דני ספקטור

ההוצאה החדשה של ילדי ישראל: “בראול סטארס”

דני ספקטור
עוד לא התרגלנו ל"פורטנייט" וכבר הגיע להיט חדש שמיליוני ילדים מסביב לעולם מכורים אליו. ההורים שוב נדרשים לפתוח את הארנק, ובדיוק בשביל זה הכנו לכם כמה טיפים. מוכנים?

כבר שמעתם על ניטה הפרועה? קולט השריף ובול הבריון? סביר להניח שהילדים שלכם כבר מכירים אותם, ואתם לא רוצים להישאר מאחור. "בראול סטארס", משחק האסטרטגיה, שרק יצא בדצמבר האחרון, כבר כבש את טבלאות הורדות האפליקציות כשהוא מציב תחרות קשה לכל הלהיטים שיצאו לפניו.

 

אז איך זה עובד?

העיקרון פשוט למדי, ומזכיר את "פורטנייט" – הלהיט הקודם שכבש את הילדים. 25 דמויות, לכל אחת הכוחות והמאפיינים שלה, והשחקנים יכולים לחבור לחבריהם ולצאת להרפתקאות שונות. כל אחת מהדמויות מדורגת על פי כמות הגביעים שלה, שמשיגים בניצחונות ומאבדים אחרי הפסדים.

 

הדמויות במשחק מצועצעות ומתאימות גם לילדים קטנים בני חמש ושבע. אמנם יש מגבלת גיל מינימום אבל לאף אחד מיוצרי האפליקציה אין את הכוונה לבדוק שהשחקן הוא אכן מעל לגיל 13.

 

 

חינם, אבל לא באמת

לכאורה מדובר במשחק חינמי, ועדיין החברה שעומדת מאחוריו דיווחה שחודש אחרי השקתו הוא כבר הניב רווחים של למעלה מ-63 מיליון דולר. ברבעון הראשון של השנה הם כבר דיווחו על רווחים של למעלה מ-200 מיליון דולר.

 

איך הם עושים את זה? מציעים קיצורי דרך, "הטבות" שיעזרו להתקדם במשחק וימנעו מהילדים להיתקע בשלבים שונים. במהלך המשחק יכולים השחקנים להשיג כסף ויהלומים, בתמורה להשלמת משימות – אבל קיימת גם האפשרות לקנות אותם בסכומים הנעים בין שקלים בודדים ועד כמה מאות שקלים.     
 

כל מה שצריך זה חיבור לכרטיס האשראי של ההורים לאפל סטור או לגוגל פליי – ומספיקה פעם אחת בה הזינו את הפרטים, כדי לסדר לילדים אפשרות להשתמש בו לאורך זמן. הרכישה קלה מאוד – לחיצה על כפתור, אישור והכסף או היהלומים שלהם.

 

לא רק בדיגיטל

המשחק הפופולארי כבר יצא מהעולם הווירטואלי לעולם האמתי עם מרצ'נדייז, ספרי הדרכה וגם מפגשים של השחקנים. אחד כזה נערך בחודש אפריל האחרון בסינמה סיטי לשם הגיעו מאות ילדים ששילמו עברו הזכות ללמוד אסטרטגיות, להשתתף במשחקים ולפגוש כוכבי רשת. בחודש יולי יתקיים אירוע גדול עוד יותר בהיכל שלמה בתל-אביב, לשם כבר יגיעו אלפי ילדים שישתתפו בסדנאות ו"יזכו" באפשרות לקנות עוד ועוד מוצרים.

 

 

הזדמנות לחינוך פיננסי

למרות הלחץ הכבד שמופעל מצד הילדים, והרצון לרצות אותם – יש כאן להורים הזדמנות לשים גבולות ולהתחיל בחינוך פיננסי. כאמור, הגישה לרכישה קלה במיוחד והסכומים בתוך האפליקציה נעים בין חמישה שקלים ל-350 שקלים, לרכישה בודדת, ובקלות ניתן להגיע לסכומים של אלפי שקלים בלי לשים לב. בשיח כלכלי פתוח עם הילד, בגובה העיניים, ניתן להסביר לו את ההשלכות שבמשחק, שבלחיצה על האפשרויות השונות שבו ושניתן להתקדם במשחק גם ללא תשלום כספי אלא במעט יותר סבלנות. כצעד מונע, ניתן גם לוודא שפרטי כרטיס האשראי של ההורים מחוקים מהטלפון של הילד, ושטכנית אין לו את האפשרות לבצע רכישות עצמאית דרך המכשיר.

 

לילדים גדולים יותר, ניתן להעניק כרטיס Leumi.me ובו תטענו מפעם לפעם את סכום הכסף שהילד יוכל להוציא ברכישות שונות בהסכמתכם. לילדים קטנים יותר חשוב לוודא שלא נשמרים פרטי האשראי במשחק. גם כאן נדרשת שיחה בין ההורה לילד על חשיבות הכסף, ניהול התקציב והזהירות בהוצאות השונות.

 

חשוב להבהיר לילדים שגם אם יבחרו להוציא כסף במשחק, מדובר בכסף שיקוזז מדמי הכיס הכוללים שלהם באותו החודש – ושגם הוצאה וירטואלית, דינה כהוצאה כספית בחיים האמתיים. המשחק בו הם משחקים, ככל הנראה מדי יום, הוא חלק גדול מעולמם – והזדמנות טובה להתחיל בחינוך הפיננסי ולהדגים אותו הלכה למעשה כבר מגיל צעיר.

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?