעות על פי מדיניות ההשקעה של הלקוח. בשיחה עולים גם הסיכונים וההזדמנויות בסביבה העסקית עליה אנחנו מדברים באותו הרגע, כגון: ריבית, אינפלציה, שוק המניות, מטבעות וגם השפעות גיאופוליטיות שהפכו בימים האחרונים למשמעותיים מאוד כשמדברים על השקעה במזרח התיכון.

אז מה ההבדל בין שיחה עם משקיע מהארץ למשקיע מחו”ל?

מה שכנראה ידוע ומוכר לתושב הארץ, פחות ברור מאליו לתושב חוץ. חשוב לזכור כי סיכון המדינה הוא חלק מהתלבטויותיו של הלקוח. תושב ישראל רואה את תוצרת שטראוס על המדפים במרכול, רואה את סניפי לאומי ברחוב, מדבר מקו טלפון של בזק או כל אחת מהחברות הסלולריות. בשבילו, המניות בבורסה אינן רק מניות – הן מוחשיות. מכירים אותן, קוראים עליהן, משתמשים במוצרים שלהן. זה כאן וזה מוכר. כשלקוח תושב חוץ מבקש להשקיע בשוק ההון המקומי, הוא אינו רואה את המילקי של שטראוס, והשם “פז” נשמע לו מאוד אותנטי, אבל אין לו את התחושה שיש לנו מהיכרות עם החברה שנדמה שהייתה כאן מאז ומעולם. וכעת עולה שוב השאלה, האם כשלקוח תושב חוץ משקיע בישראל הוא מעלה את רמת סיכון תיק ההשקעות שלו או דווקא מוריד? ובנוסף, האם לקוחות ממדינות שונות בעולם יענו על השאלה באופן שונה?

האם ככל שהכלכלה במדינה חזקה יותר, הלקוח ישאף פחות להשקיע מחוץ למדינתו?

אין לי תשובה חד-משמעית לכך. אם מדובר בלקוח אשר מגיע מכלכלת העולם השלישי, הוא כנראה ירצה להשקיע במדינה חזקה יותר, עם שוק הון משגשג, בנקים חזקים וכלכלה איתנה. עבור לקוח כזה אין ספק שהשקעה בישראל היא הפחתת סיכון בתיק ההשקעות שלו. ומה עם לקוח שגר באחת מהמדינות המפותחות, מדוע שירצה להשקיע במדינה שעד לא מזמן הייתה חלק מקבוצת המדינות המתפתחות? האם גם הוא חושב שהשקעה בישראל הנה הפחתת סיכון? ניקח לדוגמא לקוח אוסטרלי: אוסטרליה – מדינה חזקה, מערכת פיננסית חזקה, שגם את המשבר של 2008 עברה בשלום, המקומיים נהנים ממטבע חזק ומשוק סחורות משגשג.

למה שלקוח כזה ירצה להשקיע בישראל?

מסתבר  שיש לו דווקא סיבות רבות מדוע להשקיע בארצנו הקטנה.

ראשית, אין להתווכח עם מספרים – השקעה בשוק הישראלי הניבה למשקיע בשנים האחרונות תשואות חיוביות יפות. רק לצורך ההשוואה – בשלוש השנים האחרונות, ובתוכן גם המשבר הפיננסי של 2008 , מדד ת”א 25 עלה ב 23.45% כשמדד ASX האוסטרלי ירד ב 9.80%, באותה תקופה ה S&P 500 ירד ב 1.94%. סיבה נוספת, אפשרויות ההשקעה הבינלאומיות מהארץ רבות יותר מהרבה מקומות בעולם. לקוח שמשקיע בארץ, יכול להשקיע בשוק המקומי ובשקל יחד עם שוקי מניות רבים כמעט מכל העולם – ארה”ב, מדינות באירופה, מדינות שונות באסיה, קנדה ודרום אפריקה. ניתן לרכוש אג”חים במטבעות כמו דולר, יורו, ליש”ט, דולר אוסטרלי, דולר ניו זילנדי, לירה טורקית, ריאל ברזילאי, פזו פיליפיני, קרונה שוודית, פזו מקסיקני, רנד דרום אפריקאי, יוהן סיני, פרנק שוויצרי, רופיה הודית ועוד ועוד. היתרון הוא שאפשר לשנות את החלוקה הפנימית בין השוק המקומי לשווקים אחרים בעולם באותו תיק השקעות וזאת בהתאם לתקופה, לציפיות  ובהתאם לרצונות וצרכי הלקוח. לכן, תושב חוץ שמשקיע בישראל מגוון את תיק ההשקעות שלו הן בשוק המקומי והן בעולם, גיוון שפשוט בארץ, אך לא תמיד במקום מגוריו, ובאופן כזה שהסיכוי לשפר את התשואה בתיק הכולל עולה. אם כך, מסתמן שהתשובה על השאלה: “האם השקעה של תושב חוץ בישראל מגדילה או מורידה סיכון”, היא בעלת מספר רב של רבדים ומשתנים.

מה דעתכם בנושא?

המידע המוצג כאן ניתן כמידע כללי בלבד ולא לצורך ביצוע פעולות ו/או עסקאות קונקרטיות. לפיכך, אין להסתמך על נתון כלשהו המובא כאן, לשם ביצוע עסקה או פעולה כלשהם. למען הסר ספק, פרסום זה אינו מהווה יעוץ לרכישת נכסים פיננסיים או ניירות ערך כלשהם וכן אינו מהווה הצעה לרכישתם.