ליאת זנד

כל מה שצריך לדעת על אפליקציית טלגרם

ליאת זנד
כולם מדברים על טלגרם, אבל מה בעצם מציעה אפליקציית המסרונים שאפילו ראש הממשלה הצטרף אליה? מדוע פוליטיקאים וחברות עולמיות נוהרות אליה? האם היא בכלל מקום מסוכן לפעילויות לא חוקיות?

טלגרם היא מערכת העברת מסרים מיידית, ניתן לשלוח בה מסרים כתובים, תמונות, וידאו וגיפים, קצת כמו וואטסאפ. אבל, גם ניתן להגדיר בה תוך כמה זמן יעלמו המסרים, אם בכלל (הנה לכם חידוש). טלגרם הושקה באוגוסט 2013 ויש בה היום מעל ל-200 מיליון משתמשים בחודש. לאחרונה פורסם שחצתה בישראל את מיליון המשתמשים. מערכת המסרים של טלגרם מוצפנת ויש הגורסים שהיא שומרת טוב יותר על הפרטיות מווטסאפ, השייכת לפייסבוק, שאחרי משבר הפרטיות של האחרונה, רבים החלו להזהר בשימוש בה. ניתן להתכתב בה אחד על אחד, במתכונת המוכרת לנו, עם זרימת מידע דו-כיוונית ויכולת תגובה. היא מאפשרת גם פתיחת "ערוץ שידור" (Channel), שמזרים מידע חד-כיוונית על ידי מי שפתח אותו, ללא יכולת תגובה.

 

גם ראש הממשלה משתמש באפליקציה

 

לא פלא, אם כך, שניתן למצוא בה ערוצים של אנשי תקשורת מובילים, פוליטיקאים, חברות מסחריות, גופים רשמיים כמו עיריות ואמצעי תקשורת ואפילו ראש הממשלה שלנו – כל אלה מעוניינים להפיץ את המסרים שלהם ככל שניתן. המעקב אחריהם נעשה על ידי כך שתהפכו לעוקבים של אותם ערוצי שידור. אם פייסבוק הגבילה את החשיפה של עמודים עסקיים, הרי שאלה מנסים את מזלם בטלגרם, שלאור כמות המשתמשים בה, הופכת לכלי מעניין ואטרקטיבי עבורם. תכונה נוספת של האפליקציה, שהיא מאפשרת לפתוח קבוצות אבל להבדיל ממספר משתמשים של מאות בודדות בכל קבוצה בווטסאפ, בטלגרם ניתן לפתוח קבוצות של אלפי משתמשים.

 

 

 

מה ניתן לעשות בטלגרם?

 

  • ניתן לנהל בה צ'אטים סודיים, ללא חשיפת הפרטים האישיים.
  • ניתן לקבוע אחרי כמה זמן המסרים שנכתבו יעלמו (המידע לא נשמר בשרתי החברה).
  • ניתן לפתוח "סופר קבוצה" ולפנות אל אלפי משתמשים שישתתפו בה.
  • ניתן לקבל התראות מהקבוצה רק כששמכם מוזכר בה (ולחסוך זמן על קריאת כל הטקסטים בקבוצות ואלה, כידוע, עלולים להיות אינסופיים).
  • ניתן להפעיל בוטים, שמאפשרים יצירת שיח מענה אוטומטי עם משתמשים.
  • יש בה שפע של סטיקרים וגיפים, שאולי פחות שימושיים לאנשים בקבוצות הגיל הבוגרות ועדיין מהוות מקור הנאה. שימו לב, הסטיקרים אינם האימוג'ים המוכרים (גם הם קיימים) אלא יותר שילוב בין גיפים לאימוג'ים (במסנג'ר של פייסבוק יש קבוצות סטיקרים לפי נושאים).

 

 

כמה דברים ששווה לדעת כשניגשים לפתוח טלגרם

 

  • מעצם היותם של המסרים ברי מחיקה, טלגרם עלולה למשוך גם אנשים שיש להם מה להסתיר ושפעילותם פחות לגיטימית. שימו לב אחרי מי אתם עוקבים ועם מי אתם יוצרים קשר.
  • לחיצה על כפתור ה"הגדרות" תביא אתכם אל מסך בו תוכלו להגדיר מי אתם בטלגרם: שם המשתמש שלכם, תמונה, הגדרות ההתראות שתקבלו, אפשרויות השמע ועוד. אתם יכולים להרכיב לכם פרופיל עם רמות שונות של גילוי פרטים.
  • זוכרים את הסטיקרים עליהם דיברנו קודם? אם בפייסבוק קיבלתם סטיקרים שאחרים הכינו, כאן תוכלו להכין סטיקרים בעצמכם.
  • שיחות סודיות הן כלי מצוין למטרות מסוימות אך עלולות להיות פחות חיוביות בשימוש על ידי האנשים הלא נכונים. היו זהירים.

 

עכשיו כל שנותר לכם לעשות הוא להוריד את האפליקציה מחנות האפליקציות ולנסות לראות אם גם לכם, כמו לעוד מיליון ישראלים, נמצא ערוץ תקשורת נוסף.