אוהד חיים

תוצרת אמריקה: טראמפ מקשה על סחר בינלאומי ומסתבך עם אירופה

אוהד חיים
המשקיעים חוששים כי שאר הסכמי הסחר נמצאים על הכוונת של הנשיא טרמאפ, ומלחמת סחר לא טובה לכלכה העולמית ולשווקי המניות

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, פתח את חודש מרץ בסערה. בתוך ימים ספורים הוא הכריז על הטלת מכסים בשיעור של 25% על יבוא פלדה, 10% על יבוא אלומיניום ואם זה לא מספיק הוא גם איים בהטלת מכסים על יבוא מכוניות מאירופה.

 

המוטו של טראמפ – America First – בא לידי ביטוי גם בהכרזות הללו. המטרה ברורה: טראמפ משתמש במכסים ככלי להגנה על תעשיות אמריקאיות.

 

בתגובה, נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, הזהיר כי למכסים כאלו יהיו השלכות על ארצות הברית, הוא גם צוטט בתקשורת הגרמנית כמי שאמר כי "אנחנו חייבים להראות להם שאנחנו גם יכולים לנקוט צעדים. זה לא יכולה להיות פעולה אמריקנית חד-צדדית. אנחנו נטיל מכסים על הארלי-דיווידסון, בורבון וליוויס".

 

למה זה הדליק את כולם?

 

turn on

 

באמצע חודש פברואר פרסם משרד המסחר האמריקאי דוח Section 232 הבוחן את מדיניות המכס והסחר של ארה"ב. הדו"ח הוגש לנשיא ארה"ב, ועכשיו הוא צריך להחליט עד אמצע אפריל.

 

הדו"ח עצמו כולל 239 עמודים והחלק המעניין והרלוונטי הוא המכס אותו הממשל צפוי להשית על ייבוא אלומיניום ופלדה. במסגרת הדו"ח הוצעו לנשיא מספר אלטרנטיבות, אשר חלקן גם לא מבחינות בין מדינות ידידותיות לכאלו שלא.

 

סביר להניח שאם טראמפ היה מסמן מדינות כמו ונצואלה או רוסיה כמי שיוטלו עליהן מסים, העולם היה שותק. אלא שהפעם טראמפ החליט להסתבך גם עם המדינות המערביות, כולל מדינות אירופה.

 

תוך זמן קצר התברר שהממשל לא היה אחיד בדעתו בנוגע למדיניות המכסים החדשה, ומלחמת הסחר הבינלאומי התחילה בכוורת הקרובה לנשיא אובמה, כשהמפסידים הם המתנגדים לתוכנית המכסים שבראשם עמד גארי כהן שהודיע על התפטרות מתפקידו כיועץ הכלכלי הבכיר בצוות של הנשיא.

 

התשובה בשוק

 

עם פרסום המסמך, מחירי האלומיניום והפלדה הגיבו בעליות, אך העליות התמתנו לאחר מכן. כעת כשפוטנציאל למלחמת הסחר עולה, השוק מגיב בעצבנות, גם להודעה על עזיבת היועץ הכלכלי.

 

השפעת המכס על מדינות בתחום הפלדה והאלומיניום על התוצר במדינות הוא יחסית שולי, בטח ובטח על סין שעל פי מוד'יס מהווה כ-0.01% מהתוצר מהפלדה ו-0.03% מהתוצר לאלומיניום. החשש מעזיבה של גורם משמעותי בממשל שמיתן את הנשיא, מגבירה את החשש של העולם כי הנשיא לא יהסס להטיל מכסים על מוצרים משמעותיים יותר.

 

בהשפעת הביקורת החריפה מבית ומחוץ, הנשיא לא חיכה עד תום המועד וחתם בסוף השבוע על הצו, כשהוא מחריג את קנדה ומקסיקו השותפות הקרובות החתומות על הסכם NAFTA . הצפי הוא שגם אוסטרליה בשלב כלשהוא תוחרג. גרמניה, ברזיל, דרום קוריאה, יפן וסין נכנסות לתוכנית המכסים של טראמפ.

 

גם לאחר החתימה על הצו וההכרה בכך שההסכם פחות דרקוני מההערכות שהיו בהתחלה, המשקיעים עדיין חוששים כי שאר הסכמי הסחר נמצאים על הכוונת של הנשיא טרמאפ, ומלחמת סחר לא טובה לכלכלה העולמית ולשווקי המניות.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.