אלדד סהר

כמו מקצוענים: טיפים לצילום ועריכת תמונות

אלדד סהר
רוצים להפוך לאשפי צילום? מכאן מתחילים: מה צריך לשפץ, מדוע לא כדאי להגזים ואילו אפליקציות יעזרו לכם להפוך את התמונות שצילמתם למרהיבות במיוחד

ההתקדמות הטכנולוגית שינתה לחלוטין את ענף הצילום, וגם את החיים של כולנו, כשאנחנו מסתובבים בכיס עם מכשיר שהוא גם מצלמת HD ורסטילית, גם מחשב עריכה מהיר ורב עוצמה, וגם כלי לשיתוף.

 

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים הופכים כמעט מכורים לצילום תמונות יפות בטלפונים החכמים שלהם. צמיחתה של אינסטגרם כרשת חברתית (למעלה מ-700 מיליון משתמשים) בתקופה האחרונה מצביעה על כך בבירור, וזה לא פלא שהיא פורחת דווקא עכשיו, כשהטלפונים והאפליקציות שלנו משתכללים בקצב מסחרר, והופכים את המשימה של ייצור תמונות מרהיבות לקלה יותר ויותר.

 

כשאנחנו ניגשים לערוך תמונה יש בידינו מגוון גדול מאוד של אפשרויות. הנה שלוש מרכזיות

  1. ליישר את התמונה: לא משנה אם אתם משתמשים במצלמה המקורית של הנייד או באפליקציה חיצונית – תמיד כדאי ליישר את התמונה. הכוונה היא לא רק לדאוג שהאופק מיושר לשני הצדדים או שהאובייקט לא מונח על רצפה עקומה, הכוונה היא להשתמש גם בקווי רשת (GRID). השתמשו  ב"חתך הזהב" (חלוקה בין שליש לשני שלישי מהפריים), תמונות הבנויות לפיו ומצליחות למקם אובייקטים מהתמונה על קווי הרשת ייראו הרבה יותר נעימות לעין. למשל, אם צילמתם פורטרט והאף של המצולם נפל בדיוק באמצע – התמונה תהיה נעימה יותר. מומלץ לחתוך את התמונה רק לאחר שכבר ישרתם אותה לפי הGRID-, כפי שניתן לראות בתמונה: הילד והים מיושרים שניהם לרשת.

 

  1. לתקן תאורה: תמונות בהירות ומוארות היטב מקבלות יותר לייקים מתמונות חשוכות וקודרות. המצב המושלם הוא תמונה שצולמה באור טבעי בלתי ישיר או בשעות השקיעה/זריחה. על פי רוב, תמונות מצולמות בתאורה חזקה וניגודית מדי או חלשה ועמומה מדי. תמונות שצולמו בחוץ בשעות הלילה או במקומות סגורים עם תאורה חלשה (לרוב, חיישני האור של המכשירים הניידים אינם חזקים במיוחד) יצטרכו תיקון, והאמת היא שכמעט אין תמונה שלא כדאי לשפר בה או לתקן בה את התאורה. תקנו במידה ואל תגזימו על-מנת לא לאבד את המראה הטבעי. אחת הדרכים המקובלות לתקן תאורה היא עם HDR – שזאת יכולת להגביר את הניגודיות (Contrast) רק במקומות שבהם היא נמוכה. HDR יודע למצוא מקומות בתמונה שבהן הניגודיות נמוכה ולהגביר אותה. שימו לב ששימוש מוגזם יגרום לתמונה לאבד את אמינותה. מעבר לכך חיקרו ושחקו עם אפשרויות נוספות כמו Brightness, Contrast, Details.

 

  1. לשחק עם סגנונות: לפני הכל, אם תיקוני התאורה והיישור הובילו לתוצאה שאתם אוהבים – תעצרו. אותנטיות היא הסגנון המצליח והמוצלח ביותר. תמונה שנראית עשויה מדי, ערוכה ומטופלת מדי, תצליח פחות באינסטגרם.  אבל אם גם אחרי התיקונים התוצאה עדיין לא מעניינת, תוכלו להשתמש באפשרויות הפילטרים המוכנים והסגנונות שמציעות האפליקציות. שחור לבן, למשל, היא אופציה טובה כשיש בתמונה התרחשות מעניינת, אבל הצבע לא מוסיף או מעשיר את העניין

 

והנה כמה אפליקציות מצוינות שיעזרו לכם לשדרג את הגלריה

Snapseed: אפליקציית עריכה איכותית מבית Google, נוחה וגדושה באופציות. ייתכן שהיא כל מה שתצטרכו. אנדרואיד | iOS

 

VSCO: אפליקציה לאנשים שמעדיפים מראה רטרו מעומעם יותר, כזו שתיתן מראה אינסטגרמי לתמונות שלכם.אנדרואיד 

 

Photoshop (אנדרואיד | iOS) ו-Lightroom (אנדרואיד | iOS): גרסאות המובייל של התוכנות המוכרות מבית אדובי ואפליקציות איכותיות ומגוונות בפני עצמן. למי שאהב אותן בגרסת המחשב מומלץ לבדוק גם את האפליקציות הסלולריות, שמיועדות למשתמשים שאינם מקצועיים ועדיין מביאות תוצאות חזקות במיוחד.

 

האפליקציות הללו לא מאפשרות רק לחתוך, ליישר ולהאיר תמונה. ישנם פילטרים מוכנים, וכל אפליקציה מציגה מגוון רחב של פילטרים שישדרגו את התמונות שלכם באופ משמעותי. היום האפליקציות האלה מציגות עולם שלם של כלים, ומאפשרות גם להכניס טקסטים ואובייקטים נוספים בצורה יצירתית.

 

וכשיש לכם כמה תמונות יפות – אפשר לעשות קולאז'ים

ישנן אפליקציות כמו Frametastic ו-Layout (אנדרואיד | iOS) של אינסטגרם. בנוסף, אפשר לייצר מונטאז' עם אפליקציה שנקראת Blend (iPhone) או Blender (android), שמאפשרת ליצור כמה שכבות ולייצר שקיפות ביניהן. ב- Color Splash(אנדרואיד | iOS) תוכלו להשאיר אובייקט אחד בתמונה צבוע כשהשאר בשחור לבן, עם Water Reflection תוכלו לגרום לתמונות שלכם להשתקף על פני המים.
 

 

טיפ אחרון והכי חשוב: טוב וכדאי להכיר את האפשרויות שפתוחות בפניכם, כדי לשפר את התמונות, אבל לא פחות חשוב לאהוב את מה שצילמתם, ולצלם מה שאהבתם, גם בלי לטפל או להגזים ביצירתיות.

 

צילום נעים
 

אלדד סהר הוא מבעלי חברת  "אינסטה ישראל" המספקת שירותי תוכן עבור בנק לאומי

מוזמנים לצפות בעמוד האינסטגרם שלי: www.instagram.com/eldad.sahar