אייל דבי

המגרש של הגדולים: אילו כוחות ישפיעו על השוק הישראלי ב-2019?

אייל דבי
2019 התחילה עם הרבה חששות בשוק האמריקאי ושאלות אודות מה שצפוי לקרות לנו כאן. אז מה משערים שיקרה לשחקנים המקומיים, כיצד זה ישקיע על ההשקעה בשוק המקומי ושאלת השאלות: מי צפויים להיות השחקנים החזקים בשוק?

כבר דיברנו על משתני ריבית, אינפלציה ותוצר, הגיע הזמן לדבר על החלק השני של הפאזל: השחקנים החזקים של השוק הישראלי. חשוב להבין כי הסיבה המרכזית ממנה יכול לדאוג המשקיע המקומי אינם נתוני הכלכלה, אלא מדדי המניות בארה״ב והתנודתיות הגוברת. שואלים את עצמכם על הרקע הזה לאן לנתב את ההשקעה עם כל הלחץ? למקומות עם וודאות עסקית גבוהה: בנקאות, מזון, גז ואנרגיה.


תמונה של סחר

סקטור המזון

באופן גס, שוק המזון מחולק ל-2 חוליות מרכזיות: חברות יצרניות וחברות קמעונאיות, בעוד שנראה כי הקמעונאיות צפויות להיות השקעה עדיפה. רשתות המזון הגדולות נהנו בשנה האחרונה ואף צפויות להמשיך בדרך זו גם בשנה הבאה. הסיבות לכך הן המשך הגידול בצריכה, רמת האבטלה הנמוכה בישראל והעלייה בגובה השכר הממוצע במשק. אם נסתכל על רמי לוי, נראה כי הרשת ממשיכה להרחיב שטחי מסחר ואף נכנסת לשוק העירוני המאופיין בשיעורי רווחיות גבוהים יחסית. לצד העובדה שהיא חברה צומחת ואיתנה המתומחרת בצורה הוגנת ומדודה, מתקבלת בדיוק המשוואה להשקעה מתאימה בזמנים פחות רגועים. כמו כן, עליית המחירים שנובעת מהתעצמות הביקושים וירידה במספר השחקנים יכולה לרמז על רכישה אופציונלית של אחד השחקנים בשנה הקרובה.

 

תמונה של אשה שעומדת בסופר

 

חברות הגז

העשור שעתיד לבוא נתפס בעולם בתור ״עשור הגז״: מעבר בין אנרגיה מסורתית לאנרגיה מתחדשת. גם בישראל נראה כי שנת 2019 צפויה להעניק רוח גבית לחברות הגז המקומיות וזאת בשל ההתקדמות בהכנות לייצוא הגז אל ירדן ומצרים והשלמת הפיתוח של מאגר לוויתן. מאגר לוויתן ששותפות בו דלק קידוחים, נובל אנרג׳י ורציו, הוא פרויקט התשתיות הגדול בתולדות המדינה הממומן ומוקם עי המגזר הפרטי אשר צפוי להכפיל את היקף הפקת הגז בארץ בעוד שנה. לאור זאת, אם רק מהשקתו חלה עליה במניות של דלק קידוחים ורציו, הרי שלתחילת הייצור ממנו צפויה להיות השפעה עוד יותר גדולה והפעם גם על המניות המחזיקות במאגר תמר. כמו כן, עניין הייצוא למצרים וירדן מקבל תשומת לב אף הוא וזאת בשל הסרת החשש מהיצף בשוק המקומי. סוגיה זו, למרות הסיכון המדיני, חתומה בחוזי ייצוא עם ירדן ומצרים וחשוב לזכור שהמציאות הגיאו-פוליטית תומכת במהלך.
 

תמונה של עובד באדסת נפט
 

חברות הזיקוק

המחצית השנייה של 2019 צפויה להתאפיין בביקוש ערים לתזקיקי ביניים, כמו דיזל וקרוסין, מה שייטיב עם בתי הזיקוק המסוגלים לייצר אותם. הסיבה לכך נעוצה בהחלת תקנות תעבורה ימית חדשות, המפחיתות את שיעור הגופרית בדלקי מזוט ימיים לכדי 0.5% בלבד. בשל העובדה שסין הביעה את מחויבותה לתקנות, וכך וגם תעשיית הספנות, התחזיות מדברות על מחסור של כחצי מיליון חביות דיזל ביום עם החלת התקינה. שני בתי הזיקוק הישראלים, בז"ן ופז, מצוידים בפצחנים בעלי גמישות רבה, מה שיאפשר להם לבצע התאמות מהירות לדרישות החדשות. חשוב לציין כי ירידת מחירי הנפט תומכת באופן ברור ברווחי בתי הזיקוק, גם בסיטואציה של האטה מתונה, כך שאם הכלכלה העולמית לא תגלוש למיתון עמוק בשנה הקרובה, תעשיית הזיקוק תהנה מביקושים ערים ומחירי חומר גלם נוחים.
 

תמונת אסדת נפט
 

הבנקים המקומיים

מניות הבנקים רשמו עליות נאות ביותר בשנתיים האחרונות, והיות שמדובר במניות מאוד נזילות היה צפוי שהן יגיבו ראשונות לתחילת גל הירידות. למרות זאת, תוצאות הפעילות של הבנקים המקומיים בישראל עודנה איתנות ויציבות, וכך גם הציפיות להמשך. מה שעוד חשוב להבין, אפרופו סביבת ריבית, היא שדווקא ריבית גבוהה היא תופעה רצויה בקרב הבנקים, משום שהיא מגדילה את המרווח הפיננסי ותורמת לשורה התחתונה של הרווח. במילים אחרות, כל עוד לא יקרה משהו חריג וקיצוני ב-2019, הרווח הנקי של הבנקים בהחלט יכול לשקף תשואה דו-ספרתית על ההשקעה.

 

לסיכום, התחזית לביצועי החברות הישראליות איננה המקור לנפילות השערים בארץ. נפילות אלו הן תגובה רפקלסיבית לצניחה החדה שחווה ארה״ב. בכל הנוגע לשוק המקומי, רמת מחירים גבוה וסימנים של תחילת האטה אינם מאפיינים את התקופה הנוכחית ועל כן, כך ניתן לשער בביטחון, שהפאניקה הנוכחית היא רק עניין זמני. 

 

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.