אריאל עמר

תל אביב בעקבות העולם

אריאל עמר
המסחר בבורסה המקומית ממשיך להיות מושפע בעיקר מהנעשה בעולם

המסחר בבורסה המקומית ממשיך להיות מושפע בעיקר מהנעשה בעולם, וכשהודעת הפד האמריקני מפילה את השווקים – הירידות מגיעות גם לת”א. וגם: איך להפחית את הסיכון בהשקעה במניות ביומד
המגמה השלילית בבורסות העולם, על רקע הודעת הפד על אסטרטגיית היציאה מתוכנית ההרחבה הכמותית, הגיעה גם לתל אביב, שנסחרה ביום חמישי בירידות. בישראל השפיעו על המסחר גם התפתחויות שונות בתחום משאבי הטבע: הקמת ועדת ששינסקי 2 לבחינת התמלוגים מאוצרות הטבע, ופרסום החלטת ראש הממשלה בנוגע להיקף ייצוא הגז.
במסיבת עיתונאים שכינס ראש הממשלה, בהשתתפות שרי האנרגיה והאוצר ונגיד בנק ישראל, הודיע נתניהו על מכסת היצוא הסופית למאגרי הגז שבשטחה הימי של ישראל. בעוד ועדת צמח המליצה על יצוא של 50% מהגז במאגרים, המכסה שתותר ליצוא תעמוד על 40%. מכסה זו נמוכה  מן התחזיות המוקדמות בשוק, שהעריכו כי הייצוא יעמוד על 42%-48%. עדיין לא פורסם באיזה אופן יתבצע היצוא ומהי החלוקה בין המאגרים המאומתים, אך נקבע כי יצוא הגז ממאגר תמר יותר רק לאחר שיובטחו צורכי המשק.

מזה זמן נסחר סקטור האנרגיה בהמתנה לפרסום היקף היצוא הסופי שיותר. על אף היות המכסה נמוכה מן הצפי המוקדם, ההפחתה עצמה הייתה צפויה, ועל כן נרשמו בעקבות פרסום ההודעה מימושים קלים בלבד במניות ויחידות ההשתתפות של הסקטור. ביום חמישי פורסם כי שר האוצר הורה להטיל מיסוי על ייצוא הגז, ובעקבות כך נרשם לחץ נוסף בסקטור, ויחידות ההשתתפות המחזיקות בזכויות בתגלית הגז “לוויתן”, המיועדת ברובה ליצוא, רשמו ירידות שערים.

הביומד בכותרות

בשנה האחרונה רשמו חברות ביומד רבות התקדמות משמעותית בפעילותן. חלקן קיבלו אישורי FDA לשיווק תרופותיהן, אחרות התקדמו בניסויים הקליניים, וזאת תוך רישום פטנטים ויצירת שיתופי פעולה עם חברות בינלאומיות. בשבוע שעבר הודיעה פרוטליקס כי חתמה על הסכם בהיקף 280 מיליון דולר בברזיל, ומנייתה עלתה בחדות. במקביל, מניית אייסיקיור מדיקל, העוסקת במחקר ופיתוח של ציוד רפואי בתחום בריאות האישה, זינקה במאות אחוזים בעקבות קבלת שיפוי ביטוחי מחברת הביטוח של HSBC, שהינה אחת מחברות הביטוח האמריקאיות הגדולות .

אנו מעריכים כי קיים פוטנציאל נוסף בתחום אך לא ממליצים להיחשף אליו באמצעות השקעה ישירה במניות אלא באמצעות מכשירים עוקבי מדד, המפזרים את רמת הסיכון הגבוהה בין מספר חברות.

מבט לעתיד

להערכתנו, בטווח הקצר המסחר בשוק המקומי יושפע בעיקר מהמגמה השלילית מעבר לים, ומתגובת השוק האמריקאי והבינלאומי להודעת הבנק המרכזי על אסטרטגיית היציאה ממדיניות ההרחבה הכמותית. מנגד, הורדות הריבית האחרונות, אשר הביאו לירידה נוספת באטרקטיביות ההשקעה במוצרים סולידיים, צפויות לספק רוח גבית למדדי המניות ולהמשיך ולתרום לתיאבון הסיכון של המשקיעים. בהמשך, אנו צופים כי ההתפתחויות במשק המקומי יחזרו לתת את הטון על המסחר.

מט”ח

המסחר במט”ח התנהל בשבוע החולף בדומה למגמה בעולם – שערו של הדולר, אשר רשם ירידה במשך רוב השבוע, תיקן בסופו בחדות כלפי מעלה. שער האירו, לעומת זאת, רשם בסיכום שבועי ירידות, ושערו מול השקל חצה את רף ה-4.8 שקלים כלפי מטה.

הודעת ראש הממשלה על הפחתת מכסת ייצוא הגז תמכה בשערו של הדולר, לאור הציפייה לתנועות הון נכנסות מתונות ביחס להערכות קודמות. הודעה זו, כמו גם התחזקות הדולר בעולם על רקע הודעת הבנק המרכזי בארה”ב, הביאו לעלייה חדה בשער החליפין של הדולר מול השקל בסוף השבוע, ולהתחזקות שער החליפין בסיכום שבועי .

תנועות ההון הנכנסות והשפעת תחילת הפקת הגז בישראל צפויות להמשיך וללחוץ לתיסוף השקל. מנגד, פעולותיו של בנק ישראל מצביעות על מחויבותו למניעת התחזקות זו .

הסקירה המלאה באתר לאומי

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי