אייל זילברמן

שובו של הדולר

אייל זילברמן
לאחר כמה שנים קשות ואחרי שהספידו אותו לא אחת – הדולר שוב מתעורר.

לאחר כמה שנים קשות ואחרי שהספידו אותו לא אחת – הדולר שוב מתעורר. אחרי שחצה את שער ה-4 שקלים, זה הזמן לעשות היכרות מחודשת עם המטבע האמריקני – וגם להבין למה הוא מזנק.
גברותי ורבותי, לאחר המתנה ארוכה, לאחר שהספידו אותו שוב ושוב ולאחר שכמעט קרס לפני ארבע שנים – הרשו לי להזמין את הכוכב החדש של שוק ההון: הדולר!

כבר תקופה ארוכה מתחזק ועולה הכוכב החדש, ובשבועיים האחרונים חצה שוב את שער ה-4 שקלים לדולר – בחלוף שנתיים וחצי מביקורו האחרון בשער זה.  אז עם שובו של הדולר, כדאי אולי לעשות איתו היכרות מחודשת. הנה חמש עובדות שלא ידעתם (או שכן?) על הדולר:

  • שלושים ושלוש מדינות ברחבי העולם קוראות למטבע הרשמי שלהם דולר, המפורסמות שבהן: ארה”ב, אוסטרליה, ניו זילנד וקנדה.
  • מקור השם “דולר” אינו אמריקני, אלא דווקא גרמני – שיבוש של שם אזור בגרמניה שבו היה מכרה כסף. משם התגלגל המטבע לכל אירופה, ואילו הספרדים היו הראשונים שקראו למטבע שלהם דולר.
  • לפני עשר שנים בדיוק, ב-26.7.2002 עמד הדולר על 4.9894 שקלים, קרוב מאוד לשיא כל הזמנים שלו, וגבוה ב-22.5% משערו הנוכחי.
  • שער השפל של הדולר בעשור האחרון נקבע החודש לפני 4 שנים, בעיצומו של המשבר בארצות הברית (9.7.08) – 3.23 שקל לדולר – 20% פחות משערו הנווכחי.
  • הדולר התחזק בשנה האחרונה בכ-20% והיה לאחד אפיקי ההשקעות המעניינים שראינו.

לאחר שקצת הכרנו מחדש את הדולר, ננסה לענות על השאלה הגדולה: למה בעצם אנו עדים לפיחות כל כך חזק – האם זה הדולר שמתחזק, או שזה בכלל השקל שנחלש?

לתשובה יש חמש נקודות עיקריות:

  •  פערי הריבית– הריבית בארה”ב סטאטית מאז פרוץ המשבר בסוף 2008 (ואם מקשיבים לדברי ברננקי, מציאות זו לא עומדת להשתנות בקרוב). מאידך, הריבית בישראל במגמת ירידה מאז אוקטובר 2011. המשמעות היא שפער הריביות הולך ומצטמצם, מה שגורם למספר לא מבוטל של משקיעים זרים לנטוש את השקל. זה כמובן גורם להיחלשות השקל ולהתחזקות הדולר.
  • גירעון מסחרי – לאחר תקופה ארוכה של עודף במאזן המסחרי , הקערה התהפכה,והנתונים האחרונים  מראים כי במחצית הראשונה של השנה הסתכם הגירעון המסחרי ב-2.1 מיליארד דולר-  הרמה הגבוהה ביותר מזה כעשור.  מצב זה מטיל עננה כבדה על חוזקו של השקל ומהווה סיבה מהותית להמשך היחלשותו.
  • מסים  – מדינת ישראל העלתה את שיעור המס על השקעות, כולל אג”ח ממשלתי. עליית המס הבריחה מישראל לא מעט משקיעים זרים, שמכרו את השקלים שלהם וקנו דולרים וגרמו להיחלשות השקל .
  • פסיכולוגיה של משקיעים– פרופסור ישראל אומן זכה בפרס נובל לכלכלה על עבודתו בתחום תורת המשחקים, כאשר בין היתר הוכיח שהחלטות כלכליות מתבססות לעתים קרובות על פסיכולוגיה.  בהקשר זה ראוי לציין שהאפקט הפסיכולוגי של חציית מחסום ה- 4 שקלים לדולר עשוי לגרום להמשך התחזקות הדולר.

 עד כאן , הבלוג הנוכחי מקווה שהצלחתי לשפוך קצת אור על המטבע הירוק. בטור הבא נדון בשאלה האם זה הזמן להשקיע בדולר ואם כן אז כיצד?