אייל דורון

איך להיות מאושר בעידן הדיגיטלי?

אייל דורון
ד"ר אייל דורון, חוקר ומומחה לפיתוח חשיבה יצירתית, על המתכון לאושר ואיך נשיג אותו בעידן הדיגיטלי. מתוך סדרת מפגשי "קפה דיגיטל" על המהפכה הדיגיטלית וההשפעה על חיינו, שנערכה בשיתוף לאומי דיגיטל ורשת העיר

מהי המשמעות האמיתית של המושג "אושר", ואיך משיגים אותו בעידן הדיגיטלי של המאה ה-21? בשאלה הזו עסקתי במפגש "קפה דיגיטל" שנערך בשיתוף בנק לאומי ורשת העיר. 

 

מי שאומר שאושר הוא רגעים מטעה אותנו. אושר הוא רק דבר אחד בעיניי – משמעות פנימית מצטברת לאורך החיים. ומי מחליט מה משמעותי בשבילנו? אנחנו. הבעיה היא שכל החיים אמרו לנו מה להיות ולמה לקוות ולצפות, ואז אנו עלולים להגיע לגיל יותר מבוגר ומרגישים החמצה, שלא הלכנו עם המשמעות שלנו".

 

לא פעם שאלו אותי "אם כ"כ קל להשיג אושר, למה יש כ"כ הרבה סבל בעולם?". האמת היא שלא פשוט להיות מאושר. אתה צריך למצוא את המשמעות שלך ולפעול מתוך חשיבה עצמאית, לא להיות מושפע, לא לרצות, לא ללכת לפי ציפיות וגם להתמיד בכך. זה לא כל כך פשוט. אני רק אומר שתפסיקו לחשוב שהאושר בא ברגעים ושהוא בורח מבין האצבעות.

 

אושר הוא לא דבר סטרילי, והוא גם לא הנאה.. אני יכול להיות עצבני, מתוסכל או מתוח, ועדיין להיות מאושר. כשמגדלים ילדים יש רק רגעים של הנאה? בוודאי שלא. זה לא אומר שאין אושר. בעבודה יש רק הנאה? בעבודה אנחנו מתעצבנים לפחות ארבע פעמים ביום ועוד שמונה פעמים חשים מתוסכלים, ועדיין העבודה יכולה לגרום לנו להיות מאושרים. אושר הוא מושג תובעני יותר מהנאה.

 

מכאן אעבור לדבר על סוגיות שונות שקשורות לטכנולוגיה בחיי היומיום שלנו ושל ילדינו. אז כיצד משפיע העידן הדיגיטלי על האושר שלנו? המסכים הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו והמכשירים הדיגיטליים, כפי שחזה מרשל מקלוהן, לאיבר מאיברי גופינו. זמן הצפייה בטלויזיה והמשחק במחשב או בנייד, הם הזדמנות נהדרת לפתח יכולות, אך אנו מקדישים את מרבית הזמן בניסיון להגביל את השימוש של הדור הצעיר במקום לעזור לו למצות את חלון ההזדמנויות הזה. כהרגלנו, אנו מתמקדים בעיקר ברתיעה מפני החדש והשונה.  העולם הדיגיטלי מאפשר לנו לייצר אקוסיסטם מסוג חדש, דרכו נוכל להתחבר אל בני אדם ולפעול יחד.

 

שאלה שנשאלת לא מעט היא האם הטכנולוגיה הופכת את הדור הצעיר לרדוד, שטחי ומבודד חברתית. התשובה גם כאן היא מורכבת ולא יכולה להיות מנוסחת במונחים של שחור ולבן. אצל הנוער של היום אנחנו רואים לא פחות התנדבות, השתתפות בתנועות נוער ויציאה מעצמם למען האחר לעומת הנוער של טרום העידן הדיגיטלי. מעניין גם לבחון את היחס הטעון שלנו כלפי הטלפון הנייד אליו כולנו התמכרנו. שוב הרבה מאוד תלוי בנו. האם נשתמש במכשיר הנייד כדי לגלות את העולם סביבנו ולהרחיב את היכולות שלנו, או שנשתעבד אליו באופן פסיבי. כדאי לזכור שמבוגרים מעל גיל  18 משתמשים בנייד הרבה יותר מילדים ובני נוער. נסו לזכור את זה לפני הפעם הבאה שאתם מטיפים להם שהם כל הזמן עם הנייד.

 

מה עוד חשוב לאושר שלנו? בעיניי, מאז ומתמיד אלו המשפחה והזוגיות. המשפחה מאפשרת תחושה של משמעות ומשפחה מאושרת מאפשרת לנו תחושה של חופש. באופן פרדוקסלי, לכאורה, ככל שנקריב יותר למען המשפחה ככה נשיג יותר חופש ואומץ להיות מי שאנחנו . דווקא ההתמסרות נותנת חופש ואומץ להיות מי שאנחנו. זה לא פשוט להיות מאושר, אבל אם נתחיל להפריד את המושג "אושר" מרגעים לתפיסה של משמעות ורצף מצטבר לאורך החיים, לא נעסוק ברצון לרצות אחרים ונקים מבנה זוגי וחברתי משמעותי, נעלה מאוד את הסיכויים שלנו לאושר אמיתי.