נטלי אלז

4 דברים שהופכים את יפן למעצמת דיגיטל

נטלי אלז
כשחושבים על יפן, מדמיינים תמיד בראש תרבות מדויקת, אוכל, דברים מוזרים וגם היסטוריה מפוארת.. אבל מעל הכול - יפן היא מעצמה טכנולוגית ומקום שבו מאמצים שינויים דיגיטליים יותר מכל מקום אחר בעולם, למה? כי הם בעיקר אוהבים לנסות דברים חדשים.

אז יפן היא מעצמה טכנולוגית וככזו היא ממשיכה להוביל את העולם בכמה מישורים:

 

1. רובוטים כנותני שירות 

המלון הרובוטי הראשון נפתח ביפן ב-2015, בטוקיו ליתר דיוק. שמו הוא Henn Ha: פירושו ביפנית ״מוזר״. מאז נפתחו 2 נוספים בטוקיו. במלון תמצאו רובוטים שיקבלו את פניכם בכניסה, יספקו לכם שירות חדרים מלא, ייתנו לכם המלצות להמשך התוכניות שלכם בטוקיו, ואפילו ידליקו עבורכם את הטלוויזיה.


תמונה של רובוט

תמונה של אחד הרובוטים בחדר במלון Henn Ha; צילום: נטלי אלז

2. רשת חברתית מקומית 

ביפן פייסבוק משמש בעיקר כרשת לעסקים, ואם מחפשים רשת חברתית מקומית פופולארית אז Line היא ללא ספק הבולטת מבין כולן עם יותר מ-600 מיליון משתמשים ברחבי העולם. בין היתר, Line היא המקור לכל המדבקות הדיגיטליות (הסטיקרים) שלאחרונה הפכו להיות מאוד פופולאריים בישראל (אפילו ווטסאפ אימצה את הטרנד), היא מאפשרת צפייה בתכנים בתשלום ומשמשת כארנק דיגיטלי.

 

3. צ'אט בוטים 

לאחרונה אנחנו עדים להתפתחות התופעה בארץ בעיקר בתחום שירות הלקוחות – אבל ביפן זה כבר לגמרי חלק מהחיים. תחשבו למשל שעם נחיתתכם בשדה התעופה ביפן, אתם מתחברים לווי פיי של השדה, ורגע אחרי זה – יש כבר בוט מקומי שערוך ומוכן לכל שאלה שלכם – ממש כמו מודיעין אנושי. מהכוונה לתחבורה הציבורית שתיקח אתכם למלון ועד איפה נמצא סנדוויץ' הטונה הקרוב ביותר.

 

4. הרכבות המהירות בעולם  

יפן פיתחה התמחות, לא רק לדייק בזמנים אלא גם להיות הכי מהירה שיש, כאשר המטרה היא לצמצם פערים ולאפשר מעברים קלים ונוחים במדינה הענקית וללא דיחויים. אגב, בכל תחנה תמצאו לוקרים אישיים בהם ניתן לאחסן את המזוודות/המוצ'לות בבטחה בזמן שאתם עוברים בין יעד ליעד.  
 

תמונה של רכבת מהירה

רכבת מהירה בטוקיו; צילום: נטלי אלז


אז אין ספק שיפן היא מעצמת חדשנות דיגיטלית. יש שיאמרו שאת הקרדיט צריך לתת לדור הצעיר, אבל אי אפשר להתעלם גם מהאוכלוסייה הוותיקה יותר, שאומנם נולדה לעולם אנלוגי, אבל מצליחה לאמץ בקלות הרגלים דיגיטליים חדשים, שבסופו של דבר מקלים עליהם בחיי היום יום.

 

נטלי היא מנהלת תוכן באגף השיווק של בנק לאומי (חזרה לאחרונה מביקור ראשון ביפן).