נמרוד צ'סניק

השווקים לא נבהלים

נמרוד צ'סניק
לאחר רצף של הודעות חיוביות על מצב הכלכלה האמריקאית

לאחר רצף של הודעות חיוביות על מצב הכלכלה האמריקאית, הודיע הפד על תחילת צמצום רכישות האג”ח. שוקי המניות הגיבו בחיוב, וברוב העולם נרשמו עליות שערים
מספר נתוני מאקרו חיובים פורסמו בשבוע שעבר בארה”ב: עלייה גבוהה מהצפוי בייצור התעשייתי, ירידה חדה מהצפוי בהיקף הגרעון בחשבון השוטף ברבעון השלישי של השנה ועלייה משמעותית בקצב התחלות הבניה בחודש נובמבר.
הצטברות נתונים כלכליים חיוביים בשנה האחרונה הובילו את חברי הבנק המרכזי האמריקאי להכריז על תחילת צמצום הדרגתי ברכישות האג”ח, במסגרתו ירד היקף הרכישות ל-75 מיליארד דולר בחודש החל מינואר 2014. על הנתונים החיוביים – מלבד אלה שפורסמו השבוע – ניתן למנות את הירידה החדה בשיעור האבטלה לרמה הנוכחית של 7% לעומת רמת שיא של 9.9% אליה הגיע המשק האמריקאי בסוף 2009. בנוסף, הקצב הממוצע של יצירת משרות בסקטור הפרטי הלא חקלאי עמד בחודשים האחרונים על כ-200 אלף משרות בחודש. במקביל להכרזה, עדכן הפד מטה את שיעור האבטלה החזוי, הצפוי לרדת בשנת 2014 לרמה של 6.3%.
על מנת להמשיך ולעודד צריכה והשקעות מצד העסקים ומשקי הבית, חזר הפד על עמדתו כי הריבית תישאר ברמה אפסית בטווח הזמן הקרוב. במסחר באגרות החוב הממשלתיות ל-10 שנים בארה”ב, לא ניכרה תגובה משמעותית להכרזה על הצמצום (התשואות נותרו סביב רמה של 2.9%).

בשוק המניות, לעומת זאת, נרשמו עליות שערים חדות במרבית שוקי העולם. זאת בשל הערכות כי אסטרטגיית היציאה מתוכנית ההרחבה הכמותית צפויה להתרחש בקצב מדוד ועשויה להימשך זמן. נראה גם שההודעה הסירה חלק מאי-הוודאות שהעיבה על המשקיעים.

בישראל בלט השוק המקומי בביצועי חסר לעומת שוקי העולם – מדד המעו”ף רשם השבוע ירידה של 0.3%.

בבריסל נערכה פסגה של שרי האוצר של מדינות גוש האירו, במטרה לגבש מדיניות לטיפול בכשלי בנקים. שרי האוצר החליטו על הקמת קרן יעודית לטיפול במשברים בסקטור הבנקאות באירופה בהיקף של 55 מיליארד אירו. זאת בהמשך להתבטאות נגיד הבנק המרכזי האירופי, מריו דראגי, שהתריע השבוע כי האיחוד האירופי אינו פועל מספיק כדי למנוע משבר פיננסי נוסף.

אנו ממליצים על חשיפה גבוהה לאפיק המנייתי בחו”ל, תוך הערכה שרמת המחירים של שוקי המניות בעולם עדיפה ביחס לאג”ח הקונצרני. יחד עם זאת, הסיכון באפיק המנייתי עולה ככל שנמשכת העלייה במכפילי הרווח בשוקי המניות.

מומלצת חשיפת יתר למדדי המניות באירופה ובבריטניה בהשוואה למשקלם במדד המניות העולמי (כ-25%) לאור השיפור במצב כלכלות אלו. בנוסף אנו ממליצים להחזיק חשיפת חסר קטנה לארה”ב (שמהווה כמחצית ממשקל המדד העולמי), ואת מדדי המניות של השווקים המתעוררים, להחזיק בשיעור דומה למשקלם במדד המניות העולמי.

 

הסקירה המלאה באתר לאומי

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי