רויטל סלומון

גולשים בטוח: אפליקציות ואתרים שכל הורה חייב להכיר

רויטל סלומון
הילדים שלנו חיים בתוך הסמארטפון, ולצערנו נחשפים גם לסכנות כמו בריונות, הטרדות, תכנים שליליים ועוד. כך תדעו ממה להיזהר ואיך לפקח

הילדים של היום, לרוב בדומה להוריהם, שקועים בסמארטפון שלהם במשך כל היום.
כבר בגיל מוקדם יחסית הוא מלווה אותם לאורך רוב שעות היממה, אפילו כשהם בשירותים, וככל שהם גדלים – קשה יותר לפקח ולשים לב איך הם משתמשים בו והאם הם נחשפים לסכנות כמו בריונות, תכנים אלימים או מיניים, הטרדות וכו'. מדובר באתגר לא פשוט, אבל בהחלט אפשרי.

הגישה להרבה ערוצי תקשורת ושיחה גורמים לכך שבני נוער חשופים גם לעברייני מין ופדופילים, המשתמשים באינטרנט כדי לצוד את הקורבנות שלהם. הפדופילים עלולים להתחזות לבני נוער בעצמם, על מנת לפתות את הילדים ליצור עמם קשר אינטימי. 
 

הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא ללמוד את הנושא ולהבין את הכלים הזמינים לכם, כהורים, לשמירה על ילדיכם.
ארגונים כמו עמותת אשנ"ב, המקדמת שימוש נבון וחיובי ברשת. באתר של אשנ"ב יש מידע רב בנושא הסכנות שבאינטרנט, איך להימנע מהן ואיך להגן על הילדים מפניהן. במרכז לאינטרנט בטוח של איגוד האינטרנט הישראלי יש מידע וגם קו חם, אליו ניתן לפנות ולדווח על מקרים של פגיעה ברשת או תוכן בעייתי.

תחת תוכן בעייתי ניתן גם לציין אתרי הימורים או אפליקציות שמפתות את הילדים לבזבז כסף כחלק ממשחק , וכן תכנים אלימים המופצים ללא בקרה או סינון. גם באמצעי המדיה הרגילים מופצים לעתים תכנים בעייתיים. אם אתם רוצים לקבל מידע מפורט על סרטים וסדרות, ומידת ההתאמה שלהם לבני נוער, תוכלו להשתמש באפליקציה כמו Common Sense Media.

מעבר לחינוך והסברה, ניתן לחסום אתרים פוגעניים באינטרנט באמצעות תוכנות או שירותי סינון אתרים. חברות הסלולר מספקות שירותי סינון אתרים על פי דרישה, ואפשר להצטרף גם לשירותי סינון דוגמת גולשים על בטוח.
 

אם אתם חשים שיש בעיה קשה שמצריכה בקרה הדוקה יותר, ייתכן שכדאי לכם לנסות אפליקציות ניטור, המאפשרות לכם לראות מה הילדים שלכם עושים בכל רגע נתון בסלולרי, אילו הודעות הם שולחים ומקבלים, איפה הם גולשים, מה הם מצלמים וגם היכן הם נמצאים.
יש אפליקציות רבות המאפשרות מעקב אחרי הסמארטפון, כמו MySpy או סקרין גייד.

בנוסף, אתם יכולים לספק לילדים שלכם אפליקציות שעשויות להגן עליהם כמו Help Me, המאפשרת שליחת SMS למספרים מוגדרים מראש בעת מצוקה.
 

למרות היכולות הטכנולוגיות, כדאי לזכור שלעתים הילדים מעוניינים להסתיר מכם את הפעילות שלהם באינטרנט. כך למשל, הם יכולים להתקין את אפליקציית ההסתרה Hide it Pro, המאפשרת להסתיר מדיה והודעות בטלפון על ידי נעילה באמצעות קוד. גם תוכנות צ'אט תמימות עלולות להפוך למסוכנות, במיוחד כשהן אנונימיות. כך למשל, אפליקציית Yik Yak מאפשרת שליחת הודעות אנונימיות על בסיס מיקום, מה שפותח פתח למסירת מידע פרטי ובריונות רשת.
 

כהורים, לא פשוט בכלל להחליט על המינונים הרצויים של שימוש באינטרנט ובסלולרי, מהם הגבולות שיש להציב והיכן כדאי להתערב. בהרבה מקרים, בני הנוער חכמים מספיק כדי להימנע ולהתרחק מאלמנטים בעייתיים באינטרנט, אולם ישנם מצבים שבהם נדרשת התערבות הורית – פגיעה בתפקוד בלימודים, בעיות שינה, מריבות קשות עם חברים, נידוי חברתי, התבודדות ועוד.
בסופו של דבר אתם מכירים את הילדים שלכם הכי טוב – אז פקחו עין והחליטו מתי עליכם להתערב.
 

נכתב על ידי רויטל סלומון, בעלת The Shark Lady, המתמחה בפיתוח אתרי אינטרנט ותוכן.

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?