שי ג'רבי

אחרי שבוע של ירידות – מחכים לפד

שי ג'רבי
נתונים חיובים על מצב הכלכלה האמריקנית והסכם שימנע את השבתת הממשל חיזקו את הציפיות לצמצום ההרחבה הכמותית

נתונים חיובים על מצב הכלכלה האמריקנית והסכם שימנע את השבתת הממשל חיזקו את הציפיות לצמצום ההרחבה הכמותית – וגררו ירידות שערים בעולם ובישראל . וגם: אילו שינויים מומלץ לערוך בתיק האג”ח
הבורסה בתל-אביב רשמה בשבוע שעבר ירידות שערים חדות יחסית, על רקע הירידות בעולם, ובשל התפתחויות נקודתיות במספר מניות עיקריות. כמו כן פרסמה הבורסה את עדכון מדדי המניות, לפיו יוצאת ממדד ת”א 25 מניית בז”ן, מבלי שנכנסת מניה במקומה. למתידד ת”א 75 נכנסות כור, ביטוח ישיר, סאפיינס, מזור רובוטיקה, בי קומיוניקיישנס, איידיאיי ביטוח. מהמדד ייצאו מניות גבעות יהש, אוצר התיישבות, סרגון, גולף ובבילון.
ירידות השערים בעולם, שהשפיעו כאמור על הבורסה המקומית, תודלקו דווקא על ידי חדשות טובות: בשבוע שעבר הצליחו ראשי ועדות התקציב של הסנאט ובית הנבחרים בארה”ב לגבש מתווה להסכם על התקציב לשנת 2014. אם שני הבתים יאשרו את ההצעה, יוסר האיום של השבתת הממשל בתחילת שנת 2014 והגירעון יצומצם בכ-20-23 מיליארד דולר. צמצום הגירעון יקל על הקיצוץ הרוחבי האוטומאטי בכ-40 מיליארד דולר בשנת 2014 ובכ-20 מיליארד דולר ב-2015.
בנוסף פורסמו בארה”ב מספר נתוני מאקרו חיוביים – נתוני התוצר לרבעון השלישי של השנה עודכנו ל-3.6% לעומת 2.8%, ותוספת המועסקים בסקטור הפרטי הלא-חקלאי עומדת על כ-200 אלף בממוצע בארבעת החודשים האחרונים. שיעור האבטלה הגיע לרמתו הנמוכה ביותר מאז 2008 – 7% בלבד.

ההסכם ונתוני המאקרו החיוביים מעלים את הסבירות לצמצום רכישות האג”ח במסגרת ה-QE3 כבר בישיבת הריבית הקרובה. על פי סקר של בלומברג, כ-34% מהחזאים צופים כי כבר השבוע יוכרז על צמצום הרכישות, בהשוואה ל-17% בנובמבר. כתוצאה מהערכות אלה המשיכו מדדי המניות בעולם להיסחר בירידות שערים.

בארה”ב נרשמו ירידות שערים מתונות, וכך גם באירופה, שם החליט הבנק המרכזי על השארת הריבית ללא שינוי על 0.25%, לאחר שהצמיחה בגוש האירו ברבעון השלישי עמדה על 0.1%. באסיה בלט מדד הניקיי לחיוב כשנותר כמעט ללא שינוי (בחישוב דולרי), על אף שנתון צמיחת התמ”ג ביפן היה נמוך מהצפוי והציג צמיחה של 1.1% בלבד. מדד ה-ASX200 האוסטרלי רשם ירידות חדות בחישוב דולרי, על רקע המשך הפיחות בשער החליפין מול הדולר ושיעור האבטלה שהגיע בנובמבר ל-5.8%, הרמה הגבוהה ביותר מאז 2009. מדדי המניות הסיניים איבדו כ-2% -3.3% על רקע חששות המשקיעים שהממשלה תנמיך את יעד הצמיחה.

שינויים בתיק האג”ח

השנה החולפת מסתמנת כשנה טובה לאפיק הקונצרני. אגרות החוב הקונצרניות נהנו מירידת התשואות באפיק הממשלתי ומהצטמצמות במרווחים, בעיקר בקבוצות הדירוג המסוכנות יותר. כתוצאה מכך ירדו המרווחים לרמה נמוכה, והפיצוי המתקבל על הסיכון שבהשקעה הינו נמוך, ואינו משקף באופן מספק את הסיכון. לכן יש להחזיק חשיפה נמוכה לאפיק, תוך התמקדות בסדרות של חברות תזרימיות בדירוגי השקעה בינוניים ובעלות מח”מ קצר (עד 3 שנים). בתיקי השקעות בהם רכיב האג”ח הקונצרני המקומי מהווה נתח גבוה, אנו ממליצים לנצל את תקופת הזמן הנוכחית, הרגועה, כדי להקטין חשיפה. אנו ממליצים להסיט חלק מן האחזקות לאפיק הממשלתי, חרף רמת התשואה הנמוכה השוררת בו. זאת, על מנת להקטין את הסיכון בתיק ההשקעות, במחיר של ויתור   (שאינו כבד) על תשואה.

קצב הצטמצמות המרווחים בכל רמות הדירוג נחלש במחצית השנה האחרונה. בקבוצות הדירוג הגבוהות נותרו המרווחים כמעט ללא שינוי, ואילו בקבוצות הדירוג הנמוכות, צמצום המרווח בחודשיים האחרונים היה מינורי. זאת, חרף המשך רמת גיוסים גבוהה בקרנות הנאמנות האג”חיות. להערכתנו, פוטנציאל הצטמצמות המרווחים באפיק קרוב למיצוי. אנו סבורים כי יש לצמצם בהחזקות אג”ח בדגש על הדירוגים הנמוכים (אג”ח בסיכון גבוה).

הסקירה המלאה באתר לאומי

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי