אילן רוזנברג

הגנו על עצמכם ממפולת פיננסית

אילן רוזנברג
שמי אילן רוזנברג, אני יועץ השקעות ופנסיה, במסגרת תפקידי כמנהל קשרי לקוחות בכיר בחטיבה לבנקאות פרטית ובינלאומית

שמי אילן רוזנברג, אני יועץ השקעות ופנסיה, במסגרת תפקידי כ-S.R.M, מנהל קשרי לקוחות בכיר בחטיבה לבנקאות פרטית ובינלאומית. בטורים הקרובים שלי, אני מתכוון להציג את פעילות החטיבה ואת דרכי המחשבה והניהול המאפיינים אותה. יהיו טורים על ניתוח מוצרים פיננסיים הרלוונטיים לקהל לקוחותינו, סיפורים מעניינים משוק ההון וגם דברים שלא קשורים ישירות לשוק ההון, אך מעניינים אותי אישית ואני מאמין ומקווה שיעניינו גם אתכם.
אך ראשית, קצת הגדרות. מה זו בעצם בנקאות פרטית? חשבתי על הדרך הטובה ביותר לתאר את המושג והגעתי למסקנה שברוח התקופה, כדאי להשתמש בגוגל ולראות איך הבנקים בישראל מתארים את פעילותם בתחום. אז הנה לפניכם מבחר ציטטות מאתרי הבנקים השונים:

 • “בנקאות פרטית הינו מושג יסוד בבנקאות העולמית, המייצג את הטיפול המיוחד ומכלול השירותים לפלח העליון של הלקוחות”.
 • “הבנקאות הפרטית מתאפיינת בפתרונות איכות בהתאמה אישית, תוך ראיה כוללת של נכסיך והאינטרסים הפיננסיים שלך ברחבי העולם”.
 • “בנקאות פרטית (exclusive) מציעה לקבוצה נבחרת של לקוחות חווית שירות המתבטאת ביחס אישי מיוחד, מיומנות מקצועית גבוהה, זמינות מרבית, ופניות יזומות ללקוח”.
 • “הבנקאות הפרטית הינה מעטפת שירותים אקסקלוסיבית המאופיינת ביצירתיות ומעוף, בשירותי בנקאות אישיים ובייעוץ ע”י מומחים בכירים בתחום שוק ההון”.
 • בנקאות פרטית הינה מתן שרות לפלח העליון של לקוחות הבנק המתבטא ביחס אישי, מיומנות מקצועית גבוהה וזמינות מרבית”.

ניתן בהחלט ללמוד על מהות הבנקאות הפרטית מהציטוטים הנבחרים הללו, אך מנקודת המבט שלי, ניתן למנות ארבעה מאפיינים עיקריים:

 1. יחס אישי: יועץ השקעות שמטפל בכמה עשרות בודדות של לקוחות, לעומת כמה מאות לקוחות ליועץ בבנקאות הרגילה.
 2. קידמה: מערכות וכלים מהמתקדמים ביותר במערכת הבנקאית. הלקוח יכול, למשל, לבחון את תשואת תיק ההשקעות שלו בשקלים וגם במטבע חוץ בנטרול שער חליפין, אם עיקר הונו מושקע במט”ח.
 3. סינרגיה: ראייה כוללת של נכסי הלקוח, שמשמעותה דו”ח ממוכן אחד הכולל תיקים מיועצים, תיקים מנוהלים וחשבונות בשלוחות הבנק בחו”ל.
 4. הטבות: השתתפות בכנסים מקצועיים, אירועי תרבות ונטוורקינג.

האם בפנינו מפולת?

אז לאחר שיצא לכם להכיר אותי ואתם כבר יודעים מה זו בנקאות פרטית, אפשר לספר לכם קצת על מה שמעסיק אותי בימים האחרונים בפעילות מול הלקוחות. עיקר השיחות שאני מנהל עם הלקוחות בימים אלה נסובות סביב רמת השערים הנוכחית של מדדי המניות השונים והחשש שמא לפנינו בועה פיננסית נוספת בהתהוות. נדל”ן, יוון, או איזה “ברבור שחור” שתמיד מגיע כשאף אחד לא ממש מצפה לו.

קשה מאוד להרגיע לקוח החושש ממפולת, למרות שזה יותר קל מאשר להניע אותו מלבצע מכירת חיסול כשהירידות צוברות תאוצה. אז מה אומרים ללקוחות החוששים? ובכן ישנם שני כללים ברורים ופשוטים: הכלל הראשון הינו לא לפעול בפאניקה. והכלל השני, הינו לא לשכוח את הכלל הראשון.

כיצד לחשב רמת חשיפה?

הרעיון שאני מנסה להעביר ללקוחותיי הינו לנסות לקבוע את רמת החשיפה למניות המתאימה להם, שבעקבותיה הם יוכלו לישון בשקט בלילה. כדי לקבוע רמה זו, עם כל לקוח אנחנו מקיימים בבנק פגישת עומק, במהלכה נערך אפיון כולל של צרכיו על פי שאלון מפורט, ובעזרת מודל ממוחשב נקבעת לו רמת סיכון המותאמת לו אישית.

אבל לקוח שאין באפשרותו לעבור סקר פיננסי, יכול, ככלל אצבע בלבד, להשתמש בשיטה שנפוצה בארה”ב, אשר בבסיסה הטענה כי אם נפחית מהמספר 100 את גילו, נקבל את אחוז המניות המקסימאלי מסך תיק הנכסים שלו. כלומר, לקוח בן 80 יהיה ברמה של עד 20% חשיפה למניות (לצערי, כנראה שלא נותר לו מספיק זמן לתקן ירידות ממפולת אם תתרחש) ולקוח בן 20 יכול להיות חשוף עד 80% למניות. ההיגיון מאחורי השיטה הזאת אומר שלאורך זמן כה רב, סביר כי הלקוח צעיר יקבל פיצוי בדמות תשואה עתידית עודפת, בגין הסיכון שאותו הוא נוטל כיום.

כך שלנסות לקבוע האם אנו באמת עומדים לפני מפולת, זו משימה בלתי אפשרית והמלצתי הגורפת הינה להימנע ככל הניתן מניסיון לתזמן את השוק ובמקום זאת, לבחון ביתר קפידה את רמת הסיכון המתאימה ביחד עם יועץ ההשקעות ולדבוק בה לאורך זמן.

אם הלקוח בכל זאת חושב שהוא יכול לנסות לתזמן את השוק (למכור בשיא ולקנות בשפל), אני מרשה לעצמי לצטט ממכתב למשקיעים שכתב וורן באפט בשנת 1966:

“לאחר שהדאו ג’ונס ירד מרמת 995 הנקודות בפברואר ל- 865 במאי, התקשרו אליי כמה משקיעים והביעו את חששם מהמשך הידרדרותו של המדד. זה עורר בי שתי שאלות:

1. אם הם ידעו בפברואר שהדאו הולך לרדת בעוצמה עד מאי, למה הם לא שיתפו אותי בכך כבר אז?
2. אם הם לא ידעו בפברואר מה הולך להתרחש בשלושת החודשים הבאים, מה גורם להם לחשוב שהם יודעים זאת כעת?”

אשמח לענות לשאלותיכם ולקרוא את תגובותיכם.

אילן רוזנברג.

תגובות הקוראים (9)

 1. מרום מינוף

  עדיף לפזר תמיד את הסיכום ולא רק לבחון את רמת החשיפה

 2. קרונר ארם

  אילן ערב טוב,
  אין ספק ששני הזקנים ,באפט עם חברו לדרך צ’רלי מנגר, חזקים מאוד ביכולות הדיאלקטיות שלהם. חשוב לציין שהתבטאויות שלו המוזכרות בספרים ומדיה אשר מקורן במכתבים למשקיעים או בהופעות חיות, הן קצה הקרחון של פילוסופיה שלמה שהפכה אותו לאחד מהאנשים העשירים בעולם. 
  יחד עם זאת בהחלט ניתן להשתמש בעצתו בעלת ערך רב בקביעת רמת החשיפה לאפיקי
  השקעה מסוכנים והיא:תשקיעו רק בדברים שאתם מבינים אותם.
  תודה על הפוסט ובהצלחה לכולם לעבור את התקופה הקשה.

  ארם.
   

 3. גפן במובן גפן

  אילן היקר, לאחר ש-60% מהמאמר שלך דן בהצגת הבנקאות הפרטית נדמה לי שלא היה לך זמן ומקום להסביר ללקוח הפוטנציאלי איך להתגונן בפני מפולת. מנסיון של כ-30 שנה  בהשקעות באמצעות בנק לאומי, אני יכול להבטיח לך שאין לך וליועצים שלך מושג מתי ואיך תגיע המפולת ואיך להתגונן בפניה לכן הדיון שלך בנושא זה מיותר.
  כל שנותר ללקוח האמיד, זה שיש לו מה להפסיד, הוא לנהל בעצמו את נכסיו ולעקוב מקרוב אחר תיק ההשקעות שלו ולהגיב בהמהירות אם וכאשר מסתמנת סכנה לקיומו הפיננסי. 

  • אילן רוזנברג

   שלום, תודה על תגובתך.

   אכן עיקר המאמר דן בהצגת הבנקאות הפרטית, מאחר ומדובר בטור הראשון שאני מפרסם ולכן חשבתי שכדאי להציג את עצמי ואת החטיבה שבה אני עובד.

   לעניין השני המועלה בתגובתך, אני מסכים בהחלט (אף אחד אינו נביא) והדבר אף מתואר בהרחבה בחלקו השני של הטור.

   הרשה לי רק לציין כי גם כשאתה מנהל לעצמך את הכספים, טוב תעשה אם תפעל לפי הנקודות המוזכרות במאמר:

   לא לפעול בפאניקה, לקבוע אחוז מקסימאלי של חשיפה למניות ולהשאר בו לאורך זמן, לא לנסות לתזמן את השוק וכו’.

   שלך בידידות, אילן.

 4. שמעון

  אילן ידידי, רמת חשיפה זה לא רק מניות.המשבר האחרון הראה לנו שלפעמים חשיפה לאגחים של מדינות מסוימות זה יותר מסוכן מאשר חשיפה למניות.

 5. זיוה ל.

  אילן שלום, נהניתי לקרוא. הייתי שמחה לדעת מאיזה סכום ניתן לקבל שירותי בנקאות פרטית בלאומי?
  האם הבנק בודק הון עצמי נזיל או שגם בעל נכסים בשווי מסויים יכול לקבל שירותי בנקאות אצלכם?

  • אילן רוזנברג

   זיוה שלום רב,

   שירותי בנקאות פרטית בלאומי ניתנים לקוחות בעלי עושר פיננסי נזיל (פיקדונות, ניע, אגח) של החל מ-6 מיליון .

   יחד עם זאת, כמתבקש בבנקאות הפרטית, כל לקוח נדון באופן פרטני.

   לפרטים נוספים ניתן לפנות אליי באמצעות הדואר האלקטרוני.

 6. הילד

  אני מצטער מאוד אבל רמת חשיפה אינה כלי להתגוננות כלל וכלל משום דבר למעט פסיכולוגיה של המשקיעים

  • אילן רוזנברג

   שלום רב, תודה על תגובתך.

   זה בהחלט מה שרשמתי בטור. משקיעים רבים פועלים כתוצאה מלחץ ומשקולים אמוציונאליים במיוחד בזמני משבר.

   אם מראש הם יהיו ברמת חשיפה למניות אשר תאפשר להם “לישון בשקט בלילה” הדבר ימתן את הצורך לפעול בפאניקה וכך בהחלט הם יהיו מוגנים מהתוצאה השלילית של מכירת חיסול בזמן ירידות חדות.

   אילן.

Comments are closed.