גיל דטנר

האם חשבון הסלולר שלנו יתייקר בקרוב?

גיל דטנר
החדשות הרעות הן שמחירי הסלולר בישראל צפויים לעלות. החדשות הטובות הן שזה כנראה לא יקרה בחודשים הקרובים, ושהעלייה תהיה מתונה יחסית

על מנת להסיק מסקנות על עתיד ענף הסלולר בישראל, די להציץ בדו"חות סלקום לרבעון הרביעי של 2016 שפורסמו לאחרונה.

הדו"חות חושפים כיצד התוצאות של החברה נחלשות משנה לשנה, וזאת בעיקר כתוצאה מהמשך החולשה בשוק הסלולר. אף שהמחירים התייצבו מעט, לאחר כמה שנים של תחרות פראית, הם עדיין מאוד נמוכים – וגוררים את הרווחים כלפי מטה.
 

כדי לסבר את האוזן, ב-2011, אז יצאה לדרך הרפורמה להכנסת שחקנים חדשים לשוק הסלולר, היה הרווח הנקי של סלקום קרוב למיליארד שקלים. חמש שנים לאחר מכן, ב-2016, צנח הרווח הנקי של החברה ל-150 מיליון שקלים בלבד.
 

המחירים הנמוכים הורגים את הרווחיות
התוצאות של חברות הסלולר מעידות על כך שרמת המחירים בשוק לא תוכל להישמר לאורך זמן.
כשמסתכלים על כך מנקודת המבט של החברות (ולא של הצרכנים, שכמובן מעדיפים מחירים נמוכים), הרווחיות של חברות הסלולר נמוכה מדי. בנוסף, הרכישה של גולן טלקום על ידי אלקטרה מוצרי צריכה מעוררת ציפיות לעליית מחירים, וזאת כדי שהרוכשת תוכל לקבל החזר סביר על ההשקעה. עלייה כזו תגרור עליות בשוק כולו, אך גם לאחר מכן מחירי הסלולר בישראל יהיו נמוכים משמעותית ביחס לעולם.
 

מתי יעלו המחירים?
בטווח הקרוב לא צפויה עליית מחירים, מאחר שהשוק נמצא בתקופת מעבר – שבה החברות הפועלות בו ינסו להגדיל את נתח השוק שלהן ולשפר עמדות. גם הבעלים החדשים של גולן טלקום לא ירצו לפעול בפזיזות ולהחריף את נטישת המנויים שהורגשה לאחרונה. עם זאת, בטווח הארוך, החברות לא יוכלו לעמוד במחירים הנמוכים הנוכחיים – ולכן העלייה בוא תבוא.
 

ובכמה?
נכון לעכשיו, ההערכות הן שמחירי הסלולר לא יחזרו לרמה הגבוהה שאפיינה אותם לפני הרפורמה – וגם לא יתקרבו אליה. גם לאחר רכישת גולן טלקום, יש בו עדיין שחקנים רבים יותר מאשר לפני חמש שנים (אולי יותר מדי), ולכן נראה שהמחירים יעלו בממוצע בכ-10-20 שקלים לחודש למנוי. כלומר, גם כאשר חשבון הסלולר שלנו יתפח – ולא ברור מתי זה יקרה – העלייה לא תהיה משמעותית מאוד. 
 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.