מנחם קומר

המשקיעים מאבדים עניין

מנחם קומר
ירידת המחזורים הנמשכת בבורסה מדאיגה את רשות ני"ע


ירידת המחזורים הנמשכת בבורסה מדאיגה את רשות ני”ע, שמחפשת פתרונות למשיכת משקיעים וגם: כך הקיצוץ בתקציב והגזרות הכלכליות ישפיעו על החברות הנסחרות
ההערכות לפיהן עשוי מריו דראגי, נגיד הבנק האירופי המרכזי, להוריד את הריבית בגוש, כמו גם דוחות מוצלחים בארה”ב, דחפו בשבוע שעבר את הבורסות בעולם ובישראל לעליות. בישראל סגר מדד הבנקים את השבוע בעלייה קלה, ואילו מדד התקשורת – שרשם מתחילת השנה עליות יוצאות דופן – תיקן השבוע כלפי מטה. בלטו לשלילה מניות מלאנוקס, שצנחה ב-8% לאחר פרסום דוחותיה, כיל, שאיבדה 4.5% לאחר הצהרותיה של פוטאש כי אין זה הזמן המתאים לרכישה, ואל על, שנסחרה בתנודתיות על רקע אי הוודאות בנוגע לאישור הסכם ה”שמיים הפתוחים” השבוע .

ביום חמישי, פקעו אופציות המעו”ף לחודש אפריל ברמה של 1,207.92 נקודות, המגלמת ירידה של  כחצי אחוז.  אולם המאפיין העיקרי של הפקיעה היה המחזור הנמוך, כ-538 מיליון שקל בלבד. החודש שעבר ניתן היה להסביר את מחזור הפקיעה הנמוך בעובדה שיום הפקיעה חל בחול המועד, אך החודש עשוי היקף הפקיעה הנמוך להצביע על היעדר עניין ומחסור במשקיעים בשוק המקומי.

מתחילת השנה בולטת מגמת הירידה במחזורי הפקיעה, לצד הירידה במחזורי המסחר היומיים. כך למשל, השבוע עמד המחזור הממוצע (בנטרול הפקיעה) על כ-614 מיליון שקל בלבד, כאשר מתחילת החודש עומד המחזור הממוצע על 637 מיליון שקלים. מתחילת השנה עומד המחזור הממוצע על כ-735 מיליון שקלים – לעומת 910 מיליון שקלים אשתקד .

רשות ניירות ערך מוטרדת כמובן מהירידה במחזורים, והשבוע, במסגרת פרסום הדוח השנתי לשנת 2012, הודיע יו”ר הרשות כי מינה ועדה ציבורית ל”שכלול המסחר ועידוד הנזילות בבורסה”. הרשות מדגישה את הבעייתיות הקיימת בירידת מחזורי המסחר בציינה כי שיפור הנזילות הינו “תנאי הכרחי לפיתוח השוק הראשוני, ולהגדלת הנגישות של שוק ההון כחלופה לגיוס מקורות הון על ידי המגזר העסקי”. צעד זה מצטרף למהלכי הבורסה לניירות ערך לקידום הנפקת אופציות שבועיות על מדדים מובילים והארכת זמני המסחר.

במקביל, לאחרונה מורגשת עלייה בהיקף הצעות הרכש בשוק. מחיקת חברות ציבוריות, כמו גם רכישת חלק ממניותיהן והקטנת הסחירות בהן, תורמת אף היא להמשך מגמת הירידה בהיקפי המסחר. להערכתנו, חזרת מחזורי המסחר לרמתם בשנים הקודמות עשויה להיתמך בדה-רגולציה ובמשיכת משקיעים זרים בחזרה לשוק.

 

דיוני התקציב

המסחר התנהל בשבוע שעבר על רקע גיבוש המדיניות הכלכלית החדשה ופרסום טיוטת חוק ההסדרים. חוק ההסדרים עדיין רחוק מהשלמה ולפיכך טרם ניתן להעריך מה תהיה השפעתו, אולם אנו צופים כי הקיצוצים התקציביים והעלאות המסים הצפויים יעיבו על ביצועי החברות המקומיות. סימנים להאטה בפעילות הריאלית במשק עולים כבר עתה – המדד המשולב למצב המשק לחודש מרץ שפרסם השבוע בנק ישראל עלה ב-0.1% בלבד, קצב עלייה נמוך ביחס לחודשיים האחרונים.

בחינה רבעונית של נתוני המדד המשולב מצביעה על כך שמגמת ההאטה בפעילות העסקית של המשק נמשכה גם ברבעון הראשון של 2013 ועלולה להימשך גם ברבעונים הבאים.

המסחר בבורסה יושפע כמובן מהמדיניות הכלכלית המתגבשת, מהתקציב לשנתיים הקרובות ומה”גזירות” הכלכליות. אלו עלולים להעיב הן על רווחיות חברות במשק (במידה ומס החברות יעלה) ולהשפיע לשלילה על הצריכה הפרטית (באם יועלה המע”מ ומס ההכנסה). במידה והלך הרוחות האופטימי בשווקים הגלובאליים יימשך, אנו מעריכים כי כספים זרים ימשיכו לזרום אל שוק המניות המקומי ולתמוך בו .

הסקירה המלאה באתר לאומי

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי