דודי רזניק

3 האירועים שהפתיעו את שוק ההון המקומי בשנת תשע”ז

דודי רזניק
שנת תשע"ז טמנה בחובה מספר הפתעות בכלכלה המקומית - ברמת המיקרו וברמת המקרו. לטובת מי שרוצה להיזכר (וגם ללמוד מהאירועים השונים) קיבצנו את שלוש ההפתעות המרכזיות והחשובות להערכתנו.

שנת תשע"ז טמנה בחובה מספר הפתעות בכלכלה המקומית – ברמת המיקרו וברמת המקרו. לטובת מי שרוצה להיזכר (וגם ללמוד מהאירועים השונים) קיבצנו את שלוש ההפתעות המרכזיות והחשובות להערכתנו.

 

קריסתה של "מניית העם" טבע

שנת תשע"ז תיזכר כשנה בה הואצה המגמה השלילית בחברת 'טבע' שבסיכום שנתי אבדה כ-65% (!!) מערכה. נכון שהצרות ב'טבע' החלו עוד קודם לכן, אולם השנה האחרונה רק חידדה למשקיעים את מצבה על רקע צעדים אסטרטגיים שגויים שבצעה בשנים האחרונות לצד התגברות התחרות הצפויה לחברה בשיווק תרופת הדגל ה'קופקסון'.

המשקיעים לא ריחמו על 'טבע' וחתכו את שוויה בעשרות מיליארדי שקלים. יחד עם זאת, מסתמן כי המגמה השלילית נעצרה לאחרונה עם מינויו של קאר שולץ, המנכ"ל החדש בחברה. השנה הקרובה תהיה שנת מבחן משמעותית לדרך הניהול שלו ולאסטרטגיה בה יבחר להוביל את החברה.

 

עסקת מוביליאיי

בחודש מרץ השנה התבשרנו על האקזיט הגדול ביותר בתולדות כלכלה המקומית. ענקית השבבים האמריקאית 'אינטל 'הודיעה על רכישת חברת 'מוביליאיי' בכ-15 מיליארד דולרים. הרכישה נועדה לשלב את האחרונה כחטיבה אוטונומית באינטל, ולמעשה מדובר בפריצת הדרך לכניסת אינטל לשוק הצומח של הרכבים האוטונומיים.

עסקת הרכישה (חסרת התקדים) מציבה שוב את ההייטק הישראלי בחזית הטכנולוגיה בעולם. לכך יש גם השפעה על תקבולי המיסים של הממשלה שיגדלו משמעותית בתקופה הקרובה, לצד המשך העוצמה שמפגין השקל מול מרבית המטבעות בעולם.

 

האינפלציה בישראל ממשיכה להיות בטריטוריה השלילית תוך שהיא מהנמוכות בעולם המערבי, ובנק ישראל ממשיך לשמור על הריבית ברמת השפל

שנת תשע"ז המשיכה את המגמה של השנים האחרונות בה נרשמת אינפלציה שלילית בישראל. במהלך השנה נרשמה אינפלציה שלילית בשיעור של 0.1%, זו השנה השלישית ברציפות. המשק הישראלי ממשיך את תהליך ההתאמה ברמות המחירים למשקים מפותחים בעולם, ולצד המשך הוזלות מחירים על ידי הממשלה היינו עדים להשפעה המצטברת של תיסוף השקל וכן להאטה בעליית מחירי הדיור שהביאו להמשך סביבת האינפלציה השלילית בישראל.

לאינפלציה השלילית בישראל השפעה גם על בנק ישראל הממשיך לשמור על הריבית במשק ברמת השפל של 0.1%, תוך שהוא סוגר כמעט שלוש שנים(!) ברמת ריבית זו. סביבת האינפלציה בישראל צפויה להישאר נמוכה גם במהלך השנה הקרובה, כך שלהערכתנו, גם בסוף שנת תשע"ח תיוותר הריבית ברמתה הנוכחית.

 

שנה טובה לכולם.

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.

תגובות הקוראים (1)

  1. אופניים חשמליים

    מפתיע מאד!

    הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?