קרן טאירי

כיצד הדיגיטל מחבר בין אנשים ?

קרן טאירי
העולם הדיגיטלי המתפתח לא רק מלווה אותנו, הוא גם מחבר בינינו: הכלים החדשים שזמינים לנו כמעט בכל רגע מגשרים על פערים גיאוגרפיים ועל פערי דורות, ועוזרים לנו להיות קרובים יותר - בזכות הטכנולוגיה.

דיגיטל הוא כבר חלק אינטגרלי מחיינו, והוא פוגש אותנו בכל-כך הרבה תחומים ופעילויות לאורך היום. כמו בכל דבר, יש לדיגיטל הרבה יתרונות, לצד חסרונות, והחוכמה היא מינון והכרה בדברים, כך שנוכל לבצע היזון חוזר.

 

השימוש בפלטפורמות דיגיטליות מייצר יתרונות רבים והזדמנויות לחבר בין אנשים.
ישנם ארבעה נושאים מרכזיים שקיבלו משמעות חדשה באמצעות הדיגיטציה, במיוחד עבור קשרים בינאישיים:

 

אונליין:

את המושג "אונליין" אנחנו נוטים ליחס ליכולת לבצע פעולה כלשהי, לרוב רכישה של שירות או מוצר באופן מיידי. אך במקרה זה אני מתכוונת דווקא לדוגמה ששמעתי בהרצאה שחידדה לי את האופן בו דיגיטל מחבר בין אנשים. במובן שהוא מאפשר, באופנים שונים ובמימדים שונים, להתעדכן במה שקורה אונליין: החל משיחות ווידאו בנייד, דרך שידור לייב בפייסבוק ואפילו התכתבות בווטסאפ, המשתפת בחוויה של משהו אישי או עסקי – באותו הרגע.
זה מסייע לנו להיות חלק מההתרחשות, לחוות אותה ביחד, גם אם באופן דיגיטלי.

 

הדוגמה הכי טבעית  מהחיים האישיים שלי היא קבלת תמונה בווטסאפ הכיתתי מהטיול השנתי של הבן הקטן שלי. גם אם איני יכולה להיות איתו באותו הרגע, התמונות מאפשרות לי לקבל תחושה של מה שהוא חווה באותו הרגע.

 

למילה "תחושה" יש כאן חשיבות כדי לחדד את המונח אונליין, כיוון שאם התמונה נשלחת באותו הרגע שזה קורה, כמו שידור לייב, אז אפשר ממש לחוש את המתרחש, לעומת תיעוד של התרחשות בדיעבד, כשהתמונות נשלחות אחרי שהטיול כבר הסתיים.

 

 

גלובליות:

חישבו על הקשר שלכם היום עם קרובי משפחה וחברים שגרים בצד השני של העולם,  לעומת הקשר שהיה לכם לפני עשר שנים, ואפילו פחות מכך. האם תדירות הקשר עלתה? האם אתם מרגישים היום קרובים ומחוברים  אליהם יותר, על אף המרחק הפיזי?
 

היכולת שלנו להיות בקשר שוטף ולהתעדכן במתרחש בחייהם כל הזמן, היכולת לראות וגם לשמוע אותם ביומיום, נראית כיום כמובנת מאליה. בזכות הדיגיטל, הגלובליות מקבלת ביטוי חדש לחלוטין  בקשר שבין אנשים.

 

קהילתיות:
עולם הקהילות קיבל ביטוי חדש לחלוטין בעולם הדיגיטלי.
היכולת לייצר קבוצה עם מטרה משותפת או תחומי עניין משותפים בפלטפורמות שונות, שכוללת בתוכה גם את נושא הגלובליות, האונליין ועוד מאפיינים רבים, רק הגבירה את הצורך והרצון להשתייך לקהילה.
כל-כך הרבה קבוצות בווטסאפ, קבוצות פתוחות או סגורות בפייסבוק, בלוגים בכל תחום אפשרי, מייצרים חיבור בין אנשים, מסייע ותומך, מלמד וחושף. מתכונים, מבצעים שווים, רכישות קבוצתיות, התייעצויות אישיות ומקצועיות, ועוד ועוד. 

 

כל נושא הקהילות במימד הדיגיטלי מרתק בעיניי, והוא נושא בפני עצמו.
דבר אחד אני יכולה לומר מניסיוני בוודאות: גם קהילה דיגיטלית, מוצלחת ככל שתהיה, חייבת את המימד הפיזי, את המפגש האישי שמטעין בחזרה את ההתרחשות הדיגיטלית – וחוזר חלילה. 

 

פערים בין-דוריים:

פערים בין-דוריים הוא דוגמה מצוינת לנושא שניתן לייחס לו היבטים שליליים, בעיקר לאור זאת שהאוכלוסייה היותר מבוגרת אינה בעלת אוריינטציה דיגיטלית כמו הדורות היותר צעירים, שחלקם נולדו וגדלו אל תוך מציאות דיגיטלית.  אני דווקא מוצאת בנושא זה המון יתרונות ומחוברות בין אנשים.

 

אנו עדים בשנים האחרונות למגמה הולכת וגוברת של שימוש של בני הדור השלישי בפלטפורמות הדיגיטליות השונות, וזאת מתוך רצון להרגיש יותר מחוברים – לעולם, למשפחה, לחברים… הם עושים זאת על פי רוב בעזרת סיוע והדרכה מצד הבן הצעיר או הנכד/ה.

 

אצלי במשפחה, למשל, עד היום מתרגשים ומחויכים מעוד יכולת "דיגיטלית" של אמא שלי, אליה אנו נחשפים בווטסאפ המשפחתי. מעניין, לא פחות, הוא לראות את אחד החבר'ה הצעירים במשפחה מסביר לה על פיצ'ר חדש בפייסבוק, ואז לראות אותה מסבירה לחברה שלה מהיסודי איך להשתמש באותו הפיצ'ר.  

 

לאחרונה נחשפתי למיזם חברתי מקסים שבו בני נוער מלמדים את בני הגיל השלישי יכולות דיגיטליות. הפערים יכולים לסייע לחיבור בין אנשים, לצד למידה על ערכים כדוגמת נתינה, רכישת כבוד וכו׳. יש דבר יותר מחבר מזה? 

 

בנימה אישית

בחודשיים האחרונים לקחתי חלק בפרוייקט חדש של לאומי, ישראל IL, שנועד לחשוף ולהדריך אנשים לעולם הדיגיטלי ולבנקאות הדיגיטלית.

אנחנו יודעים שלפעילות דיגיטלית יש הרבה מאוד יתרונות, אך גם מבינים שבכדי להתחיל ולפעול, צריך מישהו שיסייע לנו להכיר, ללמוד ולהבין טוב יותר איך עושים זאת.
 

אני מאמינה שהתחלה אישית ואנושית, המאפשרת לכל אחד ואחת להכיר פנים אל פנים את העולם הדיגיטלי שטומן בחובו הרבה הזדמנויות היא דרך מעולה להתחיל להתחבר לעולם הדיגיטלי.