מיכל ורמוס

האמנות שלכם כבר לא סודית

מיכל ורמוס
תארו לעצמכם סיטואציה: אתם מטיילים במוזיאון ורואים יצירת אמנות שלא מוצאת חן בעיניכם,

https://www.leumiblog.co.il/wp-content/uploads/2015/03/cccc.jpgתארו לעצמכם סיטואציה: אתם מטיילים במוזיאון ורואים יצירת אמנות שלא מוצאת חן בעיניכם, אבל אז מבט מהיר בשם היוצר מגלה לכם שמדובר ביצירה של אמן מפורסם. עם יד על הלב, האם תסתכלו על היצירה שלא אהבתם באותה עין, או שאולי תוסיפו לה עכשיו איכויות חדשות רק על סמך היוצר שלה?
זו בדיוק השאלה שעומדת בבסיסה של תערוכת אמנות סודית, אשר לאומי מקיים בפעם השישית בפברואר הקרוב. פורמט התערוכה גובש בהשראת מסורת תערוכות הקיץ של ה”רויאל אקדמי” הלונדוני, לפיה מוצגות בתערוכה יצירות אמנות ללא חתימת האמנים. ההצגה בעילום שם מאפשרת לאמנים צעירים לקבל חשיפה ולהציג את עבודותיהם לצד יצירות אמנים ותיקים וידועים וזאת מבלי שהצופים ידעו איזו יצירה שייכת למי.
בדרך זו אנו גם פותרים את הדילמה שאיתה פתחתי את הפוסט. הקהל זוכה להזדמנות נדירה: התבוננות נטולת פניות ביצירת אמנות, שאינה מופרת על ידי ידע מוקדם אודות האמן, מעמדו והרקע שלו. התבוננות המעמידה את היצירה, ואותה בלבד, במרכז המבט – כפי שהיא ראויה לו. החוויה המיוחדת הזאת העמידה לתערוכה קהל אוהדים נאמן ורב שהלך וגדל במהלך חמש השנים האחרונות.

השנה, לקחנו את התערוכה צעד דיגיטלי אחד קדימה, ואנו מאפשרים לאמנים חדשים לקחת בה חלק באמצעות פעילות חדשנית שיצרנו במיוחד עבורם  – “אמנות חברתית”. שמה של הפעילות נובע מהעובדה שהיא מאפשרת לגולשים להיות חלק מיצירת אמנות משותפת בעזרת המדיה החברתית ואפליקציה הנמצאת בדף הפייסבוק של לאומי דיגיטל.
איך זה יתבצע?
היצירה החברתית, אשר בנויה מתמונה של עץ (בהתאם לנושא התערוכה השנה – איכות הסביבה והקיימות) מחולקת לפסיפס ומאפשרת לכל גולש לבחור חלק אחד ממנה להורדה. לאחר שהאמן הוריד את החלק שמעניין אותו, הוא מוזמן לתת לו את הפרשנות האמנותית האישית שלו באמצעות טכניקות שונות (צילום, ציור, פיסול וכד’) ולהעלות אותו בחזרה לאפליקציה כאשר סיים. כל החלקים שיועלו יהוו את יצירת האמנות החברתית הראשונה בישראל.

בצורה זו, אמנים חדשים וראויים יכולים לקבל את החשיפה שמגיעה להם, מחשבה אשר התמקדנו בה בתהליך יצירת הפעילות, כמו גם הצגה של האמנות הקרובה לליבנו באמצעים דיגיטליים. במהלך העבודה על האפליקציה ניצבו בפנינו מספר אתגרים וזאת בשל רצוננו לתת ביטוי לכל אמן ואמן בתוך המרקם הכולל של היצירה. היה לנו ברור שלצד פרסים שיחולקו ליצירות הנבחרות נרצה לתת לאמנים המשתתפים ביצירה מקום והזדמנות לקחת חלק בתערוכת אמנות סודית, אך יחד עם זאת היה לנו חשוב לדאוג לכך שהיצירה בשלמותה תתחבר באופן אמנותי, אסתטי ויוצא דופן אשר יוצג בדרך הטובה ביותר לקהל המבקרים בתערוכה.

בסופו של דבר, פיתחנו אפליקציה אשר תוצג על מסך מגע גדול במסגרת התערוכה. היצירות של האמנים יוצגו כחלק מהיצירה הכוללת אך לחיצה קלה על יצירה ספציפית שאהבנו מתוך המכלול תציג לנו את היצירה עצמה. כידוע, המדיה החברתית נוגעת בכל אספקט בחיינו ונראה שאמנים רבים טרם הבינו את החשיבות של היותם שם או את ההזדמנויות האמנותיות המרגשות שהפורמט מאפשר.  בדיוק בגלל כך, לאומי נותן בפרויקט חדשני זה הזדמנות לאמנים רבים לטעום משילוב האמנות בעולם הווירטואלי יחד עם העולם האמיתי. אין לי ספק שהצלחת היצירה תהיה תלויה בכמות ואיכות ההיענות של הגולשים וכי המקום של המיזם בתערוכה ימשוך אליו מבקרים וסקרנים רבים. אני מזמינה אתכם להיות חלק מיצירת האמנות החברתית הראשונה בארץ: קישור.