אלעד דרמון

עובד בשבילכם: כך Google יסייע לכם בהחלטות פיננסיות

אלעד דרמון
אין איש שלא מכיר את מנוע החיפוש הפופולארי בעולם, אך רבים לא מודעים לפונקציות הרבות והפחות מוכרות שלו, שיכולות לעשות לכם שירות גדול ולסייע לכם לקבל החלטות כלכליות באופן מושכל יותר

כשניגשים לחפש מידע ברשת, כמעט תמיד עולה לנו בראש שם של מנוע חיפוש אחד: Google, מנוע החיפוש הפופולארי ביותר בישראל ובעולם כולו, עם נתח שוק של למעלה מ 96%. רבים מאיתנו מחפשים מידע ב-Google, ומקבלים באופן אוטומטי תוצאות חיפוש המתאימות בדיוק למיקום ולסביבה שבה אנחנו נמצאים, לתחומי העניין שלנו ואפילו למכשיר שבו אנחנו משתמשים. אבל איך זה קורה?

 

כדי לשפר את האפקטיביות של המודעות הממומנות (פרסומות) שלה, Google אוספת מידע על דפוסי הגלישה ותחומי העניין של כל גולש, ומציגה לנו תוצאות חיפוש ופרסומות מותאמות אישית: לפי השפה, המיקום, האתרים שביקרנו בהם לאחרונה ואפילו סוג המכשיר שלנו, בתהליך שנקרא פרסונליזציה.

 

איך מגיעים למידע רלוונטי?

כשאנחנו נמצאים לפני החלטה פיננסית חשובה, כמו בניית תקציב משפחתי, רכישת דירה או רכב, השקעה בשוק-ההון  ואפילו בחירה  של תכנית חיסכון או קרן פנסיה, מומלץ להגיע להחלטה רק אחרי שכל המידע הרלוונטי והעדכני ביותר נמצא ברשותנו. עם אפשרויות החיפוש המתקדמות של Google, נוכל להגדיר באופן מדויק את המידע שאנחנו רוצים לקבל, מבלי להיות תלויים בהתאמה האישית של התוצאות.

 

כדי להשתמש בכלי החיפוש המתקדמים של Google, לא משנה מה אתם מחפשים, אפשר להתחיל עם חיפוש פשוט בכל נושא שמעניין אתכם. עם קבלת התוצאות יופיע סרגל סינון התוצאות לפי: "הכל", "חדשות", "תמונות", "סרטונים", "מפות ו"עוד", כשבצד שמאל נמצא הכפתור "כלים": לחיצה על "כלים" תפתח אפשרויות סינון לתוצאות החיפוש, שתאפשר לבחור רק תוצאות חיפוש רלוונטיות, לפי ארץ, שפה או זמן.

 

סידור תוצאות החיפוש לפי "זמן" (בדוגמה ניתן לראות סינון של תוצאות מ-24 השעות האחרונות), מאפשר לראות מידע שפורסם בזמן האחרון או בטווח זמן מותאם אישית, ולהגיע למידע שחשוב לנו על פי מידת העדכניות שלו או פרק הזמן שבה הוא פורסם ברשת.

 

 

חיפוש ביטוי מדויק

רוב החיפושים שלנו ב-Google מתבצעים בשפה טבעית ויומיומית, כשבדרך כלל מנוע החיפוש יעשה את העבודה ויציג תוצאות חיפוש טובות עם מידע רלוונטי. כשאנחנו מחפשים מידע מדויק ועדכני יותר – אפשר לדייק את החיפוש על ידי הוספה, למשל, של מירכאות סביב המילה או הביטוי המבוקש, וכך נקבל תוצאות שכוללות בדיוק את המילים שחיפשנו.

 

חיפוש קובץ להורדה

אם אנחנו רוצים לנהל את תקציב המשפחה באופן יעיל יותר, ישנה אפשרות ליצור קובץ אקסל לחישוב אוטומטי של ההכנסות וההוצאות. זה נשמע כמו רעיון טוב, אבל זה תהליך שלוקח זמן. אז מה דעתכם לחפש ב-Google קובץ כזה?

 

חיפוש קובץ מאפשר לנו להגיע לקבצים מסוג מסוים (doc ,xls ,ppt ,pdf וכדומה), בכל נושא שמעניין אותנו, ונמצאים באתרים שונים באינטרנט. הדרך לחפש קובץ ב-Google היא על ידי שימוש במילה: filetype בשורת החיפוש, ותוצאות החיפוש יהיו קישורים של קבצים להורדה.

 

[caption id="attachment_37595" align="alignnone" width="830"]חיפוש קובץ בגוגל

 

לסיכום, חשוב לזכור שמנועי חיפוש כמו Google כוללים אפשרויות חיפוש שונות ומתקדמות – אך כלים אלה נמצאים בבעלות של חברות פרטיות בעלות אינטרסים שונים, ולעתים הן משתמשות במידע שלנו ליצירת רווחים. מומלץ אם כן לחקור וללמוד על כלים ואפשרויות נוספות. להעמקה נוספת מומלץ לבקר במדריך הרשמי של Google וללמוד על הדרכים השונות שבהן אפשר להשתמש במנוע החיפוש באופן יעיל יותר.