ליאור פאוסט

האירו בדרך לתיקו מול הדולר

ליאור פאוסט
במרץ אשתקד האירו נסחר מול הדולר ברמות של 1.40 (לעומת 1.05 לאחרונה), וגם מול השקל האירו השלים צלילה מהירה של כ- 16% מ-4.93 בדצמבר לשפל שלא נראה מאז 2002 ב- 4.25.

התזוזות החריגות הללו יכולות להביא מהר מאוד למצב שבו האירו יהיה שווה פחות מהדולר. הלחצים שהביאו למגמה החריפה הזו לא צפויים להיעלם בקרוב.

מהם אותם לחצים שמדרדרים את האירו ?

– ה”טיסה” של הדולר – במהלך שנת 2014 צמצמו האמריקאים את רכישות האג”ח שלהם עד שזנחו לחלוטין את ההקלה הכמותית . מאז סיום תוכנית הרכישות בסוף השנה שעברה זינק האינדקס הדולרי (מול המטבעות הראשיים) מ-85 ל-98 – שיא שנראה לאחרונה ב 2003. בנוסף על סיום תוכנית הרכישות, קיימת צפייה מהבנק המרכזי האמריקאי להעלות ריבית בקרוב.

למרות מלחמת המטבעות שמתעצמת בעולם, ומגמת הורדות הריבית ברחבי הגלובוס, העלאת הריבית בארה”ב נתפסת ככורח בלתי נמנע. “מס השפתיים” שהפד ייאלץ לשלם כדי לשמור על אמינות. שהרי, הכלכלה האמריקאית כבר הגיעה ליעדי הפד בתחום האינפלציה והתעסוקה. מי שחיכה לנתון השלילי שיאפשר לג’נט יילן לרדת מעץ העלאת הריבית, התבדה עם פרסום נתוני התעסוקה האחרונים. האבטלה ירדה ב 0.2% ל 5.5% ונוצרו בחודש פברואר הקצר 295 אלף משרות חדשות. זהו הרצף החזק ביותר של היווצרות מזה כ- 20 שנה. רצף זה גרם לשוק להבין שלא די בנתון שלילי אחד כדי לשנות את תמונת העלאת הריבית המתקרבת, וכי אין למה להמתין… ולראייה הגיע גם מימוש בבורסות ארה”ב.

– ה”בזוקה” של דראגי הנגיד האירופי שכבר זכה לכינוי ‘סופר מאריו’, איים- ובסוף גם קיים. תכנית הרחבה כמותית שהחלה דה פאקטו בשבוע שעבר צפוייה לכלול רכישת אג”ח בסך 1.1 טריליון יורו.  הבנק המרכזי האירופי נכנס לעניינים בזמן כשהאמריקאים יצאו.

ה-ECB יורה בקצב אש של רכישות חודשיות בסך 60 מיליארד אירו. מניות, אג”ח מדינתי, ואפילו כזה שנסחר בתשואה שלילית. הכל הולך… את הפירות רואים כבר דרך שיפור כושר התחרות החד של היצואן האירופי, אבל לשיפור בנתוני התעסוקה, האינפלציה והצמיחה נצטרך להתאזר בסבלנות. והרבה ממנה.

– הטרגדיה היוונית קשה לא ליפול לקלישאה של הילד הבעייתי בכיתה. הממשל החדש ביוון ממשיך לספק לנו סיטואציות שכמו לקוחות מסרט נעורים רע. היוונים, גם כשהם כבר מגישים את ההצעות לרפורמות, עושים זאת אחרי הדד-ליין שהוקצה להם, והתוכן ניראה מאוד קלוש ותלוש. דוגמה יפה היא הסיפור שהיה יכול להיות מצחיק אם הוא לא היה עצוב, על ההצעה שהוגשה בשבוע שעבר בנייר רשמי של נושי יוון בבריסל. רפורמה אחת היא גיוס non professional tax collectors  שילשינו לשלטונות יוון על מעלימי מס קטנים.

בפועל מדובר על סיירת לא מובחרת של סטודנטים ותיירים שיעברו בין עסקים ויבדקו מי לא נתן חשבונית וילשינו (למי שמעוניין בהשלמת הכנסה בחופשה הבאה).

מעבר לניחוח המעט סובייטי שעולה מההצעה. היא ממחישה את המצוקה של היוונים לתת משהו שנראה כמו רפורמה לנושיהם בשביל לקבל עוד חודש אחד של חמצן. בבריסל כמובן לא אהבו את ההצעות. וביקשו בטון תקיף מאוד מהיוונים להזדרז ולהגיש משהו טוב יותר במועד ב’ כדי להמנע מ-credit crunch  בסוף החודש. הפינג-פונג המדכא הזה הוא משהו שכנראה נצטרך לחיות איתו עוד חודשים רבים.

בשורה התחתונה: כל הסיבות שהביאו אותנו לנקודת הקיצון הזו של האירו מתקיימות כל העת וביתר שאת.

כך שמה שנראה לנו כרגע כקיצון, יכול להיות עוד בסך-הכל עוד נקודה בדרך לשוויון- אירו/דולר.