אלה פריד

ארה”ב הופכת למפיקת נפט מובילה

אלה פריד
דוח סוכנות האנרגיה הבינלאומית בוחן את השינויים הדרמטיים שיחולו בתעשיית הנפט בשנים הקרובות. 

דוח סוכנות האנרגיה הבינלאומית בוחן את השינויים הדרמטיים שיחולו בתעשיית הנפט בשנים הקרובות. הפיכתה של ארה”ב למפיקת נפט הגדולה בעולם משנה לא רק את ההיצע העולמי אלא גם את דרכי התובלה, האחסון והזיקוק בכל העולם
דוח סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA שפורסם החודש (Medium Term Oil Market Report או בקיצור MTOMR)  סוקר את מצב תעשיות הנפט בעולם לטווח הבינוני (5 שנים), ומתמקד במגמות העיקריות שצפויות להשפיע על התעשייה. הדוח מתייחס לנושאים רבים וקושר את השינויים בענפי התעשייה השונים, במזרח ובמערב, למארג אחד, המשנה את פני התעשייה בצורה דרמטית.

התזה המרכזית של IEA, הינה כי לעליית התפוקה בצפון אמריקה והפיכתה של ארה”ב לאחת מיצרניות הנפט הגדולות בעולם, נודעה אותה השפעה גלובאלית שהייתה להתעצמותה של סין, שהביאה עמה זינוק חד בביקושים לאנרגיה גלובאלית לפני 15 שנה. לטענת מחברי הדוח, הלם ההיצע ששטף את צפון אמריקה, והעובדה שב-2015 עומדת ארצות הברית להפוך למפיקת הנפט הגדולה בעולם, מחוללים שינוי מבני בשוקי הנפט והמוצרים הנלווים, וגורמים למרבית חברות הנפט לבחון מחדש את אסטרטגיית ההשקעות שלהן לעשור הקרוב.

זאת ועוד, ב-IEA סבורים כי שינוי מבני זה ישפיע לא רק על השחקנים בתעשיית ה-E&P (חיפושים והפקה), אלא גם על דרכי התובלה, האחסון והזיקוק של נפט גולמי בעולם כולו.

הנפט הצפון- אמריקני החדש מסוג LTO) Light Tight Oil) אשר הגיע לשווקים בעשור האחרון, מופק בארה”ב מפצלים בתהליכי שבירה הידראולית (fracking)* ובקנדה מחולות נפט. לדעת סוכנות האנרגיה הבינלאומית צפוי LTO לחולל מהפך בתעשיית האנרגיה ברמות שונות, הראשונה היא בעצם הצטרפותו לסך כמות הנפט המופקות בעולם.

מאזן ההיצע והביקוש העולמי לחמש השנים הקרובות מושפע ללא ספק מכמויות ההפקה בארה”ב, ולדעת מחברי הדוח, ההיצע מניח את הדעת כיום הרבה יותר מאשר לפני כמה שנים. הדוח צופה כי התפוקה בצפון אמריקה תעלה ב-3.9 מיליון חביות ליום בין השנים 2012 ו-2018, כמות המהווה כשני שלישים מהצפי לגידול בכמויות ההפקה של מדינות שאינן חברות באופ”ק. זאת ועוד: נראה כי הגידול ביכולת ההפקה הגלובאלית צפוי להסתכם בכ-9.5 מיליון חביות ליום, לעומת הביקושים, שצפויים לגדול בכ-7 מיליון חביות ליום באותה התקופה.

להערכת הסוכנות, ימשיך אופ”ק למלא תפקיד מרכזי בתמהיל האספקה הגלובאלי במחצית העשור. עם זאת בסוכנות מורידים את תחזית הצמיחה בכמויות של אופ”ק בכ- 30% (1.75 מיליון חביות ליום) בחמש השנים קרובות. המדינות שצפויות להוביל את הגידול לפי הדוח, הן עיראק, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות.

מאזן הכוחות משתנה

הדוח מדגיש את מרכזיותם של השווקים המתעוררים, הן כצרכנים, הן כמזקקים, והן כבעלי טרמינלים מרכזיים למסחר. כבר ברבעון הקרוב צפוי הביקוש לנפט של מדינות שאינן חברות ב-OECD לעבור את הביקוש מצד מדינות ה-OECD. מקום מיוחד מוקדש בדוח למדינות אפריקה, שחלקן בביקושים הגלובאליים כנראה לא הוערך כיאות, והוא צפוי לעלות בעד מליון חביות ליום בחמש השנים הקרובות.

יתר על כן, המדינות המתפתחות עוסקות מזה עשור בהקמת תעשיית זיקוק בהיקפי ענק. בתי זיקוק אלה, המרוכזים בדרום מזרח אסיה ובמפרץ הפרסי, ישפיעו על דפוסי המסחר בנפט ובתזקיקים כבר בשנים הקרובות.

שינויים בשרשרת האספקה

הזינוק בקיבולת הזיקוק מחוץ למדינות OECD צפוי להאיץ את השינוי בשרשרת האספקה הגלובאלית לדלקים, וללחוץ מטה את מרווחי הזיקוק באירופה. עם זאת, התארכות שרשרת האספקה של תזקיקים במונחי זמן ומרחק, עלולה להפוך את המרווחים לתנודתיים יותר, ולהגביר את הצורך בהגדלת מלאים וקיבולת אחסון. כאן המקום לציין כי בתי הזיקוק בישראל, בשונה מעמיתיהם באירופה, נהנים מאספקת גז מקומי זולה יחסית, ונמצאים אי שם באמצע, בין בתי הזיקוק האירופיים, הרוכשים גז מיובא יקר, לבין בתי הזיקוק במדינות המפרץ, הנהנים מיתרון לגודל וממחירי אנרגיה מסובסדים.

המסקנה העולה מהדוח, היא כי הפיכת ארה”ב למפיקה משמעותית, ובעתיד ליצואנית של נפט, והשפעת טכנולוגיות ההפקה שפותחו בצפון אמריקה על התעשייה יקלו ללא ספק על הביקושים הגלובאליים. אולם לדעת מחברי הדוח, לא כולם ייצאו נשכרים מכך – הפיכת השווקים המתעוררים לצרכנים המובילים של נפט, והדומיננטיות שלהם בתעשיות הזיקוק, צפויה לשנות את מאזן הכוחות בתעשיית האנרגיה.

* Hydraulic Fracturing – השימוש הנפוץ בארה”ב בטכנולוגיות של שבירה הידראולית וקידוח אופקי לצורך הפקת גז ונפט מפצלים (Shale) הלכודים במרבצי סלע. ההפקה נעשית  באמצעות הזרמת חול, מים וחומרים כימיים פעילים בטמפרטורות גבוהות  לתוך שכבות עתירות פצלים, וזו הסיבה שהשיטה זכתה לכינוי Fracking.

הבהרה: תוכן סקירה זו, לרבות הנתונים, המידע, ההערכות, הדעות והתחזיות (“המידע“) נערך בהסתמך על מידע פומבי גלוי לציבור ו/או מידע שהתקבל, כולו או חלקו, מצדדים שלישיים (“ספקי מידע“) ומובא לידיעה כללית בלבד.

אין להסתמך על המידע, ואין לראות בו המלצה או תחליף לשיקול דעתך העצמאי, או הצעה או הזמנה לקבלת הצעות, או ייעוץ בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים שלךלרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.