נטע שר

מה אנטיוכוס היה אומר על זה?

נטע שר
הימים האלה, שבהם אנחנו מדליקים נרות חנוכה לזכר ניצחון המכבים על היוונים

הימים האלה, שבהם אנחנו מדליקים נרות חנוכה לזכר ניצחון המכבים על היוונים, נראים לנו זמן טוב לבדוק מה שלום ידידינו הוותיקים, שידעו כמה שנים קשות. לפי כלכלני לאומי, יש סימנים ראשונים לאופטימיות…
התוצר המקומי הגולמי של יוון התכווץ ברבעון השלישי של השנה, על פי אומדנים ראשוניים, ב- 3.0% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד –  וזאת בהמשך ל-14 רבעונים רצופים של התכווצות כלכלית. עם זאת, נראה כי קצב ההידרדרות נמצא במגמת שיפור. יתרה מכך, סקרי הציפיות, שנמצאים ברמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2008, מעידים על שיפור בסנטימנט כלפי יוון, ומצביעים על צמיחה חיובית כבר בשנה הבאה. בראיון שנערך לאחרונה עם פול תומסון, האחראי מטעם קרן המטבע הבינלאומית על תוכנית החילוץ של יוון, הכריז תומסון שקיימים סימנים ברורים לכך שהמיתון ביוון מתקרב לקיצו. בהתאם לכך, בפעם הראשונה מאז נכנסה יוון לתוכנית החילוץ, עדכנה קרן המטבע הבין לאומית את תחזית הצמיחה של יוון כלפי מעלה.
השיפור בסנטימנט כלפי יוון נובע בעיקר בשל התמיכה שמעניק גוש האירו למדינות הבעייתיות באיחוד.
יצירת מנגנון ה-OTM – Outright Monetary Transaction בשנה שעברה, לפיה הבנק המרכזי של אירופה התחייב, תחת תנאים מסוימים, לרכוש אג”ח ממשלתיות של ממשלות הזקוקות לסיוע – והכרזתו של נשיא הבנק המרכזי, מריו דראגי, לעשות ככל יידרש בכדי להבטיח את קיומו של היורו, תרמו במידה רבה להפחתת הסיכון ליציאה לא מסודרת של יוון מהאיחוד, ולהרגעת השווקים הפיננסים.

האופטימיות הזהירה כלפי יוון נובעת גם בשל שלל הרפורמות שמבצעת הממשלה מאז נכנסה יוון לתוכנית החילוץ. כחלק מתוכנית הרפורמה בשוק העבודה, למשל, הורד שכר המינימום ב-22% בפברואר 2012, וכך הצליחה יוון להוריד את העלות ליחידת עבודה בצורה משמעותית. הקיטון בעלות ליחידת עבודה מייצג למעשה את השיפור בכושר התחרותיות של המדינה. שיפור זה  צפוי לתרום בצורה חיובית ליצוא של יוון, ולתמוך בהמשך ההתאוששות הכלכלית.

…אך עוד מוקדם להכריז על צמיחה עתידית בת- קיימא.

חשוב לציין כי למרות השיפור בסנטימנט, קיימים עוד סיכונים רבים שעלולים לפגוע בהתאוששות הכלכלית במדינה.  ההתאוששות של יוון תלויה מאוד במצב הכלכלי באירופה. בשל שיעור האבטלה הגבוה במדינה (27%), המוביל לחולשה של הביקוש המקומי, ובשל מדיניות הצנע שמנהיגה הממשלה, הצמיחה העתידית של יוון תלויה במידה רבה בצמיחת היצוא ובהשקעות הזרות במדינה. קצב ההתאוששות באירופה נותר איטי ביותר, ולנוכח הבעיות המבניות הרבות, עמן מתמודדות מדינות האיחוד, קיים סיכון להאטה משמעותית בקצב ההתאוששות. חולשה אפשרית של הצמיחה באירופה עלולה לפגוע בצורה חריפה במנועי הצמיחה העיקריים של יוון היצוא וההשקעות.

למרות המאמצים הרבים שמשקיעה ממשלת יוון בשיקום הכלכלי של המדינה על רקע החוב הגבוה (החוב הממשלתי ביחס לתוצר עומד על 175%),  ייתכן כי יוון תזדקק לתוכנית חילוץ נוספת, השלישית במספר, עם סיום התוכנית הנוכחית בשנת 2014. לפי שר האוצר של גרמניה, בשנים 2014-2015 תזדקק יוון לסיוע בהיקף של 10 מיליארד יורו. כמו כן, חרף התנגדות של גורמים רבים באירופה, ייתכן כי יוון תיכנס, פעם נוספת, לתוכנית הסדר חוב. על רקע תוכנית החילוץ של קפריסין בתחילת השנה הנוכחית, במסגרתה מוסו פיקדונות בלתי מבוטחים, כניסה לתוכנית הסדר חוב עלולה לפגוע בצורה קשה בסנטימנט המשקיעים, ובהשקעות הזרות הנכנסות ליוון.

לסיכום,  שיעור האבטלה הגבוה במדינה, שיעורי הצמיחה הנמוכים ורמת החוב הגבוהה  ממשיכים ומדגישים את מצבה הכלכלי הרעוע של המדינה ואת הסיכון להידרדרות נוספת של הכלכלה היוונית. –יחד עם זאת, ניתן במקביל, לדבר כבר על סימנים ראשונים לאופטימיות לגבי צמיחה עתידית. אנחנו מרימים סופגנייה לכבודם ומקווים לראות אותם מתאוששים בקרוב.

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי