משה צדקה

האם תם עידן השיקים מנייר?

משה צדקה
לרגל השקת שירות "שיק דיגיטלי" הראשון בישראל, משה צדקה – מנהל הפרויקט, בטור אישי על השרות שהולך לשנות לכולנו את שיגרת כתיבת השיקים הנפוצה ...

מכירים את זה, שדווקא כשאתם צריכים שיק, אתם מגלים שבדיוק נגמר הפנקס? אז מה עושים עכשיו? צריך להזמין פנקס חדש (המתקדמים יותר יזמינו דרך האתר או האפליקציה), לחכות משהו כמו שבוע עד שהפנקס יגיע, עוד פעם ללכת לסניף לקחת את הפנקס ואז, כמובן, לכתוב את השיק (ואיזה מייגע זה לכתוב 12 שיקים דחויים לשכר דירה!) אה רגע, ואל תשכחו – צריך גם להיפגש עם המוטב כדי למסור לו את השיק באופן אישי, או לשלוח לו בדואר ולקוות שיגיע (אווףף…. למה בעל דירה שגר בקרית שמונה מחזיק דירה בתל אביב?!)

אז מסתבר, ששיקים הם אחד מאמצעי התשלום הכי ארכאיים שיש (כן, כן חוק השטרות האנגלי אשר עליו מבוססים גם דיני השטרות שלנו נחקק ב-1882, השנה בה עלו הבילויים לארץ…), אך יחד עם זאת גם אחד הפופולאריים ביותר. בשנת 2014 השימוש בשיקים מהווה כ-18% מעוגת התשלומים. נוסיף על כך את הוועדה לבחינת צמצום השימוש במזומנים במשק הישראלי (ועדת לוקר, מכירים?), שאחת מהמלצותיה מתייחסת למיכון אמצעי תשלום קיימים.

כל אלו הובילו אותנו לחשוב מחוץ לקופסא. אז לקחנו מוצר עתיק והזנקנו אותו לעידן הדיגיטלי.

מכאן נוצר מוצר חדשני וייחודי, אשר מושק לראשונה בישראל: השיק הדיגיטלי!
כתיבה והפקדת שיק דיגיטלי ישירות מאפליקציית לאומי, ללא צורך בנייר.

 

ריכזתי עבורכם מספר דברים שכדאי לכם לדעת על השיק הדיגיטלי:

 

1. אז כפי שבטח כבר הבנתם, עם שיק דיגיטלי כבר לא צריך להזמין פנקס שיקים, כי השיק הדיגיטלי זמין תמיד באפליקציית לאומי. נכנסים, כותבים, שולחים. זה פשוט כפי שזה נשמע.

 

2. קר בחוץ ובעל הדירה שלכם רוצה עכשיו את תשלומי שכר הדירה עבור החודשים הבאים? אין בעיה! אתם כותבים סדרה של שיקים דיגיטליים דחויים, (גם לא עושים את הטעות הנפוצה – טועים בתאריך כשהרצף עובר שנה, כי האפליקציה ממלאת עבורכם את כל הסדרה),  ושולחים אותם לנייד של בעל הדירה – הוא כבר יקבל הודעה שממתינים לו שיקים דיגיטליים באפליקציית לאומי, אותם יוכל להפקיד בזמנו הפנוי.

 

3. "למישהו יש עט?" כמה פעמים אתם שומעים את השאלה הזאת בבריתות וחתונות? עם שיק דיגיטלי לא צריך עט. פשוט שולחים שיק דיגיטלי באמצעות האפליקציה, ממלאים גם הודעה נחמדה לחתן ולכלה – והם כבר יוכלו להפקיד את השיק הדיגיטלי ישירות מהאפליקציה, מתי שנוח להם.

 

4. כבנקאי בעברי, במהלך פגישות עם לקוחות, אחד המשפטים ששמעתי פעמים רבות היה "אני לא זוכר אם יש לי שיקים שמסתובבים בחוץ ולמתי נתתי אותם". אחד היתרונות של השיק הדיגיטלי הוא מעקב תמידי אחר סטאטוס השיקים באפליקציית לאומי – הן השיקים שכתבתי והן אלו שקבלתי. מעבר לאפשרות לצפות בשיק באפליקציה, מספר ימים לפני מועד הפירעון וביום שבו הוא יופקד בפועל, מקבלים גם תזכורת על כך בנייד. ברור גם שהשיק לא מסתובב לו והוא נשאר אצל מי שאליו הוא נשלח. יעיל ובטוח!

 

5. בתור ילד אני זוכר את אבא שלי, בעל עסק לגגות רעפים ופרגולות, מסתובב עם שיקים בכיס. קרו מקרים שהשיק אבד או במקרה אחר היה נשכח בכיס החולצה, שנכנסה בינתיים למכונת הכביסה. כששאלתי אותו למה הוא לא מפקיד אותם, הוא ענה כי הם שיקים דחויים. אז אבא, אם אתה קורא את הטור הזה, השיק הדיגיטלי פותר לך את הבעיה! הוא נשמר באפליקציה (בטוח לא ילך לאיבוד) וביום הפירעון תקבל הודעה בנייד, שממתין לך שיק דיגיטלי להפקדה. כל שנותר לעשות הוא להיכנס לאפליקציה, לבחור את החשבון אליו אתם רוצים להפקיד את השיק. הכי פשוט!

 

אז זהו, מהיום, כשאני רוצה לתת מתנה לאירוע, לשלם לורד (הגננת של נדב) או לחוג של מיקה – אני משלם בשיק דיגיטלי (שלום ולא להתראות לפנקס שיקים!).

 

לפרטים נוספים על השיק הדיגיטלי לחץ כאן.