עופר פז

על יזמים ויתושים

עופר פז
מה כבר יכול לגרום לאיש עסקים שכבר ראה הכל לדמוע מהתרגשות?

מה כבר יכול לגרום לאיש עסקים שכבר ראה הכל לדמוע מהתרגשות? – עופר פז, המנחה העסקי של הקבוצה הזוכה בתחרות הארצית של “יזמים צעירים”, במונולוג עם שליחות.

אני יזם ואיש עסקים מאז שאני זוכר את עצמי. בגיל חמישים, אחרי טלטלה מקצועית ואישית, מכרתי את החברה שאותה ניהלתי שנים ארוכות ופניתי לתחומים אחרים; במקביל התחיל לבעור בי הצורך להתנדב, לתרום. לפני שלוש שנים הכרתי את תכנית “יזמים צעירים עושים עסקים” והתחלתי ללוות בה קבוצות, בהתחלה בכפר יונה ועכשיו בקדימה, מקום מגוריי. קשה לתאר במילים את מה שהפרויקט הזה הכניס לחיים שלי. עוד אגיע לזה. עוד מעט. אבל קודם – ההתחלה.

ההתחלה היא הרגע שבו הנחתי את כף רגלי על מפתן הכתה, שבה חיכו לי 35 מתבגרים: ציניים, מרדנים, ביישנים, חסרי בטחון, יהירים; מתבגרים, נו. אני חושב שכבר אז הבנתי, ברגע אחד, את המשמעות האדירה של המילה “חינוך” ואת העובדה שניתנה לי פה הזדמנות מופלאה להשתתף בעיצובם, לקחת איזשהו חלק במסע הזה לקראת האנשים שהם עומדים להיות. אין הזדמנות שניה מול חבורה של בני 14, בעיקר כשאתה לא מורה ולא מחלק ציונים. אתה צריך לגרום להם לבחור להישאר מולך ולא ללכת הביתה לראות טלוויזיה, לעניין אותם, להיות חריף, להיות מצחיק, להיות אמפאתי, להקשיב להם, להזריק להם מוטיבציה. זה אתגר עצום, ואני פשוט הסתערתי עליו עם כל מה שיש לי.

החודשים הראשונים היו חודשים של התארגנות. המטרה היא, הלא, הקמת עסק – כך שבתהליך טבעי פרש מהפרויקט כל מי שלא נולד להיות איש עסקים, ונשארנו עם קבוצה מצוינת של עשרים וחמישה נערים ונערות חדורי מוטיבציה. חדורים, כן, אבל עדיין לא תמיד מבינים את הפער שבין פנטזיות ומציאות: מי שרוצה להיות מנהל השיווק עדיין לא באמת יודע במה זה כרוך, ההוא שרוצה להיות מנהל הכספים מתגלה כטיפוס מפוזר מדי. בסוף הבנו, יחד, מי צריך לעשות מה. הקפדתי מאד שלכל אחד יהיה תפקיד, ולמי שהוגדרו כמנהלי תחומים היה ברור שהם לא “בוסים”, לא מחלקים משימות אלא להפך: עובדים יותר מכולם ומשמשים דוגמא.

אז הייתה לנו חברה, היו בעלי תפקידים – והגיע הזמן להחליט מה החברה שלנו תייצר. הגענו לזה בשני שלבים המבוססים על ניסיון עבר ביזמים צעירים: הראשון הוא “סיעור מוחות ירוק”, ובו כל אחד מוזמן להעלות את הרעיונות הכי מופרכים שעולים על דעתו, בלי לסנן (מדרגות נעות לירח, מישהו..?). השני הוא “סיעור מוחות אדום”: כזה שלוקח בחשבון גם את הפרקטיקה והישימות. החלטנו יחד להתמקד בעולמות התוכן שלהם, הגענו דרך כך לטיולים שלהם עם הצופים – וככה המצאנו את ה”מוסקיטון”: כילה ניידת שמשמשת כאביזר משלים לשק שינה.

ואז – מייצרים. מחפשים חומרי גלם. בונים מפרט, מחפשים מפעל שיעזור. מערבים את אבא של ההיא, כדי שיקשר בינינו ובינם. הם לא מבינים את ההוראות, צריך לשנות אותן כדי שיהיו ברורות יותר. עשר יחידות ראשונות; תיקונים; חזרה למפעל; מייצרים חמש מאות יחידות ומתוכם מטיסים ארצה מאה; ועכשיו לנסות למכור, שנראה מה יש לנו בידיים. שלב המכירות בשנת פעילות של “יזמים צעירים” מתחיל בירידים אזוריים: בנקודה הזאת אנחנו מתחילים להבין שיש עניין, שיש לנו מוצר טוב.

בינתיים הקבוצה הולכת ומתגבשת, ואני רואה מול העיניים את הילדים האלה גדלים ומתפתחים: רואה את זאת, הביישנית, שגילתה שהיא אשת מכירות מדהימה והיא זאת שמכרה 15 יחידות מתוך ה- 20 שמכרנו ביריד בחיפה; רואה את ההוא שמצליח להמיס את ליבה של מנהלת בית הדפוס שמיתגה לנו את הדוכן וגורם לה לעשות בשבילנו הכל. רואה את החברות, האמון, חדוות היצירה, האמביציה וההתלהבות. אני מאושר מעצם הידיעה שאני חלק מכל זה. עוד לפני הזכיות – בתחרויות האזוריות ובזו הארצית – אני יודע שיש לנו פה משהו מיוחד. המוצר שלנו מעולה, נכון, אבל זאת הקבוצה: היחסים שנרקמים בין החברים בה, האופן שבו כל אחד ממלא את חלקו בתוך הפאזל המורכב הזה בצורה הרמונית כל כך. אין ספק שהזכייה בתחרות הארצית הייתה רגע מרומם נפש, אבל – אני מסתכן בכך שאשמע כמו קטע מסרט קיטץ’ – גם העבודה השחורה והסיזיפית שקדמה לה הייתה מלאה ברגעים מרוממי נפש לא פחות. באמת.

כולנו עברנו מסע מטלטל. הנערים התמודדו עם אתגרים שבית הספר לא יכול לספק להם ולמדו על עצמם המון. ואני? אני, אם לסכם את כל מה שיש לי לומר במשפט אחד קצר – אני יצאתי מהשנה הזאת אדם טוב יותר. ואתם יודעים מה? גם איש עסקים טוב יותר. ובאמת, כנראה שאין מנוס מקלישאות: עצם העובדה שאתה עושה משהו בשביל מישהו, משהו שהוא מעבר לשגרה של עבודה-בית-טלוויזיה, ממלא את הלב, מצמיח אותך, נותן לחיים טעם.

בהצלחה באסטוניה, ילדים שלי. מאמין בכם ואוהב אתכם מאד.

 

אודות “יזמים צעירים”

יזמים צעירים ישראל, מיסודו של לאומי, מלכ”ר, הוקם בשנת 1998 ע”י אלה גליל. בדירקטוריון חברים אנשי אקדמיה ועסקים מהמובילים בישראל.

הארגון חבר מן המניין בארגון הגג הבינלאומי, שנוסד לפני כ-100 שנה בארה”ב, Junior Achievement Worldwide ובו חברות כ-120 מדינות ברחבי העולם המפעילות מדי שנה בתוכניותיו החינוכיות מעל ל-10 מליון צעירים מגיל 6 ועד 18.

יזמים צעירים ישראל הינו חבר פעיל בפלג האירופי Junior Achievement – Young Enterprise Europe, המקיף כ-42 מדינות מתוך כלל המדינות החברות. הארגון מפעיל כיום ברחבי הארץ את תוכניותיו בקרב צעירים בני 15-16 מבתי ספר ומסגרות חינוכיות נוספות בכל המגזרים שבאוכלוסיה.

לאחרונה הוענק לארגון התואר המכובד Model Organization לשנת 2014, מטעם הנהלת הארגון האירופי.

לאתר האינטרנט של יזמים צעירים >> www.yazamim.org.il

למידע נוסף על השתלבות בפעילות: 04-8100313