אלה פריד

האם תורכיה תקנה גז ישראלי?

אלה פריד
הלקוחה האולטימטיבית לגז הישראלי, היא ללא ספק תורכיה שמחפשת נואשות מקורות אנרגיה.

הלקוחה האולטימטיבית לגז הישראלי, היא ללא ספק תורכיה שמחפשת נואשות מקורות אנרגיה. החלטת הבג”ץ בנושא יצוא הגז הסירה את המשוכה הרגולטורית האחרונה לפיתוח פרויקט לוויתן, והעלתה שלב את החיפוש אחר שוקי יעד. מבין מדינות אגן הים התיכון, דווקא הכלכלה התורכית הצומחת זקוקה נואשות למקורות אנרגיה חדשים. הנחת צינור מישראל לתורכיה הגיונית מאוד מבחינה כלכלית, אולם לא בטוח שהיחסים המתוחים בין המדינות יאפשרו את שיתוף הפעולה
שוב ושוב עולות לאחרונה כותרות המצביעות על התעניינות של גורמים שונים בתורכיה ביבוא גז מישראל. בעולם אידיאלי, הייתה תורכיה יכולה להיות הקונה האולטימטיבית לגז הישראלי, דבר שהיה משרת במידה שווה את שני הצדדים. גם אם לא בטוח שהמאזן הפוליטי יאפשר זאת, כאשר גורמים מדיניים וכלכליים מתייחסים לייצוא גז ישראלי לתורכיה במלוא הרצינות, נראה שאין לשלול את האפשרות על הסף.

תורכיה, הנמנית עם מועדון הכלכלות הצומחות (ה-E7), סובלת ממחסור במקורות אנרגיה וזקוקה לפתרונות לא קונבנציונליים כדי להמשיך ולצמוח. בניגוד לאיראן השכנה, שמחזיקה בעתודות ענק של 151 מיליארד חביות נפט ו-1,169 *TCF גז (מקום שני בעולם אחרי רוסיה), תורכיה נשענת בעיקר על יבוא ש אנרגיה. ב-2012 ייבאה תורכיה כ- 92% מהנפט הגולמי שצרכה וכ-90% מהגז הטבעי.

מצבה של תורכיה, המדינה הקטנה במועדון הכלכלות הצומחות החשובות,דומה במידה רבה בתחום האנרגיה למצבה של סין, המדינה הגדולה ב-E7 . לתורכיה, שמשמשת מרכז ייצור אזורי חשוב עבור מדינות אירופה המערבית, מיעוט מקורות אנרגיה זמינים, והיא משקיעה מאמצים רבים להבטיח גיוון מקורות ואספקה סדירה. בדומה לסין, גם שרים וראשי חברות ממשלתיות תורכיים מסתובבים בעולם בחיפוש אחר שיתופי פעולה ורכישות שיבטיחו מקורות אנרגיה יציבים, וכמה מהם אף הגיעו לישראל. נקודת דמיון נוספת היא מדיניות חוץ בלתי תלויה, המתאפיינת בפרגמטיזם והידוק קשרים כלכליים ומדיניים עם יריבים היסטוריים.

במשך שני עשורים ראתה עצמה תורכיה כמועמדת להצטרפות לאיחוד האירופי. כשזה לא קרה,  הידקה תורכיה את קשריה עם איראן, נסיכויות המפרץ, מדינות צפון אפריקה ומדינות מרכז אסיה. כך, לדוגמה, כ-50% מהנפט וכ-20% מהגז שייבאה הגיעו בשנת 2011 מאיראן. תורכיה גם הרחיבה מאוד את קשרי המסחר עם יריבותיה ההיסטוריות יוון ורוסיה, ונותרה חברה בנאט”ו, למרות חילוקי הדעות עם ארה”ב בנושא איראן וניגודי עניינים בנושא עיראק.

האיום על אספקת הגז מאיראן, העיכובים בבניית צינור הולכת הגז מאיראן לאירופה דרך תורכיה, והביקוש הגובר לאנרגיה לא הותירו לתורכיה ברירות. בדומה למדינות רבות באירופה, תורכיה נשענת על יבוא של גז טבעי מרוסיה באמצעות צינור ההולכה התת-ימי Blue Stream. כדי להפחית את התלות ב”**גזפרום” ולהיחלץ מההצמדה של מחירי הגז למחיר הנפט, הגבירה תורכיה את היבוא מאלג’יריה, אזרבייג’אן, קזחסטאן וטורקמניסטאן. הגז הזול ביותר כרגע הוא טורקמני, בכ-10$ ל-***mbtu.

מדיניות פיזור האנרגיה התורכית כוללת גם השקעות באנרגיה אלטרנטיבית, לרבות אנרגיית רוח ותחנות כוח הידרו-חשמליות. לתורכיה יש גם פוטנציאל גיאותרמי שטרם מומש, והיא החלה בפעילות פוטו- ולטאית באזורים הדרומיים. אך כל אלה הם טיפה בים מול הצורך בתוספת של אלפי מגה-ואט עד סוף העשור.

כך, בעת שמדינות מתועשות כמו גרמניה ויפן נוטשות בהדרגה את האנרגיה הגרעינית, נמצאות תורכיה וסין דווקא בראשיתו של תהליך הפוך. עבודות ההכנה להקמת הכור ב-Mersin, בו צפויה רוסיה להשקיע 12 מיליארד דולר, כבר החלו. כור נוסף אמור להיבנות באזור הים השחור, כנראה באמצעות חברה דרום קוריאנית בשיתוף עם נסיכויות המפרץ.

לתורכיה רזרבות מוכחות צנועות יחסית של כ-8 מיליארד (****BCM) גז טבעי וכ-284 מיליון חביות נפט. אך לפי נתוני ה-EIA האמריקני יש לה פוטנציאל נוסף של כ-64 טריליון רגל מעוקבים גז פצלים (Shale)  כאשר 15 TCF מכלל זה הם בעלי פוטנציאל אפשרי להפקה. בעקבות התגליות בישראל ובקפריסין בחרה חברת האנרגיה התורכית הממשלתית TPAO ב-Exxon-Mobil וב-Shell להוביל את האקספלורציה במעגני אנטליה ו-Thrace.

גם בתרחיש האופטימי ביותר, תורכיה תמשיך להישען על יבוא גז טבעי ונפט עוד שנים רבות. עם זאת, התמקדותה ביצירת מקורות אנרגיה מגוונים ומיקומה האסטרטגי כטרמינל אזורי דרכו עוברים גז ונפט שמגיעים מהמזרח התיכון, הים הכספי ורוסיה לאירופה, ימשיכו להעניק לה יתרונות כלכליים ומדיניים רבים. פנייתה לאנרגיה גרעינית מבוססת הגיון כלכלי, ולכן אין כל סיבה שתטורפד על-ידי האיחוד האירופי או ארה”ב. תורכיה, בניגוד לאיראן, הציעה לנהוג בשקיפות מרבית, ולהשתתף בכל המבחנים האירופיים בתהליך הקמת הכור.

לסיכום: בין ישראל המעוניינת למצוא שוק נגיש ליצוא הגז שלה, לתורכיה השואפת לבסס את מעמדה כ-*****Hub ‏אנרגיה אזורי , בו יעברו גז ונפט מהמזרח התיכון, הים הכספי ורוסיה – התאמת צרכים כלכליים אידיאלית. השאלה היא, האם הכלכלה תנצח את המתח הגיאופוליטי.


מפתח מושגים

*TCF – טריליון מטר מעוקבים

** גזפרום – חברת האנרגיה הגדולה ברוסיה והשנייה בגודלה באירופה, המובילה בעתודות הגז. (שווי שוק כ-115 מיליארד דולר)

***BCM – מיליארד מטר מעוקב (TCF 1 =כ-28 (BCM

**** MBTU – מיליון BTU .  יחידת ה- BTU (British Thermal Units) ‏ הינה יחידת גז או אנרגיה, שנוקבים בה בעיקר בחוזי אספקה. BTU השווה לכמות האנרגיה הדרושה לחימום ליברה (פאונד) אחד של מים כ- 0.45 קילוגרם

*****Hub- צומת מרכזי של אספקה, טרמינל

הבהרה: תוכן סקירה זו, לרבות הנתונים, המידע, ההערכות, הדעות והתחזיות (“המידע”) נערך בהסתמכות על מידע פומבי גלוי לציבור ו/או מידע שהתקבל, כולו או חלקו, מצדדים שלישיים (“ספקי מידע”) ומובא לידיעה כללית בלבד.
אין להסתמך על המידע, ואין לראות בו המלצה או תחליף לשיקול דעתך העצמאי, או הצעה או הזמנה לקבלת הצעות, או יעוץ – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים וצרכים המיוחדים שלך – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.