ליאור פאוסט

תעלומת העקום המדשדש

ליאור פאוסט
מה באמת קורה שם, בעקום האג"ח האמריקאי? ליאור פאוסט יצא לחקור

מה באמת קורה שם, בעקום האג”ח האמריקאי? ליאור פאוסט יצא לחקור
מסתורין גדול אופף את התנהגות השוק בכל הנוגע לשוק הריביות והצפי להעלאת ריבית בארה”ב בעתיד הנראה לעין. עתיד שהולך ומתקרב אלינו כמלך עירום הפוסע ברחובות.
את העיוות ניתן לראות בבירור בעקום האג”ח האמריקאי ל-10 שנים, שמשמש כברומטר נאמן לציפיות השוק לגבי התנהגות הריבית בעתיד. התבוננות בעקום הזה מתחילת השנה מגלה ירידה מרמות של מעל 3% לאיזור 2.6% ודשדוש מתמשך. הדשדוש הזה מאוד תמוה על רקע מספר גורמים:

1. היציאה השיטתית של הפד מתוכנית רכישות האג”ח – מה שהגיע בשיא להיקף רכישות חודשיות של 85 מיליארד דולר שהוזרקו לשוק, יורד ב-10 מיליארד בכל ישיבת בנק מרכזי. צריך לקרות משהו ממש בלתי סביר כדי למנוע מתכנית הרכישות להגיע לקיצה בסתיו הקרוב.

2. מאקרו כלכלה – הנתונים בארה”ב ברובם מראים שיפור מתמיד. שוק התעסוקה, שבמוקד תשומת הלב של הפד, משתפר. הקריאה האחרונה הראתה שנוצרו באפריל 288 אלף משרות, מעל לצפי של 218 אלף ולמספר הזהב של הפד שעומד על 200 אלף. וגם האבטלה ירדה יפה ל-6.3%, שזה כבר מאוד קרוב לשאיפות של הפד, לפני שיתחיל להעלות ריבית.

3. הפד מכין את הקרקע – די במפתיע, בעדותה החצי שנתית בקונגרס, הנגידה האמריקאית אמרה שהמשקיעים לא צריכים לחשוש מהעלאת ריבית משום שהעלאה כזו תשקף שהכלכלה במסלול הנכון. אני מניח שהיא חשבה לא מעט על השורה הזאת.

עובדות אלו מייצרות ציפיות. ובאמת בסקירות רבות ניתן לשמוע בקול ברור תחזיות להעלאת ריבית איפשהו ברבעון השני של 2015. העניין הוא, שהציפיות והתחזיות הללו  כלל לא באות  לידי ביטוי בעקומים. השוק לא קונה את האופטימיות ולא מאמין לנתונים, או  שמא קובר את ראשו בחול לנוכח מציאות שהוא מעדיף להתעלם ממנה. שהרי אם השוק היה מגיב לתחזיות האלו, היינו רואים את העקומים מזדקרים ואת הדולר מתחזק הרבה יותר. אבל זה לא קורה.

למה?

 * אין לחצים אינפלציונים – כל עוד האינפלציה לא מרימה ראש בארה”ב, הפד והמשקיעים יכולים לישון בשקט. מאוד יכול להיות שהילד שצועק המלך הוא עירום מתחבא באיזה נתון אינפלציוני שיחשוף את העיוות בין העקום לתחזיות המדוברות, אבל בינתיים זה לא קורה.

* לא הכל וורוד – שוק הנדל”ן בארה”ב התקרר בשנה האחרונה ומטריד את ראשי הפד. גם נתוני התעסוקה המעולים חושפים תמונה מורכבת בהסתכלות מקרוב. נוספו אומנם מספר גבוה של משרות, אבל חלה ירידה בשכר הממוצע. זה אומר שהמשרות שנוצרו הן לא מהאיכותיות, ולכן גם יש סיכוי שהנתון הטוב הוא עונתי ומושפע גם מהיציאה מהחורף הקשה.

* מסרים סותרים – יילן, הנגידה האמריקאית, שכללה את התקשורת המאוזנת והקשובה למשקיעים לכדי אמנות, ובמספר אמירות סותרות היא הצליחה גם להכין את השוק להעלאת ריבית  – וגם לא להלחיץ אותו עם העלאת הריבית…

שורה תחתונה: בניו זילנד הרחוקה כבר העלו ריבית והשמיים לא נפלו. אם אכן יש פה עיוות והשוק לא מתמחר את העלאת הריבית בארה”ב, הרי שיש פה הזדמנות לקנות את הדולר. 

 

הטור התפרסם לראשונה בכלכליסט

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?