אוהד חיים

הנפט- המחלקה למדע בדיוני

אוהד חיים
הציפיות בשוק להפחתת ההיצע כל כך גבוהות, שהספקולציות כבר נושקות לשיתופי פעולה בתחום המדע הבדיוני - שת"פ בין רוסיה לערב הסעודית

בראיון בשבוע שעבר שר האנרגיה הרוסי הודיע כי הם קרובים להסכמה עם ערב הסעודית לחיתוך בתפוקה של עד 5%. ההכחשה הסעודית הגיעה אחרי מספר שעות. על אף ההכחשה הציפייה לשיתוף פעולה עדיין קיימת.

בפגישה שנערכה עם חברת הנפט, רמזה הממשלה כי קיים סיכוי לשיתוף פעולה לטובת קיצוץ בתפוקת הנפט עם אופ"ק

מי שבלט בהיעדרו בפגישה זו הוא איגור סצ'ין, מנכ"ל רוסנפט, חלק מהמעגל הפנימי של נשיא רוסיה, והמתנגד הבולט לתיאום ההפקה עם אופ"ק. אולם, קיים סיכוי מסוים שמר סצ'ין שינה את דעתו ואנו עדים לכך דרך הניסיונות של נשיא רוסיה פוטין.

רוסיה היא מתחרה משמעותית בערב הסעודית על השוק הסיני

מבחינה היסטורית הנפט הסעודי היה דומיננטי ונהנה מנתח שוק של כ- 20% בעוד הנפט הרוסי גירד את ה-7% מלמטה. הצמיחה בביקושים בסין לנפט עזרו לשתי המדינות להגדיל את הייצוא למדינה, אך בשנים האחרונות רוסיה צמצמה את הפער והיא כיום חולקת את אותו נתח שוק כמו ערב הסעודית.

כיום הסיטואציה היא שהממלכה הסעודית נלחמת בצמוד על ההובלה בשוק הסעודי, כאשר שתי המדינות חולקות נתח שוק זהה של 15%.

אי אפשר כמובן בלי איראן, שהפכה למתנגדת קולנית נגד תיאום מכסות. איראן שבעבר הייתה עם נתח שוק בסין של 13% כיום עם נתח שוק נמוך של 8%. טהרן ללא ספק תנהג באגרסיביות כדי לזכות בנתח שוק שאבד.

הסעודים לא וויתרו על נתח השוק, והם למעשה קונים אותו על ידי רכישת בתי זיקוק בסין. רק לאחרונה הודיעה ערב הסעודית על רצון לרכוש בתי זיקוק בסין.

השוק הסיני עצמו, שונה מהתקופה של לפני 5 שנים. המעבר לכלכלת שירותים המאופיינת בצריכת אנרגיה נמוכה יותר לעומת כלכלה מוטת השקעות ותשתיות מעלה את השאלה האם לסין יש מספיק נתח שוק לכל המתחרים.

בכל מקרה התחרות על מקום בשוק הסיני רק תלך ותגבר.

 

לכותב הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?