דני ספקטור

משחק ה”פורטנייט”: איך מצליחים לשלוט בהוצאות הילדים במשחקי הוידאו?

דני ספקטור
הילד שלכם דבוק לנייד או למסך הטלוויזיה במשך שעות ארוכות? רוב הסיכויים שהוא משחק ב"פורטנייט", המשחק שגורם להרבה הורים להוציא לא מעט כסף. איך משחקי הוידאו שמוגדרים כ"חינמיים" עולים לנו כל כך הרבה? ומה צריך לעשות כדי לשלוט בזה?

חשוב שתכירו: אפליקציות "חינמיות" שבסוף יגרמו לכם לשלם

אם בעבר כולם עוד תהו איך אפשר לעשות כסף מאפליקציות, חברות הטכנולוגיה גילו כבר מזמן את הפרה החולבת של התחום – אפליקציות משחקים "חינמיות" (לפחות על הנייר) המיועדות לילדים וכוללות בתוכן אפשרויות נוספות בתשלום, מה שמוכר כמודל ה"פרימיום" (Freemuim).

המודל מבוסס על רעיון פשוט – חבילת הבסיס בחינם, כל אקסטרה כבר כרוכה בתשלום נוסף. וכשהילד נכנס למשחק שמסעיר אותו, וכשכל החברים שלו נמצאים באותו המשחק ומתחרים ביניהם מי מגיע יותר רחוק – ברור לחלוטין שהאצבע תהיה קלה על הסמארטפון. אמנם כל הרכישות שמתבצעות בתוך המשחק הן לא הכרחיות, אבל הן נחוצות לילד כדי להתקדם ולשפר את מצבו לעומת האחרים.

 

FORTNITE

 

האפליקציה המובילה: פורטנייט

הלהיט הנוכחי ("הפורטנייט") הוא משחק קונסולה בו ניתן לשחק דרך הטלוויזיה, המחשב והסמארטפון. אם תציצו בטלפון של הילד, סביר להניח שתמצאו אותו משחק במצב ה-Battle royal בו הוא, ועוד 99 שחקנים, מוצנחים אל אי בודד בו הם צריכים למצוא מלכודות, חפצים ונשקים ולהיות השורדים האחרונים. יש כאן אפילו "יתרון חינוכי" קטן – כל שחקן לומד איך לחסוך במשאבים, לאסוף עץ וברזל, לבנות אלמנטים שונים ולהתחרות באחרים כדי לנצח. אלא שכל זה לוקח הרבה מאוד זמן, ולא פחות מזה – כסף. לדוגמה במצב הבאטל רויאל, אם תציעו לילד לרכוש Pass-Battle בו הוא יכול לקבל מינוי עונתי ולחסוך את הזמן בין הפסד להפסד, אין סיכוי שהוא יסרב.

 

את כל הרכישות במשחק מבצעים בעזרת מטבעות וירטואליים שהמציאו היוצרים, מה שגורם לכל הרכישה הזאת להיראות קלה הרבה יותר. הרי זה לא "כסף אמיתי" לכאורה, זה מטבעות של פורטנייט. ואצל ילדים רבים גם לא מדובר בהליך מסובך במיוחד – כרטיס האשראי של ההורים כבר שמור בסמארטפון או במחשב, ואפילו לא צריך ללכת ולבקש רשות. פשוט לוחצים, קונים, מאשרים וממשיכים לשחק. והחיוב, שיגיע כבר בסוף החודש, יפתיע את כל הצדדים.

 

טיפים לשליטה בהוצאות של משחקים

 

  1. לפני הכל: הביטחון הכלכלי של ההורים  הפעולה הראשונה והנחוצה ביותר היא בדיקה של המכשירים בהם מוזנים כרטיס האשראי שלכם, מומלץ להבין מהילד איפה הוא משחק (קונסולה, נייד, טאבלט, מחשב וכו') ולפי זה להתקדם. אם הילדים שלכם אינם מחזיקים בכרטיס אשראי משל עצמם (או כרטיס נטען, תלוי בגילם), ודאו כי פרטי האשראי שלכם אינם שמורים על המחשב או הסמארטפון שלהם כדי שלא יוכלו לבצע רכישות על דעת עצמם. כאמור, היות והרכישות במשחק מתבצעות ע״י מטבעות וירטואלים (שהם, כמובן, עולים כסף אמיתי) התחושה של ההוצאה הכספית איננה כה מורגשת.

 

  1. ההזדמנות שלכם לחינוך פיננסי – אם לילדים שלכם יש כרטיס נטען משל עצמם (לדוגמהLeumi.me), נסו להבהיר להם את החשיבות של תקציב. נסו לגרום להם להבין את הסביבה הבעייתית שמקיפה אותם מבחינת הסחות דעת והיסחפות למשחק וכיצד משתנים אלו גורמים להם לבזבז יותר ממה שהם אולי יכולים להרשות לעצמם. בכל מקרה, כאשר מדובר בכרטיס נטען, יש לכם בקרה על כמות הכסף שהם יכולים להוציא.
     

FORTNITE

 

  1. דברו בגובה העיניים  הסבירו לילדים על מודל "הפרימיום" וספרו להם כי אחד מעקרונותיו הוא בדיוק זה: להמציא מטבע ייחודי למשחק כי הוא גורם לאנשים לא להרגיש שהם מוציאים כסף. לפעמים רק לשמוע זאת גורם לילדים להבין כי הם אולי נסחפים יתר על המידה.

 

  1. ולסיום: תקציב ודמי כיס – חשוב להבהיר לילדים כי ההוצאות במשחקי וידאו כלולים בתוך "דמי הכיס" החודשיים, וככזה הוא מוגדר כהוצאות פנאי. לכן, חשוב שהילד יבין שההוצאה זו צריכה להיכלל בסדר העדיפות שלו אל מול דברים אחרים שעליהם או מוציא כסף. או גישה אחרת אבל גם אפקטיבית: תקצוב חודשי קבוע מראש שאין לעבור אותו (בסיוע של בקרה שבועית, ביום קבוע).

 

הכותב הוא מנהל פיתוח תוכן וכתב מנוסה מתמחה בדיגיטל, צרכנות פיננסית ועסקים

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?