דניאל רפופורט

4 כלים הכרחיים כדי להיות סוחר יום

דניאל רפופורט
שוקלים להיות "סוחרי יום"? דניאל רפופורט, מנהל מניות ונזרים בחדר עסקאות, ריכז עבורכם 4 כלים הכרחיים שכדאי לכם להכיר: מטבע, חוק המספרים הגדולים, מהירות תגובה ומשמעת...

מטבע וחוק המספרים הגדולים

אם ההסתברות לתוצאה של "עץ" בהטלת מטבע היא 50%, כמו ההסתברות לתוצאה של "פלי", אז איך קורה שבשלוש הטלות רצופות יצאה אותה התוצאה? אם כן, כאן נכנס למשחק המטבעות חוק המספרים הגדולים. הסתברות של 50% לתוצאה (עץ או פלי) נכונה כאשר מטילים את המטבע מספר רב של פעמים, ולכן, ככל שמטילים מטבע יותר פעמים, כמות הפעמים שמקבלים "עץ" תהיה קרובה לכמות שמתקבלת התוצאה "פלי".

 

אז איך עושים מזה כסף במסחר בניירות ערך?

סוחרי יום הם אנשים שמשקיעים בניירות ערך לטווח קצר מאוד של כמה דקות או שעות, כאשר המטרה היא לסיים את יום המסחר ללא פוזיציה ועם רווח כספי. אחת הטכניקות באמצעותה מנסים סוחרי יום להרוויח בטווחי זמן כה קצרים היא יצירת מרווח מימוש שונה לרווחים והפסדים: כאשר הסוחר קונה נייר ערך ומחירו עולה, הסוחר ממתין לרווח של 2% ואז מוכר את הנייר. במידה ומחירו של נייר הערך יורד, הסוחר לא ממתין לאותה תנודה ואם נוצר הפסד של 1.5%, הסוחר "חותך" את ההפסד ומממש את ההשקעה (ניתן לסחור גם בפוזיציה הפוכה של מכירת ני"ע כך שרווח נוצר אם הנייר יורד, והפסד נוצר אם מחירו עולה).

מהירות תגובה

על מנת להצליח להרוויח מפעילות שכזו, דרושה מיומנות מסחר (אפילו בסיסית) ויחד איתה מהירות תגובה. צריך להיות כל הזמן עם עיניים על המסך, לעקוב אחרי השווקים והניירות הרלוונטיים, ולהיות זריזים להגיב ולפעול כאשר נייר הערך מגיע למחיר שנקבע בתור סף לקניה / מכירה.

משמעת

משמעת היא הכלי הקשה ביותר להשגה – משום שהיא נוגדת את טבע האדם. אין מה לעשות, רובם המכריע של בני האדם אוהבים להרוויח ומאוד לא אוהבים להפסיד. לכן, חייבים להישמע לכללים שנקבעו – אסור להתאהב בהשקעות וחשוב להיצמד למספרים.

 

דוגמא להמחשה: נניח שאנחנו נותנים לסוחר היום מטבע, ובכל עסקה שהוא רוצה לבצע נבקש שיטיל אותו. אם תצא תוצאה של "עץ" הוא יקנה את נייר הערך, ואם יצא "פלי" – הוא ימכור אותו.

אם סוחר היום ישמור על טכניקה של מרווח מימוש ויבצע מספר רב של עסקאות, בסופו של דבר הוא אמור להרוויח 0.5% על כל זוג עסקאות (2% רווח בעסקאות הרווחיות  ו-1.5% הפסד בעסקאות המפסידות). במקרה זה מספרן של העסקאות הרווחיות אמור להיות זהה למספר העסקאות המפסידות (בדומה להטלת מטבע מספר רב של פעמים). וכך, אם המשקיע סוחר ב-100,000 ₪ בכל פעם, הוא אמור להרוויח כ-500 ₪ כפול מחצית מהעסקאות שהוא ביצע. אם הוא נניח השלים 40 עסקאות של קניה ומכירה (או להפך), תוחלת הרווח היא 20,000 ₪, בניכוי  מס רווחי הון ועמלות כמובן.

 

שני דברים שחשוב להוסיף:

הטכניקה שתיארנו היא לא קלה לביצוע כלל וכלל ואיננה מבטיחה הצלחה או רווח. הכלים שציינו הם הכרחיים, אך כדאי  בכל מקרה להכיר את השוק טוב בכדי לדעת באילו ניירות ערך נכון לפעול.

אבל אחרי הכול, אנחנו מקווים שסוחרי יום מקבלים החלטות טובות יותר מאשר הסתמכות על הטלת מטבע שרירותית, כך שמספר העסקאות המרוויחות גדול מזה של המפסידות לאורך זמן – ואז תוחלת הרווח משתפרת.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.