דודי רזניק

ה-brexit ואנחנו: איך תשפיע הפרידה הבריטית מהאיחוד על הכיס שלנו?

דודי רזניק
יעזבו או לא יעזבו? ואם כן איך ומתי? כל השאלות הגדולות הללו עדיין מרחפות סביב ההחלטה על יציאת בריטניה מהאיחוד, שזכתה לכינוי הקליט BREXIT המורכב מהמילים BRITIAN ו-EXIT

עד שיתבררו השלכותיו ארוכות הטווח של המהלך ערכנו עבורכם הסבר קצר וממצה על השפעת האיחוד עלינו הישראלים, אבל לפני כן קצת עובדות יבשות.

באיחוד האירופי חברות 28 מדינות, ביניהן גם אנגליה, שנחשבת כמובן לאחת החברות הגדולות והמרכזיות באיחוד. ב 23 ביוני התקיים משאל עם בו נשאלו התושבים האם לעזוב או להישאר באיחוד האירופי.  בניגוד לסקרים המוקדמים רוב של 52% תמכו בעזיבת בריטניה את האיחוד האירופי לאחר יותר מ 40 שנות חברות.

 

איך ההחלטה משפיעה על הישראלים? ואיך אנחנו יכולים להרוויח?

אחת ההשפעות הראשונות והבולטות של אישור ה-brexit באה לידי ביטוי בירידה חדה של המטבע הבריטי –  הליש"ט, שרשם ירידה חדה במסחר מול הדולר, וגם מול השקל, לרמות שפל שלא נראו עשרות שנים. בריטניה היא אחד היעדים הפופולאריים עבור ישראלים, מה שאומר שכוח הקנייה שלנו באנגליה השתפר פלאים.
לנו הישראלים מדובר בחדשות טובות שיתבטאו בהוזלה במחירי בתי המלון, המסעדות, מקומות הבילוי וכמובן בחנויות המובחרות של אוקספורד סטריט.
 

לישראלים החיים באנגליה מדובר בחדשות קצת פחות טובות, בעיקר על רקע ההערכות לפיהן כלכלת בריטניה תיכנס להאטה וכי שיעור האבטלה עלול לעלות. אם אכן יתגשמו התחזיות, השכר עלול לרדת ומחירי הבתים עלולים לצנוח. באופן כללי כמות הליש"ט שבידי כל אחד תהיה שווה פחות במונחי דולרים ושקלים.
 

גם יצואנים, במיוחד כאלו שאנגליה היא שוק היעד שלהם חיים עדיין באי ודאות, אולם הערכת האוצר כפי שפורסמה לאחרונה מפגיה את החששות לפחות ברמה הלאומית. השפעה על היצוא הישראלי לבריטניה תהיה קטנה וזאת מאחר שלא מדובר ביצוא רחב היקף. בנוסף ובאופן מפתיע דובר בתחזית האוצר גם על תרחשי אופטימי בו פרישת בריטניה מהאיחוד עשויה לחזק את יכולתה של ישראל להתחרות במספר ענפים כמו טכנולוגיה ותרופות.


לסיכום, ניתן להעריך כי מבחינת כלכלת ישראל, ל-BREXIT בשלב המיידי לא צפויה השפעה מהותית אולם ככל שיתפתח התהליך יתבררו אני מאמין עוד ועוד השלכות על העולם כולו וכמובן גם עלינו.
 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

Comments are closed.