אוהד חיים

האייפון כבר בן 10 – האם אפל צריכה למצוא לו מחליף?

אוהד חיים
הסמארטפון שהזניק את אפל לשמים עוד רחוק מיציאה לפנסיה – אבל הגרסאות החדשות שלו כבר מתקשות לחדש. ייתכן שדווקא המכונית האוטונומית או שירותי התוכן יהיו ביצי הזהב החדשות של אפל

ביוני השנה תחגוג אפל – ועימה רבים מסביב לעולם – עשור לצאתו לשוק של האייפון הראשון.
למרות הזמן שחלף, האייפון הוא עדיין שם נרדף לחדשנות וטרנדיות, אשר שינה לחלוטין את התפישה שלנו בכל הקשור לטלפון הנייד. למעשה, האייפון שינה את תרבות הצריכה והוא כבר מוטמע כל כך חזק באורח החיים המודרני, עד שקשה להאמין שהוא כאן רק עשר שנים.
כך או כך, אחרי שהניב לאפל הכנסות של מאות מיליארדי דולרים וסייע לה להפוך לחברה הגדולה בעולם – ייתכן שהגיע הזמן שאפל תמצא מנוע צמיחה חדש.

 

עוד מאותו הדבר

כמו לפני כל השקה של אייפון חדש, גם בהשקה הנוכחית של האייפון 8, השמועות על חידושים פורצי דרך מרקיעות שחקים.
חלק מהשינויים עליהם מדברים (הכל שמועות כמובן) הם חיישן מתוחכם לזיהוי פנים ברזולוציה גבוהה ביותר, טעינה אלחוטית או הפיכת כפתור הבית לחלק מהמסך כך שהמסך יהיה גדול יותר. בשיטוט קצר באתרי בלוגרים העוקבים אחר אפל ומקריאת הניתוחים על האייפון החדש, אפשר להניח כי הציפיות מוגזמות וסביר יותר שנמשיך לראות עוד מאותו דבר, וכי לכל היותר, יציע האייפון 8 שינויים קטנים, כמו שתי מצלמות או מסך רחב יותר.

 

ומה לגבי השוק?

התנהגות המשקיעים דומה להתנהגות הצרכנים לפני השקות של אייפון חדש. ציפיות המשקיעים הן כי אפל תצא עם מוצר מהפכני חדש – בלוקבאסטר שיתמוך בצמיחת המכירות. החשש העיקרי הוא ממקרה נוקיה שיחזור על עצמו, שבשיאה הגיעה לשווי שוק של 236 מיליארד דולר, שבהמשך נפל עד לשפל של 1.4 מיליארד דולר. למעשה, ממובילת שוק הגיעה נוקיה לסיטואציה מאכזבת במיוחד עבור המשקיעים, במסגרתה נאלצה לזנוח את שוק המכשירים ולעבור להקמת רשתות תקשורת.

במקרה של אפל, הזמירות על הדומיננטיות של האייפון מסך המכירות של אפל הן כבר לא חדשות, ועל אף הקושי של אפל להוציא מוצר חדשני נוסף, מגלים המשקיעים סבלנות. הסבלנות כנראה נובעת מיכולת ייצור המזומנים המרשימה של החברה, קופת המזומנים בהיקף של 240 מיליארד דולר וממדיניות החזרת ערך (דיבידנד ו-Buyback) נדיבה לבעלי המניות.

 

אז מה צופן לנו העתיד….?

כדי להימנע משידור חוזר של מקרה נוקיה, אפל פועלת ליצירת מנועי צמיחה חדשים.
כיוון מעניין אחד הוא של המכונית האוטונומית – פרויקט המתנהל באפל זה כמה שנים בסודיות כמעט מוחלטת. לאחרונה פורסם כי החברה קיבלה אישור רשמי לעריכת ניסוי ברכב אוטונומי בקליפורניה. אפל ככל הנראה לא שואפת לייצר את המכונית עצמה – אלא את המערכות שיפעילו אותה.

כיוון אחר הוא מעבר להתמקדות בתוכן – והדו"חות האחרונים של אפל אכן מעידים שתחום פעילות זה תורם יותר ויותר מהכנסותיה.
כך למשל, אמנים רבים מוכרים את המוזיקה שלהם באמצעות אפל מיוזיק, והחברה מפעילה גם את אפל TV. התחום צמח ב-18%, והמשקל של סגמנט זה מתמהיל המכירות של החברה הוא רק 10%, אך צפוי להמשיך לעלות.

אפל עדיין אינה יצרנית תוכן – אלא מתמקדת בפיתוח פלטפורמות שבהן יצרני תוכן יכולים למכור את מרכולתם לצרכנים, ויש לה את הפוטנציאל להפוך למובילה עולמית בתחום.

 

מה צפוי לאפל בעשור הבא?

ככל הנראה שילוב בין הישן והמוכר לבין תחומי פעילות חדשים ומחדשים. בינתיים, להערכתנו, המניה מאוד מעניינת ומומלצת לקניה. במקביל, נמשיך לחכות לאייפון 8 ולבשורה שתבוא איתו, אם בכלל.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?