אייל זילברמן

כך תסחרו בזהב השחור

אייל זילברמן
אין פה שום דבר, ימין ושמאל רק חול וחולרה, בחייך סרג'יו לא דובים ולא סולר מקסימום חולר

“אין פה שום דבר, ימין ושמאל רק חול וחולרה, בחייך סרג’יו לא דובים ולא סולר מקסימום חולר. בחייאת ויקטור, מה אני אגיד לך: 25,000 לירות אני שילמתי בשביל החנטריש הזה.  25,000 ?? בחיי. שיגעון! לא הייתי שם פה לירה אחת. יאללה בוא… אלף לירות אתה מעביר לי את השטח?”… אתה רוצה לשלם 20,000 שלם 20,000 ! יש לך איזה פתק העברת דיונה? במקרה יש עליי פה את החוזה, רק רגע. יש לך עט? במקרה יש עליי גם איזה עט”.  (גבעת חלפון 1976).
לפני שסרגו’ קוסטנזה מעביר את “שדה הנפט” לויקטור חסון, הבה נדלג שלושה וחצי עשורים קדימה ונגלה שהרבה חברות בארץ ובחו”ל עסוקות במסע הבלתי פוסק אחר חיפוש נפט. די לנו לפתוח את העיתונות הכלכלית וניווכח ששום דבר לא השתנה.
רגע לפני שנעסוק בשאלות: “איך סוחרים בנפט?” ו”האם זה כדאי?”, להלן 10 עובדות מעניינות על הנפט:

 • חבית נפט (42 גלונים=159 ליטר), נסחרת כיום במחיר של 103 דולר
 • בעולם קיימים מעל 100 סוגי נפט!
 • מחיר שיא לחבית נפט היה 140 $  (רבעון ראשון 2008)
 • ארצות הברית הינה שיאנית צריכת הנפט העולמית, צורכת כרבע מצריכת הנפט העולמית
 • הירידה החדה ביותר במחיר חבית היתה במשבר המניות ב- 2008: ירידה של 75% בקירוב. מאידך, העליה החדה ביותר (מס’ חודשים לאחר מכן) התרחשה בינואר 2009-ינואר 2011: 200% !
 • ערב הסעודית, רוסיה, ארה”ב, איראן ומקסיקו מפיקות יחדיו 50% מתפוקת הנפט העולמית
 • בראש עתודות הנפט בעולם עומדות ערב הסעודית (20% בקירוב), קנדה (13% בקירוב), איראן (10% בקירוב), עיראק (9% בקירוב) וכווית (8% בקירוב)- בחישוב קל החמישיה הזאת מחזיקה מעל 60% מעתודות הנפט בעולם
 • אופ”ק (באנגלית: OPEC – Organization of the Petroleum Exporting Countries, ארגון המדינות המייצאות נפט) הוא קרטל המורכב מהמדינות אלג’יריה, איראן, עיראק, כווית, לוב, ניגריה, קטאר, ערב הסעודית, איחוד האמירויות הערביות, ונצואלה, אנגולה ואקוודור
 • נפט ברנט – הינו נפט קל ומתוק מהים הצפוני, מחירו לחבית הינו כדולר יותר מסל אופ”ק. הנפט הגולמי מאירופה, אפריקה והמזרח התיכון מתומחר על פיו.
 • West Texas Intermediate או Texas Sweet Light – נחשב לאיכותי במיוחד וקל יותר מהברנט. הוא מופק בדרום ארצות הברית ובמפרץ מקסיקו, ומחירו הוא זה שבדרך כלל מצוטט כמחיר חבית נפט ברחבי העולם  (גבוה בכ-2 דולר מסל אופ”ק)

עד כאן נתונים, עכשיו נעבור מתיאוריה למעשה: איך קונים נפט? פשוט מאוד, לוקחים חביות ריקות, מעמיסים על הטנדר , נוסעים לתחנת הדלק הסמוכה ומתחילים למלא.  אה, למקרה שהתכוונתם למסחר בנפט, יש לכם גם עוד כמה אופציות, להלן מקצתן:

 • קרו נאמנות שעוקבת אחר נפט– כדאי? תלוי בתשואה לעומת מדד הבנצ’מארק (הלא הוא הנפט). כמו כן יש לקחת בחשבון את מידת הסחירות (פעם ביום) דמי הניהול ועמלות נוספות שייתכנו בקרן נאמנות.
 • תעודת סל  – כל השיקולים שעלו בסעיף 1 רלוונטים גם כאן, למעט סחירות. הסחירות בתעודה הינה במהלך כל שעות המסחר בבורסה.
 • EFF – נסחרים בכל העולם בדגש על ארה”ב. השיקולים ב-EFF זהים לאלו שנזכרו בתעודות סל, אך כאן יש לקחת בחשבון ששעות המסחר תואמות את הבורסה בחו”ל בה היא נסחרת. כמו כן יש כאן חשיפה למטבע (דולר) וייתכן שהעמלות קצת יותר יקרות.
 • חוזים עתידיים (הדרך הנפוצה בעולם) –  נסחרים במספר בורסות ברחבי העולם, כגון בורסת לונדון בה נסחר נפט הים הצפוני ובורסת ניו יורק בה נסחר נפט מסוג מתוק. כל חוזה עתידי נסחר לפי 1,000 חביות ובדולרים אמריקניים, כך ששינוי של דולר אחד במחיר לחבית נפט יגרור שינוי של $1,000 בגודל החוזה. חוזים עתידיים משמשים הן גופים המעוניינים לגדר את עסקיהם הריאליים משינוי במחיר הנפט (כגון בתי זיקוק או אלו השואבים את הנפט כמשאב טבע) והן גופים המעוניינים לסחור בנפט כספקולציה להפקת רווחים (כגון קרנות גידור ואנשים פרטיים).

אחרי שהבנו איך קונים, נותרה שאלה “קטנה” וקריטית: האם בכלל כדאי לקנות?

את התשובה לכך, או לפחות את דעתי בנושא, אתן לכם בפוסט הבא שלי, בו אתייחס לשאלות: האם היצע הנפט צפוי לגדול בקרוב?, האם אנחנו לפני מיתון עולמי בעקבות המצב באירופה? והכי חשוב, האם שוק ההון לפני משבר או אחריו?

 עד אז, מקווה שהצלחתי לשפוך קצת אור על הזהב השחור.

“פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי”.