איל קאופמן

אפל וסמסונג: סיפור אהבה (ושנאה)

איל קאופמן
הניצחון של אפל בתביעתה מול סמסונג בהפרת פטנטים היא רק עוד שלב במלחמת התביעות ההדדיות.

הניצחון של אפל בתביעתה מול סמסונג בהפרת פטנטים היא רק עוד שלב במלחמת התביעות ההדדיות שמנהלות שתי החברות. אבל למרות היריבות, שתי החברות תלויות זו בזו.
ביום שישי האחרון זכתה אפל בתביעתה מול סמסונג, בו טענה כי זו האחרונה הפרה שבעה פטנטים בתחום הטלפונים הניידים. חבר המושבעים פסק על הפרה של  6 פטנטים וקנס את החברה בקצת יותר ממיליארד דולר. סכום זה אינו זניח, אך יש לזכור שקופת המזומנים והרווח השנתי של החברה ב-2011 –   עמדו על 7 מיליארד דולר ו-9 מיליארד דולר בהתאמה.. משמעותית יותר תהיה הכרעת בית המשפט ב-20 לספטמבר לגבי בקשת אפל למניעת מכירת מוצרי סמסונג בארה”ב. אם הפסיקה תהיה בעד אפל, תהיה לפגיעה במכירות סמסונג השפעה גדולה מזו של הקנס. יש להניח כי במידה וייפסק נגדה, סמסונג תערער על החלטת בית המשפט.

מלחמת התביעות ההדדיות בין אפל לסמסונג נפרשת על ארבע יבשות. עד כה זכתה סמסונג במשפט או בערעור באוסטרליה, בהולנד, בגרמניה ובבריטניה (בה חייב בית המשפט את אפל לפרסם התנצלות באתר האינטרנט שלה). הניצחון של אפל ביום שישי הוא ניצחון ביתי חשוב, הזוכה להדים רבים ולסיקור נרחב, וסביר שייצור סנטימנט שלילי כלפי מניית סמסונג בטווח המיידי.

נקודה אחרונה מעניינת בהקשר זה היא התלות ההדדית בין החברות, סמסונג היא הספק הגדול ביותר של חלק מן השבבים ומן הרכיבים האלקטרוניים של אפל. מאידך, אפל היא הלקוח הגדול ביותר של סמסונג. על פי הערכת חברת המחקר גרטנר, המכירות של סמסונג לאפל יעמדו השנה על  7.5 מיליארד דולר, כ-7% מסך מכירותיה.

נראה כי למרות הפסיקה, יחסי האהבה שנאה בין החברות ימשכו עוד זמן רב.