אייל שמעוני

למה הסינים משאירים את הארנק בבית כשהם יוצאים לקניות?

אייל שמעוני
סין נחשבת למעצמת מובייל והשירותים השונים אותם ניתן לבצע בלחיצת כפתור במדינה הם כמעט אינסופיים. אז בזכות מה הסינים נטשו את הארנק, ואיפה אנחנו נמצאים ביחס למגמה הזו? אייל שמעוני, מנהל נציגות לאומי בסין, עם נתונים מהעולם החדש.

בשנים האחרונות, נראה כי אין מדינה בעולם המצליחה לגבור על מעצמת הטכנולוגיה, סין. הדבר איננו נובע בהכרח מכמות המיזמים או הרעיונות שנולדים במדינה, אלא קשור בעיקר לאימוץ המוחלט של האוכלוסיה הסינית את אפשרויות המובייל: גולשי האינטרנט דרך הטלפונים הניידים בסין מהווים כ-90% מכלל גולשי האינטרנט במדינה ומספרם עומד על למעלה מחצי מיליארד!

 

China 2

 

משאירים את הארנק בבית

ביקור בסין יגרום לכם להרגיש כאילו הסמארטפון שלכם, בו אתם וודאי מרבים להשתמש כאן בארץ, אולי כלל לא מממש את הפוטנציאל הטמון בו. שכן, בסין, על כמעט כל מוצר או שירות משלמים ישירות מהנייד: החל ממסעדות, חנויות, מספרות, מוניות, שכר דירה – וכלה בפחיות שתייה בדוכני הרחוב הקטנים ביותר. למעשה, למעלה מ-50% מהמחזור הקימעונאי בחנויות פיזיות מתבצע בתשלומים העוברים במובייל ולא דרך מזומן או כרטיס אשראי. יתרה מכך, בסין קיימים 3.4 מיליארד חשבונות ״צד ג׳״, שהינם חשבונות דרכם מצבעים פעולות פיננסיות לא דרך הבנק.

 

China 3

 

להצלחה הסינית באימוץ התשלומים הסלולאריים מיוחסים שני הסברים עיקריים. ראשית, דווקא משום שהדור הקודם של התשלומים (כרטיסי האשראי) לא הוטמע בסין והשימוש במזומן היה עד לא מזמן יחסית גבוה, הצורך למערכת תשלומים מתקדמת יותר היה חזק במיוחד. שנית, החברות הגדולות במדינה, עליבאבא וטנסנט, ניצלו את בסיס המשתמשים העצום שרכשו והרגילו אותם לפונקציות תשלום נוחות ופשוטות. עליבאבא הקימה את עלי-פיי כבר בשנת 2004 כשירות נלווה לאתר המקוון שהתפתח במהלך השנים לזרוע תשלומים של ממש. בסמוך לכך, בשנת 2005, הקימה טנסנט את טן-פיי – המתחרה הגדולה ביותר של עלי-פיי. המשותף לשתי המתחרות הוא הבחירה בטכנולוגיית QR עבור הטמעת שירות התשלומים במובייל וזאת אל מול הבחירה המערבית בטכנולוגיית ה-NFC, משום שזו אינה מחייבת שינוי בחומרה בבית העסק ובכך מוזילה את הטמעת הפתרון.

 

 

ארנק דיגיטלי: ניצנים ראשונים בישראל?

אין ספק כי גם בישראל, כמו בשאר העולם, נולדו בשנים האחרונות אפליקציות אשר שינו את אורח החיים שלנו והצורה בה אנו מתנהלים מול גופים ורשויות. כעת, עם התווספות האפשרות לבצע תשלומים במובייל גם לאנשים פרטיים – נראה כי החזון של ארנק סלולרי הולך ומתגשם לאיטו: לפני קצת יותר משנה הושקה בארץ אפליקציית התשלומים של בנק לאומי, פפר-פיי, אשר מאפשרת, בין היתר, לבצע תשלומים לאנשי הקשר השמורים לנו בטלפון הנייד ללא עמלות ובכך ממעיטה את הצורך בשימוש במזומן. אך האם בשינוי זה הכל עתיד להסתיים? ככל הנראה לא, ואין ספק כי אופן ביצוע התשלומים הגורף כפי שאנו מכירים אותו כיום (דרך כרטיסי הפלסטיק) יישתנה, וייתכן אף יילך בדרך הטכנולוגיה שהצליחה בסין, טכנולוגיית ה-QR.

 

China 4

 

בהשוואה לסין, בה קיימות למעלה מ-200 חברות המתעסקות בתשלומים דרך המובייל, נראה כי יש לנו עוד דרך לעבור. למעשה, ייתכן שבשלב בו אצלנו כבר יתחילו לשלם גם בחנויות דרך הסמארטפון בסין גם הוא כבר יישאר בכיס, שכן עלי-פיי כבר הציגה אמצעי תשלום הסורק את פני המשתמשים ומאשר את העסקה באמצעות זיהוי הפנים.

 

לסיכום, גם אם אינכם מרגישים בכך, אנחנו לגמרי בתוך מהפכה. רב האנשים כיום בארץ מחזיקים על הסלולארי שלהם אמצעי תשלום וירטואלים שונים, והיום בו נתחיל לשלם גם בחנויות דרך הסמארטפון נראה קרוב מתמיד.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.