נמרוד צ'סניק

שוק האג”ח למול שוק המניות

נמרוד צ'סניק
למה שוק האג"ח אינו משקף את השיפור שניכר במדדי המניות?

למה שוק האג”ח אינו משקף את השיפור שניכר במדדי המניות?
איך הפד האמריקני קשור לתופעה ?
ומה התמונה העולה מדוחותיהן של חברות ת”א 100?
מדדי ה-S&P 500 וה-Dow Jones בארה”ב הגיעו בשבוע החולף לשיא של כל הזמנים. לסנטימנט החיובי בשווקים אחראים מספר גורמים, ביניהם השיפור המתמשך השנה בכלכלה, רמת הריבית האפסית ותוכנית ההרחבה הכמותית, במסגרתה רוכש הפד אגרות חוב ממשלתיות ומגובות משכנתאות בהיקף של כ-85 מיליארד דולר מדי חודש.

לגורמים הללו נוסף בשבוע שעבר גם ההסכם הזמני שנחתם עם איראן להשעיית תוכנית הגרעין. ההסכם הביא השבוע לירידה בסיכון הגיאו-פוליטי העולמי, ובכלל זה גם של ישראל, כפי שזה נתפש על ידי המשקיעים.

ככלל, עליית מחירים בשוק המניות משקפת סנטימנט חיובי וצפי לשיפור בצמיחה מצד המשקיעים. אבל בעוד שמדדי המניות שוברים שיאים ומשקפים תמונת מצב בינלאומית אופטימית, תשואת אגרת חוב ל-10 שנים עדיין עומדת הרחק מתחת לרמתה ההיסטורית הממוצעת, העשויה לשקף ציפיות לשיפור מתונות הרבה יותר. זאת, גם לאחר הזינוק שנרשם בה במחצית השנה האחרונה.

הסיבה המרכזית לפער זה בין שוק המניות לשוק האג”ח נעוצה, להערכתנו, ברכישות אותן מבצע הפד. רכישות אלה עדיין תומכות במחירי אגרות החוב מחד. במקביל, הן מזרימות נזילות לשווקים בהיקף גבוה מדי חודש, התומך במחירי המניות. עם זאת, נציין כי תלילות העקום האמריקאי גבוהה בהסתכלות היסטורית וממתנת גם היא את הלחצים לעליית תשואות.

על רקע הנתונים הכלכליים שהתקבלו בחודשים האחרונים ונתוני שוק העבודה בפרט, ההערכות הנוכחיות הן שקצב הרכישות יתחיל להיות מופחת במהלך המחצית הראשונה של 2014. לכן, אנו סבורים כי התרחיש המרכזי הינו המשך עלייה בטווח הבינוני בתשואות אגרות החוב הארוכות. לעליית התשואות השפעה ממתנת על הכלכלה הריאלית ובפרט על שוק הנדל”ן – השפעה המורגשת כבר כעת. בעקבות כך, אנו סבורים כי צמצום הרכישות יתבצע בזהירות ובהדרגתיות, ועליית התשואות צפויה להיות הדרגתית וממושכת.

אופטימיות באירופה

מספר נתוני מאקרו חיוביים התפרסמו השבוע באירופה: מדד אמון הצרכנים בגרמניה הפתיע ועמד על 7.4 – רמת שיא של חמש השנים האחרונות. בבריטניה התפרסם נתון הצמיחה לרבעון השלישי : %0.8. במקביל הודיע הבנק המרכזי כי הוא צופה שהאבטלה תרד מתחת ל-7% (הרמה המינימלית שהציב הבנק לפני שיעלה את בריבית ) מוקדם מן הצפוי. גם באיטליה הפתיע מדד אמון הצרכנים כלפי מעלה ונתוני האינפלציה בגרמניה וספרד הפתיעו לטובה.

בעקבות נתונים אלה התפרסמו הערכות, כי ייתכן שה-ECB יימנע מנקיטת מהלכים מרחיבים נוספים בטווח הקרוב.

גם בארה”ב פורסמו מספר נתונים שהצביעו על המשך השיפור המתון בכלכלת ארה”ב: מספר אשרות הבניה גדל לשיא של חמש שנים – נתון המעיד על צפי להמשך התאוששות שוק הנדל”ן ב-2014. גם מדד מחירי הבתים של קייס-שילר, המבוסס על סקר של 20 ערים מובילות, בלט לחיוב. הוא רשם עלייה שנתית חדה של 13.3% במחירי הדיור, במהלך 12 החודשים שנסתיימו בספטמבר.

לעומת זאת מדד מחירי הבתים למכירה ירד באוקטובר ב-0.6% בניגוד להערכות שצפו עלייה של אחוז. חשוב לציין, כי הירידה באוקטובר באה לאחר ירידה בספטמבר של 5.6%. על אף הנתון השלילי במבט-על, נראה כי שוק הנדל”ן צפוי להמשיך ולהשתפר בשנה הבאה, גם אם בקצב איטי יותר מאשר בשנתיים האחרונות.

בשוק העבודה נרשמה ירידה של כ-10,000 תביעות חדשות לדמי אבטלה – הרמה הנמוכה זה חודשיים. גם בתביעות המתמשכות בשוק העבודה נרשם נתון נמוך מהצפי. אמנם אין להסיק מנתונים שבועיים אלו על מגמה גורפת, אך אלו ממשיכים להעיד על השיפור, גם אם בקצב איטי, בשיעור התעסוקה בארה”ב.

מדד אמון הצרכנים בארה”ב בלט לשלילה – והוא עמד על 70.4 בלבד, מתחת לתחזיות שעמדו על כ-72.6. הירידה באמון הצרכנים נמשכת זה החודש השלישי ברציפות אך בשלב זה איננו מעריכים כי היא מעידה על הרעה ממשית במצב משקי הבית.

במבט קדימה, אם אירופה אכן תצא מהמיתון וקצב הצמיחה בה יתאושש, קיים פוטנציאל גבוה לעליות במדדים האירופיים בשל השפעתה החיובית של הצמיחה על הפירמות. בארה”ב החברות מציגות רווחי שיא, והן עברו תהליך התייעלות בשנתיים האחרונות ולכן צפוי כי תגובתן לשיפור בכלכלה הריאלית תהיה מדודה יותר.

בארץ, עונת הדוחות הגיע לסיומה בסוף השבוע. התמונה העולה מן הדוחות מעידה על כך שההכנסות המצרפיות נותרו כמעט ללא שינוי בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה, ואילו הרווח המצרפי ירד בכ-18% (נתוני בלומברג).
בנוסף, בחודש ינואר יועלה מס החברות – עדכון שיקטין במעט את הרווח הנקי המצרפי. למרות זאת, מדדי המניות המקומיים המשיכו לעלות בשבוע החולף, ומדד ת”א 25 הגיע לרמת שיא של כל הזמנים.

הסקירה המלאה באתר לאומי

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי