אדם שוב

ארנק בסמארטפון שלך

אדם שוב
נתחיל בשאלה. קראו לכם פעם בכף היד?

נתחיל בשאלה. קראו לכם פעם בכף היד?
לא, לא התבלבלתם בכתובת האתר, ואנחנו עדיין לא עוסקים במיסטיקה בלאומי בלוג, אבל מסתבר שבקרוב יהיה אפשר לקרוא, או יותר נכון לסרוק, דברים מרגשים מכף היד שלכם, שלא כוללים את חיזוי העתיד.
לפי המחקרים האחרונים, רוב הסיכויים שאתם מחזיקים סמארטפון בכף היד לפחות מספר פעמים ביום. הסמארטפון, כשמו כן הוא: טלפון חכם אשר מאפשר לכם לגלוש באינטרנט, לשמוע מוזיקה, לשחק משחקים, ובקרוב מאוד,  גם לבצע עסקאות וסליקה ללא כרטיס אשראי מפלסטיק. למעשה, הסמארטפון שלכם הולך להפוך אפילו סמארטי יותר, כאשר יושתל בו בקרוב שבב מתקדם בשם NFC.
NFC  היא טכנולוגיה אשר ראשי התיבות שלה הם: Near Field Communications (תקשורת בטווח קרוב), והיא מאפשרת לכל משתמש בה לבצע פעולות של העברת מידע בין שני מכשירים כאשר הם נמצאים בקרבה פיזית, או במקרה הזה: המכשיר הסלולארי שלכם, והקופה הרושמת. אז נכון, סדר הפעולות של: להכניס את היד לכיס, מציאת כרטיס האשראי בארנק, מסירתו אל המוכר והמתנה לסליקה, יכול להישמע מעט מייגע לעומת תהליך פשוט של העברת הפלאפון מעל לקופה, אך האם זהו החידוש הגדול שמהפכת ה-NFC מספקת לנו, או שיש קצת יותר חזון לבשורה?

התשובה לשאלה זו נמצאת שוב בשמו של הסמארטפון: המכשיר החכם שבכף ידכם יכול לאפשר לכם ערך מוסף רב יותר מכרטיס פלסטיק. הכרטיסים הנוכחיים לא מסוגלים כמובן להציג מידע ולא מחוברים אל רשת האינטרנט. אם אי פעם חוויתם את הסיטואציה הלא נעימה שבה כרטיס האשראי שלכם “לא עבר” בגלל שחרגתם מהמסגרת, אתם כנראה הולכים להעריך מאוד את העובדה שהטלפון החכם שלכם יוכל לאפשר לכם לצפות בזמן אמת במצב החיובים שלכם, ולהכניס לתחשיב את החיוב העתידי שאתם הולכים לעשות לפני שתתקלו בחוסר נעימות עם המוכר בחנות. החלק המרגש הוא שגישה למידע מאוחסן ומחשבונים שונים היא לא גדולתו היחידה של חיוב בסמארטפון, אלא דווקא הגישה אל רשת האינטרנט אשר מאפשרת ים בלתי מוגבל של מידע פיננסי נוסף. תארו לעצמכם חווית רכישה חברתית אמיתית, אשר משלבת בין הקניות שלכם בעולם האמיתי לבין הנוכחות שלכם במדיה החברתית.

לכל בית עסק יש אינטרס לקבל מכם פרסום בחינם (כל עוד אתם לא קונים בשוק השחור), על גבי קיר הפייסבוק שלכם. עסקים יכולים לתמרץ אתכם לעשות זאת בעזרת הטבות שונות והנחות במעמד הקנייה. למשל: כאשר תזמינו משלוח מהמסעדה האהובה עליכם היא תציע שתספרו בפייסבוק לחברים שלכם על המנה הטעימה שהזמנתם ממנה ואולי אפילו תעלו תמונה מגרה. בתמורה, המסעדה תעניק לכם 5% הנחה במעמד הסליקה. מעבר להטבות אלו, בל נשכח שרובנו אוהבים לספר לחברינו על קניות שונות שעשינו באופן יזום, ועכשיו נוכל לעשות “צ’ק אין שופינג” מהחנות עצמה. אם קניתם אוטו חדש, זה הזמן להשוויץ לחבר’ה. אז שבב ה-NFC אומנם כבר כאן, אבל הטכנולוגיה הזו עדיין לא פשטה בשוק. סביר להניח שתצטרכו להמתין עוד כמה שנים עד שהטכנולוגיה תגיע לסמארטפון שלכם.

אולי תתפלאו לשמוע שההמתנה היא לא בגלל שהטכנולוגיה לא “מספקת את הסחורה” כרגע, אלא דווקא בגלל שישנן מספר חברות מובילות (Google, Apple, ועוד רבות וטובות) שנלחמות ביניהם על הפורמט “המנצח” שיעשה שימוש ב-NFC. הדרך הכי טובה להמחיש זאת היא הקרב ההיסטורי הזכור לכולנו בין מכשירי וידאו מסוג VHS לאלו מסוג בטא – שימושים שונים באותה טכנולוגיה, שפשוט ממתינה לסטנדרטיזציה שתפנה לקהל המשתמשים הרחב.

החדשות הטובות הן, שישנן טכנולוגיות “גשר” אשר יעזרו לכם להשתמש בסמארטפון בעבור סליקה כבר היום. אחת מהאפשרויות הכי נגישות בתחום זה היא אפליקציית ZOOZ של לאומי קארד. אפליקציה זו מאפשרת לכם לשלם במעמד הרכישה בעזרת מסירת מספר הטלפון שלכם למוכר, ומתן אישור על ביצוע העסקה (הגרסה המתקדמת לחתימה על חשבונית) דרך המכשיר החכם.

אדם שוב הינו מנכ”ל Refreshing.co.il המתמחה בפעילות שיווקית ברשת.