רוני גיטלין

בישראל וגם בעולם: העלאת הריבית במשק וההשפעות שלה

רוני גיטלין
7 שנים וחצי חלפו מאז העלאת הריבית האחרונה ועל כן, החלטתו של בנק ישראל להעלות את הריבית מ-0.1% ל-0.25% כבר הספיקה לטלטל את השווקים. אבל מה זה בעצם אומר שהריבית עלתה, אילו מדינות נוספות העלו את הריבית וכיצד שיעור הריבית החדש ישפיע עלינו בתחומים השונים?

העלאת הריבית לשיעור של 0.25% צפויה לגרור השפעה רבה על הכיס שלנו בתקופה הקרובה: החל מהמשכנתא וכלה בפקדונות, הלוואות, מינוסים ואפילו קניות בחו״ל וחופשות. אך בשביל להבין את המשמעויות של העלאת הריבית כדאי, תחילה, להבין למה בכלל העלו אותה.

 

מדוע מעלים ריבית?

אחד מהמניעים העיקריים שהובילו, ככל הנראה, להחלטה על העלאת ריבית הוא ציפיות האינפלציה. כלומר, המשך תהליך עליית המחירים של מוצרים ושירותים שונים לו אנו עדים זה כמה חודשים. בעניין זה, חשוב להבין שהעלאת ריבית היא כלי המרסן עליית מחירים וזאת משום שריבית גבוהה ״מייקרת את הכסף״, כמו במצב של הלוואות. הרציונל מאחורי שיטה זו היא ההנחה שברגע שמחיר הכסף ״עולה״ כך קשה לנו יותר לרכוש מוצרים ושירותים כמו שהיינו רגילים, מה שמוביל לירידה בביקוש ובסופו של דבר מביא להורדה במחירים.

 

 

תמונה של שטר דולר עליו עומד טראמפ

 

 

הריבית בישראל ביחס לעולם

ישראל איננה המדינה היחידה שבחרה להעלות את הריבית באחרונה. הריבית בארה״ב, למשל, כבר עברה את ה-2% לאחר רצף העלאות ואף קיימת ציפייה להעלאה נוספת בדצמבר הקרוב. העלאות אלו היו צפויות והגיעו בהדרגה, ולכן לא השפיעו לרעה על השווקים – מה שנשקף ממדדי המניות בארה״ב (הנאסד״ק והדאו ג׳ונס) שהגיעו לשיאים חדשים.

 

 

 

תמונה של בחור עם תכנית

 

משמעויות הירידה מבחינה כלכלית

  • שוק הנדל״ן: מעבר לציפייה כי עליית המחירים במשק תתרסן, ישנן השלכות נוספות להן עשויה להביא העלייה בריבית. אחת מהן, למשל, היא פגיעה בשוק הנדל״ן: החזרי המשכנתאות עתידים להתייקר וכך גם עלויות המימון של היזמים ויחד השוק, שיש האומרים גם ככה נמצא בהתקררות, עשוי להיפגע אף יותר.

 

  • התחזקות המטבע: השפעה נוספת של עליית הריבית נוגעת למטבע המקומי שלנו, השקל, ולהתחזקותו. שכן, העלאת ריבית על השקל הופכת אותו לאטרקטיבי יותר בעיני משקיעים. והאם זה טוב? תלוי את מי שואלים: מצד אחד, עבור צרכנים שמרבים לקנות מחו״ל הקניות נעשות זולות יותר – וכך גם טיסות, חבילות נופש וכו׳. מצד שני, עבור יצואנים המשלמים משכורות / נושאים בהוצאות כאן בארץ אך רושמים הכנסות במטבע זר, תיתכן פגיעה.

 

  • שוק ההון: באשר להשקעה במניות, מבחינה תאורטית העלאת הריבית אינה חיונית והדבר קשור לכך שהפיקדונות בבנקים הופכים בזכות הריבית הגבוהה יותר לאטרקטיביים, ״ומושכים״ משקיעים מהשווקים. ואולם, מדובר בהנחה תאורטית שכן קשה לנבא או לצפות את התנהגות שוק המניות. כראיה לכך, ניתן להסתכל על העלאת הריבית בארה״ב שלא פגעה במדדי המניות.
     

תמונת עגלת קניות

 

פקדונות, הלוואות ואוברדראפט השלכות על הכיס

כאמור, הריבית מייצגת את ״מחיר הכסף״, מה שרלוונטי בכל 3 המצבים של פקדונות, הלוואות ומינוסים. בפקדונות מי שירוויח הוא הצרכן שיזכה לתשואה (ריבית) מובטחת גדולה יותר על הכסף שהעביר לבנק, ואילו במצב של מינוס או הלוואה (כל עוד היא אינה צמודה ובריבית משתנה) הריבית שנשלם תהיה גבוהה יותר. יחד עם זאת, חשוב להבין כי נכון לכרגע מדובר על שינוי יחסית נמוך למשק בית ממוצע מבחינת ההוצאה החודשית כל עוד המתווה לא ימשיך.

 

לסיכום, על השאלה האם הריבית תמשיך לעלות קשה לענות, אולם כן ישנה הנחה שגם אם תהיה עליה היא לא תהיה ממושכת בגלל האינפלציה הנמוכה. 

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.