דניאל רפופורט

5 טיפים לכל משקיע

דניאל רפופורט
דניאל רפופורט, מנהל דסק המניות והנגזרים בחדר עסקאות, בטור קצרצר על טיפים חשובים לכל משקיע שמתכוון לצלול לבריכת שוק ההון, אם הוא רק לומד לשחות או שכבר טבל במים בעבר.

כולנו רואים את הכותרות "הבורסה עלתה" או "איגרות החוב ירדו", ומדמיינים איך הכותרות האלו מייצרות לנו כסף. אם המטרה שלנו היא לצאת לחופשה באיים המאלדיביים, להגדיל את ההכנסה השוטפת של המשפחה, או לייצר חסכון ארוך טווח לילדים, ישנם כמה כללים בסיסיים נכונים לכולם, עוד לפני שמשקיעים 1 ₪. וחשוב שתכירו אותם:

 

  1. קביעת מטרה הגדירו לעצמכם מהי המטרה עבורה אתם משקיעים. מטרת הפעילות תתווה לכל אחד את המאפיינים (למשל רמות הסיכון) ואופן הפעילות (למשל באילו נכסים להשקיע). מי שמחפש הכנסה שוטפת לאורך זמן, יסחר במכשירים פיננסיים שונים ממי שמחפשת צבירה של כסף לקראת עונת הסיילים הקרובה. ניתן לקבוע מספר מטרות, ולפעול בנפרד עבור כל אחת.

 

  1. קביעת מסגרת תקציב – במשולב עם המטרה, יש להחליט מה התקציב לצורך השקעה.
    האם הוא זמין כרגע כסכום חד פעמי? האם התקציב יושג באמצעות הפרשה חודשית קבועה? בכל מקרה, תקציב זה חייב להיות מיועד אך ורק לצורך פעילות ההשקעה – היו זהירים בקביעתו.

 

  1. סגנון השקעה אם ניקח את התקציב ואת המטרה נוכל לחשב פחות או יותר מה ציפיית התשואה שלנו על ההשקעה שנבצע. על-פי התשואה שאנחנו רוצים להציג, נוכל לקבוע את רמות הסיכון שנהיה מוכנים לחיות איתן (או בשפה קשה יותר, מה הסיבולת שלנו להפסדים), באילו מכשירים נרצה להשקיע ולאורך איזו תקופה.

 

  1. לכו ללמוד – עכשיו כשאנחנו יודעים באילו נכסים אנחנו הולכים להשקיע: מניות, איגרות חוב קונצרניות או ממשלתיות (או רחמנא ליצלן אופציות תנודתיות) – הגיע הזמן ללמוד.
    לימדו את כללי המסחר בנכס, הכירו את החברה שבה אתם משקיעים או את סביבת המאקרו המשפיעה על הנכס, את תחום הפעילות שלה, את המתחרות שלה, את הסביבה הרגולטורית בה היא פועלת וכו'.

 

  1. לחתוך גם כשזה כואב (או: שימרו על משמעת) – אחד הדברים הקשים ביותר – למנוסים ולמקצועיים ביותר כמו גם למתחילים – הוא השלב בו עליך לצאת מהשקעה שהסבה לך הפסד. לכן, עוד בטרם ביצוע ההשקעה, נכון יהיה להגדיר יעד רווחיות ומחיר לעצירת הפסד. אם נקבע יעדים אלו ונעמוד בהם, נוכל לשפר לאין-ערוך את תוחלת התשואה שלנו ונתקרב למטרה שהצבנו.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.