ארי קצב

הסטארט אפ של לאומי

ארי קצב
העבודה על בניית האפליקציה להפקדת שיק בסלולר הזכירה יותר מכל סטארט-אפ

העבודה על בניית האפליקציה להפקדת שיק בסלולר הזכירה יותר מכל סטארט-אפ: אינסוף אתגרים ובעיות, פתרונות יצירתיים ובסופו של דבר מוצר חדשני בעולם הפיננסים. ארי קצב, מנהל תחום סלולר בחטיבת תפעול ומחשוב של לאומי מספר איך זה עבד מאחורי הקלעים.
לאחרונה השיק בנק לאומי שירות ראשון מסוגו בישראל – סליקה שיקים באמצעות הסמארטפון שלכם, מבלי לצאת מהבית. השירות המהפכני מאפשר לכל אחד להפקיד בחשבונו שיק באמצעות צילומו בסמארטפון, בלי צורך להגיע לבנק או לכספומט. מאחורי האפליקציה החדשה מסתתרים אתגרים טכנולוגיים לא פשוטים, שדרשו פיתוחים מיוחדים.
יותר מכל הזכירה לי העבודה על הפרויקט עבודה בחברת סטארט-אפ: מהאתגרים והבעיות האינסופיות ועד למוצר מהפכני וחדשני בעולם הבנקאות.
העבודה בצוות שיזם ויצר את שירות “הפקדת שיק בסלולר” הייתה מרגשת ויוצאת דופן. הפרויקט היה במידה רבה חלק מ-“Fintech”, היוזמה החדשה של לאומי – ליווי סטארט-אפים המתמחים בחדשנות טכנולוגית בתחום הפיננסים. בחרנו בחברת “בבוניקס”, המתמחה בעריכת וידאו המותאם לפלטפורמה הסלולרית, ולמעשה העבודה על “הפקדת שיק בסלולר” הייתה סוג של סטארט-אפ פנים ארגוני. אם תרצו ‘פנים-לאומי’.

המשימה היתה לפצח סוג של מחסום פסיכולוגי, לא רק בקרב לקוחות הבנקים, אלא גם בבנקים עצמם. הכוונה היא שבעתיד כל תהליך הסליקה של שיקים בין הבנקים תתנהל באמצעות דימות (תמונת השיק), ללא צורך בשינוע פיזי של השיקים בין הבנקים.

איך זה עובד?

לנגד עינינו עמדו שתי מטרות – לספק חוויית שימוש מיטבית, ולתמוך בכמה שיותר מכשירים. השתמשנו ביכולת המכשיר לצילום וידיאו, כך שהלקוח נדרש רק לכוון את הסמארטפון לעבר השיק, בזמן שמצלמת הוידיאו מופעלת. באותה עת מתבצעות מאחורי הקלעים מספר פעולות כלל לא פשוטות – עיבוד של מספר תמונות, בחירת הצילום האיכותי ביותר, בדיקה שהצילום כולל את כל מרכיבי השיק ועוד.

בעת הצילום מבצעת המערכת שפיתחנו מספר בדיקות שנועדו לוודא שהשיק תקין, כולל המרת התמונה של הספרות על השיק – כמו מספר חשבון ומספר השיק – לספרות דיגיטליות לצורך עיבודי ההמשך. תהליך זה נקרא  OCR – OPTICAL CHARACTER RECOGNITION.  בנוסף, יישמנו אלגוריתמים לשיפור איכות התמונה, הידועות לכל משתמש ותיק של אפליקציות צילום – כמו ניגודיות, חדות תמונה ויציבות התמונה.

חלק נכבד מתהליך הפיתוח כלל מחקר בתחום עיבוד תמונה וסיווג וזיהוי סימנים, כולל פיתוח ובדיקה לאלגוריתמים יחודיים לפרויקט.

התמקדנו בשני אלגוריתמים עיקריים: אלגוריתם זיהוי ספרות אופטי (OCR), ואלגוריתם הערכת איכות תמונה (IQE).

 האתגרים הטכנולוגיים

במהלך העבודה התמודדנו עם לא מעט אתגרים טכנולוגיים. אחד מהם היה רזולוציית התמונה. צילום תמונה בסמארטפונים מאפשר צילום ברזולוציות של בין 5-12 מגה-פיקסלים. המעבר לצילום בוידיאו מגביל את הרזולוציה ל-2 מגה (HD) ומטה.

ברזולוציות אלו, זיהוי הספרות נעשה קשה יותר, אך הצלחנו לפתח אלגוריתמיקה המצליחה לזהות את הספרות גם ברזולוציה נמוכה מאוד, של כשליש מגה-פיקסל בלבד.

אתגר נוסף היה הפונט (סוג האות) המופיע במספר השיק. הפונט המשמש בשיקים ישראליים הינו פונט שנועד במקור לזיהוי ע”י סורקים מגנטיים. זהו פונט שבו כל ספרה בנויה ממספר קווים אנכיים, ולא מסימן רציף אחד. זיהוי אופטי של פונטים כאלו התברר כאחת המטלות הקשות בפרויקט. לשם כך פיתחנו אלגוריתמיקה מיוחדת שפתרה את הבעיה.

אתגר נוסף היה לגרום למערכת לעבוד בזמן אמת על המכשירים הסלולריים, המוגבלים מבחינת זיכרון ויכולת עיבוד. לשם כך פיתחנו שורה של מערכות, שחלקן קשורות להאצת פעולות חישוב מתמטיות.

הפרויקט היה עבורי חוויה מרתקת, ובימים אלו אנו שוקדים על שיפורים נוספים בממשק, לצד חשיבה מתמדת אחר הרעיון הדיגיטלי הבא. שיתוף הפעולה בין לאומי לFintech, מאפשר לכל יזם או חברה שמאמינים שיש להם רעיון ויכולת טכנולוגית בתחום הפיננסי, להצטרף אלינו.