אריאל עמר

המניות הגדולות מככבות

אריאל עמר
אחרי שרשמו ביצועי חסר מתחילת השנה

אחרי שרשמו ביצועי חסר מתחילת השנה, מניות השורה הראשונה מובילות את העליות בבורסה בתל אביב וגם: מה אומר המדד המשולב של בנק ישראל על עתיד הכלכלה
בבורסה בתל אביב התנהל המסחר בשבוע שעבר במגמה מעורבת, על רקע יציבות יחסית שנרשמה מעבר לים. מניות השורה הראשונה, שמתחילת השנה הציגו ביצועי חסר, בלטו בעליות שערים, בהובלת מניות התקשורת, שהמשיכו ליהנות מביקושים מצד משקיעים זרים. מנגד, סקטור הטכנולוגיה רשם ירידות, בדומה למגמה בענף בחו”ל. מחזורי המסחר נותרו נמוכים, ועמדו על כחצי מיליארד שקל בלבד בממוצע יומי.
הירידות בענף הטכנולוגיה הוזנו מפרסום תוצאות מאכזבות בחברות מובילות בארה”ב, אשר הביאו לחשש מפני עונת דוחות חלשה גם לחברות הישראליות. בפועל, התוצאות שפרסמו עד כה חברות הטכנולוגיה הישראליות המרכזיות דווקא עקפו את הציפיות המוקדמות. כך, חברת צ’ק פוינט דיווחה בסוף השבוע שעבר על תוצאות טובות מהצפוי הן בשורת ההכנסות והן בשורת הרווח. מלאנוקס עקפה גם היא את התחזיות בשורת הרווח למניה, לאחר שהצליחה להציג יציבות יחסית בשורת ההוצאות התפעוליות. למרות תוצאות אלו, המשיכו המשקיעים להתמקד בתחזיות לרבעון השלישי, שהיו מעט מאכזבות והביאו להמשך הסנטימנט השלילי בענף.

הגיוסים יחזרו?  

מגמת ההידוק הרגולטורי בשנים האחרונות, במקביל להאטה בקצב צמיחת המשק ולירידה שחלה במחזורי המסחר בבורסה בתל אביב, הביאו לירידה באטרקטיביות של גיוסי ההון בבורסה המקומית. כך, מתחילת 2012 אנו עדים למיעוט ההתעניינות בהנפקות של חברות חדשות (IPO), כאשר הרוב המוחלט של גיוסי ההון מתרכז בהרחבה של מניות נסחרות, וכן בגיוסים בדרך של הנפקת זכויות. גם בימים אלו, לצד עונת שיא בהנפקות אג”ח לציבור, שוק המניות ממשיך לרכז עניין מועט בלבד. כך, לצד מחיקה עצמית ממסחר שמבצעות חברות מובילות, ניכרת התעניינות דלה של חברות חדשות בהנפקת מניותיהן לציבור. בפועל, מתחילת השנה יצאה בהנפקה ראשונית לציבור רק חברה אחת (קדימה סטם, שנסחרת לפי שווי שוק של כ-60 מיליון שקל), כאשר בימים אלו עומדת על הפרק הנפקתה של חברה נוספת (מנדלסון, שגם היא אינה צפויה להשתייך למדדים המובילים). במבט קדימה, אנו מעריכים כי כל עוד תימשך הרחבת הרגולציה ומחזורי המסחר ימשיכו להיות דלילים, יקשה על הבורסה למשוך חברות חדשות להירשם למסחר.

צמיחה איטית אך יציבה

בנק ישראל פרסם את המדד המשולב למצב המשק לחודש יוני, שעלה ב-0.1%. העלייה במדד הייתה בשיעור דומה לממוצע החודשי מתחילת השנה, ולממוצע החודשי בשנת 2012. האינדיקטורים שתמכו בעליית המדד הם רכיבי הייבוא ומדד הפדיון בענפי השירותים. הגידול ביבוא מוצרי צריכה נבע מגידול בביקושים למוצרי צריכה שוטפים ובסיסיים ומנגד, בביקושים למוצרים בני קיימא –  הרגישים יותר למחזוריות כלכלית – נרשמה ירידה. מגמה זו מצביעה על העדפת הצרכנים לדחות רכישות בהיקף משמעותי על רקע החולשה במשק וחוסר הוודאות הכלכלית, ומשקפת ציפיות להמשך ההאטה בצמיחת המשק. מגמה זו צפויה לבוא לידי ביטוי ברבעונים הבאים בתוצאות החברות, בעיקר אלו מביניהן המוטות לצריכה הפרטית, אשר יתקשו להציג צמיחה בסעיף ההכנסות.

הסקירה המלאה באתר לאומי

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי