ליאורה קפלן

האם סין בדרך ל”נחיתה קשה”?

ליאורה קפלן
החשש מהתחממות יתר של השוק הסיני ומבועת אשראי אמנם ממשי

החשש מהתחממות יתר של השוק הסיני ומבועת אשראי אמנם ממשי, אבל בניגוד למערב, לממשל הסיני נותרו כלים אפקטיביים להתמודדות עם תסריט שכזה
הנתונים שמגיעים מסין בחודשים האחרונים מחזירים את המשקיעים לתסריט שהיה על הפרק לפני שנה: החשש מפני “נחיתה קשה” בכלכלת סין. מה האפשרות שהפעם תסריט זה אכן יצא אל הפועל? והאם יש לכך השלכות לגבי תיק ההשקעות המומלץ?
כלכלת סין עברה שינוי מהותי מאז המשבר הכלכלי העולמי ב-2008. עד למשבר, עיקר הצמיחה של סין נבעה מקצב גידול חריג בייצוא התעשייתי, שהתבסס על ביקושים גבוהים מהמדינות העשירות (“המפותחות”), ועל כך ששכר העבודה בסין היה נמוך, ולכן תחרותי, בהשוואה לעולם. בעקבות המשבר הגלובלי, ירד באופן משמעותי קצב הגידול של הביקושים למוצרים סיניים (כאשר משקי הבית במערב נאלצו להגדיל את שיעורי החיסכון שלהם על מנת להתמודד עם הפגיעה במחירי הנכסים, ובנוסף להתאים את ההוצאות להכנסות השוטפות בעקבות עלייה חדה באבטלה).

במקביל, השכר הממוצע בסין עלה בעקבות העלייה ברמת החיים. למרות התפתחויות אלו, הכלכלה הסינית חזרה לאחר המשבר לתוואי של צמיחה, ולא נכנסה למיתון מתמשך. הסיבה לכך הייתה, שמנוע הצמיחה העיקרי של כלכלת סין הפך להיות השקעות מקומיות (תשתיות, נדל”ן, וענפי המשק) לעומת התבססות על יצוא. השקעות כאלו הינן עתירות מימון – ואכן מצרפי האשראי בסין גדלו בקצב מהיר בשנים האחרונות. במצב כזה, של גידול מהיר במצרפי האשראי, קיים חשש להתחממות יתר של השוק, ולקיומה של בועת אשראי (מצב בו עודף היצע האשראי גורם לכך שניתן מימון “שגוי”, כלומר לפרויקטים שמתומחרים באופן, שיתברר בסופו של דבר, כאופטימי מדי).

קובעי המדיניות הכלכלית בסין היו ערים לסיכון זה, וניסו לאפשר בשנה האחרונה “התקררות טבעית” של שוק האשראי בסין, תוך הצהרה שהם יותר מעוניינים  בצמיחה “איכותית”, ופחות מתייחסים לקצב האבסולוטי של הצמיחה. למרות זאת, ברגע שנראה היה שהחשש עולה, ושהמערכת הפיננסית בסין נכנסת למצוקת נזילות (עלייה חדה בריבית הבין-בנקאית), התערב הבנק המרכזי בסין והזרים נזילות להרגעת המצב.

ככלל, בניגוד למדינות המפותחות, לקובעי המדיניות הכלכלית בסין יש עדיין תחמושת לא מועטה בארגז הכלים שלהם למקרה של הידרדרות בכלכלה: יחס החוב לתוצר במדינה (32% בסוף שנת 2012) נמוך משמעותית מהממוצע בעולם, רמת הריביות “נורמאלית”, ועדיין, לא נעשה שימוש באמצעים מוניטאריים לא קונבנציונאליים. לכן, סביר להניח שאם אכן נראה הידרדרות בקצב הצמיחה בסין, נראה גם תגובה אפקטיבית של הממשל כדי למתן את הפגיעה בכלכלה.

במבט לטווח ארוך, קשה למצוא מדינה כמו סין, שהצמיחה שלה בעשור הקרוב צפויה להיות גבוהה משמעותית מקצב הצמיחה הגלובלי, ובמקביל, שוק המניות שלה מתומחר מאוד נמוך בהשוואה לשוק המניות העולמי (מכפיל רווח, שווי בספרים). עקב כך, אנו ממליצים על חשיפה לשוק המניות הסיני עבור המשקיע לטווח ארוך. עם זאת, יש להדגיש כי מדובר בהמלצה לחשיפה בשיעור נמוך (כ-3% מהנתח שמוקדש למניות חו”ל בתיק), לאור העובדה, שאם אכן יתממש הסיכון בכלכלה הסינית, הירידות יורגשו גם במדדי המניות העיקריים בעולם – כלומר, בשל חשיבותה של סין בכלכלה הגלובלית – קיימת ממילא חשיפה עקיפה לסין בתיקי המניות.

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמא