בועז הופמן

טכנולוגיות מאחורי הארנק הסלולרי

בועז הופמן
כולם כבר יודעים שהארנק הסלולרי זה הדבר הבא – הוא נוח, יעיל ואפילו בטוח יותר מהארנק הנוכחי שלכם.

כולם כבר יודעים שהארנק הסלולרי זה הדבר הבא – הוא נוח, יעיל ואפילו בטוח יותר מהארנק הנוכחי שלכם. אבל איך בעצם זה עובד? הטכנולוגיות שמאחורי הארנק הסלולרי. פוסט שני בסדרה
בפוסט הקודם בסדרה תיארנו מה ניתן לעשות עם ארנק סלולרי, והסברנו מדוע הוא נוח, אינפורמטיבי ואפילו בטוח יותר מהארנק הנוכחי שלכם. ובכל זאת, דק ככל שיהיה, הטלפון הסלולרי שלכם לא יצליח לעבור בקורא כרטיסי האשראי הסטנדרטי שמצוי ברוב בתי העסק, וגם אם כן, הוא הרי אינו מצויד בפס מגנטי המכיל את פרטי החיוב שלכם.

אז איך בכל זאת מצליחים מיליוני אנשים ברחבי העולם, וגם בישראל, לשלם באמצעות הטלפון שלהם? ההסבר מובא לפניכם – אלה הטכנולוגיות המשמשות לתשלום סלולרי:

 

קל באימונים, קשה בקרב

ברמה העקרונית, כל ארנק או פיתרון תשלום סלולרי צריך לבצע 3 פעולות פשוטות:

1. לחייב את המשתמש בסכום הרכישה שביצע (לרוב באמצעות כרטיס האשראי שלו)

2. לזכות את בית העסק שביצע את המכירה.

3. למנוע אפשרות לחיוב סרק של משתמשים (גביית תשלום עבור רכישה שלא ביצעו).

בפועל, המגוון האדיר של דגמי טלפונים סלולריים ודגמי הקופות בבתי העסק, והצורך לספק אלטרנטיבה עדיפה על פני כרטיס האשראי, הופכים את הטמעת הארנק הסלולרי לאתגר לא פשוט, המחייב שימוש בטכנולוגיות שתהיינה אוניברסאליות וישימות מחד, ומאידך נוחות, מהירות ובעלות חווית שימוש טובה.

קיימות היום 3 טכנולוגיות עיקריות המאפשרות תשלום סלולרי, כאשר לכל אחת יתרונות וחסרונות:

NFC:

Near Field Communication – טכנולוגיה המאפשרת העברת נתונים בין שני התקנים המצוידים בשבבים מתאימים, באמצעות הצמדתם זה לזה. רבים מכם כבר משתמשים בטכנולוגיה דומה בכרטיסי עובד, כרטיסי רב-קו באוטובוסים וכו’.

בשל הנוחות, המהירות ויכולות הצפנת המידע המתקדמות שמאפשרת ה-NFC, היא אומצה בשנים האחרונות גם על ידי תעשיית התשלומים, ומאפשרת כיום לשלם על ידי הצמדת הטלפון הסלולרי לקורא ייעודי הממוקם בבית העסק, בדומה לתשלום באמצעות גיהוץ כרטיס האשראי הרגיל בקופת בית העסק.

בעולם פועלים כיום מספר פתרונות תשלום סלולרי באמצעות NFC, ביניהם Google Wallet, Isis, Visa PayWave ועוד. מספר יצרני טלפונים סלולריים, בהם Samsung, Nokia, Sony ואחרים, כבר משלבים שבבי NFC במכשיריהם, אולם על מנת שהטכנולוגיה תהפוך לשכיחה, יש צורך בהטמעתה בבתי עסק ובדגמים רבים של טלפונים סלולריים, ובראשם כמובן במכשירי ה- iPhone של Apple. לאומי קארד השיק בשנה שעברה את לאומי קארד PayPass, המבוסס על מדבקת NFC של חברת MasterCard, שניתן להדביק על כל טלפון סלולרי.

יתרונות: נוח, מהיר, מאובטח.

חסרונות: מחייב הטמעת הטכנולוגיה הן בטלפון הסלולרי והן בקופת בית העסק.

ברקוד /QR Code :

שיטה פופולארית נוספת לביצוע תשלומים סלולריים היא שימוש בברקודים וב- QR Codes. חברת התשלומים הבינלאומית PayPal דוגלת בטכנולוגיה זו, ומאפשרת כיום לשלם בבתי עסק במספר מדינות בעולם על ידי סריקת ברקוד שמופיע על גבי מסך הטלפון שלכם.

הסטארט-אפ הישראלי Digimo מציע פיתרון הפוך – תשלום על ידי סריקת QR Code שמופיע על גבי החשבונית או מסך הקופה של בית העסק באמצעות הטלפון הסלולרי שלכם.

יתרונות: מתאים לרוב הטלפונים הסלולריים ואינו מצריך התאמות רבות בבית העסק.

חסרונות: איטי ומסורבל באופן יחסי (מצריך הפעלה של אפליקציה/מצלמה).

 

תשלום אפליקטיבי:

בשיטה זו, הרכישה והתשלום מבוצעים במלואן על-ידי אפליקציה המותקנת על גבי הטלפון הסלולרי, ללא צורך להעביר או לסרוק את המכשיר. בעבר שימשה שיטה זו בעיקר לרכישת תוכן (אפליקציות, שירים, משחקים וכו’) באמצעות הטלפון הסלולרי, אולם כיום ניתן לרכוש באמצעותה גם שירותים ומוצרים פיסיים.

אחת החברות המובילות את השיטה הזו בעולם היא Square האמריקאית של מייסד Twitter ג’ק דורסי, המאפשרת לשלם באמצעות אפליקציית ה- Square Wallet שלה באלפי בתי עסק בארה”ב, בהם כ- 7,000 סניפים של רשת בתי הקפה Starbucks.

גם בישראל פועלים כיום מספר פתרונות לתשלום סלולרי אפליקטיבי, בהם: Get Taxi, Pango, Cellarix, וכמובן ארנק+פלוס, הארנק הדיגיטלי של לאומי קארד, המאפשר תשלום אפליקטיבי עבור הטבות במגוון בתי עסק בישראל (ראו פירוט בפוסט “משלמים בסלולר“).

יתרונות: מתאים למגוון רחב מאוד של טלפונים סלולריים, ומצריך התאמות קלות בבית העסק.

חסרונות: משך התשלום ארוך יחסית (אינו מתאים לבתי עסק בעלי תורים ארוכים בקופה).

ובכן, מתלבטים באיזה פתרון תשלום סלולרי לבחור? בפוסט הבא נסביר מה חשוב לבדוק לפני שמחליטים.