רו"ח אלון ברוידא

יש לכם עסק משפחתי? חשוב שתדעו מהו “מסמך ערכים”

רו"ח אלון ברוידא
רו"ח אלון ברוידא, מומחה לעסקים משפחתיים ומרצה בבי"ס לניהול עסקים של לאומי, מספר על חשיבותו של "מסמך ערכים" בבניית עסק משפחתי.

כל סטודנט להנדסה או אדריכלות, יודע לשנן את כלל היסוד הבא, לפיו חוזק היסודות קובע את גודל הבניין שניתן להקים מעליהם. יסודות חזקים נדרשים למבנים בכל תחום בחיינו – לא רק למבנים דוממים – הם נדרשים  רלוונטיים גם במערכות יחסים – הן בינאישיות, והן עסקיות.

אבן היסוד הראשונה בכל הסכם שותפות עסקי היא מסמך הערכים – אותם ערכים מנחים  שעל בסיסן (בדומה ליסודות הבניין) – נבנית השותפות. עסק בעל אופי משפחתי יתבסס, מן הסתם, על הערכים שהקנו ראשי המשפחה – הורים, סבים, דודים.

מסמך הערכים מרחיב ומפרט בדרך כלל את כוונת כותביו, והוא אמור לשמש כמסמך פרשנות מנחה שיתווה את כללי ההתנהגות של בני המשפחה השותפים, בהתנהגותם ובמערכות היחסים ביניהם שנכתב לדורי דורות. הוא מעגן בתוכו כללי "עשה" ו"אל תעשה", היתרים ואיסורים ומשמש כ'כוכב צפון' למנהלי העסק.

 

אז למה בעצם, משמש אותנו 'מסמך הערכים'?

מורה נבוכים

במשפחות חרדיות רבות יש רב, או אדמ"ור, שאליו פונים לשם קבלת עצה. במשפחות חילוניות (שפחות נוטות לפנות לעצת רבנים), ישמש מסמך הערכים כתחליף חשוב שמקל על כל  שותף המבקש לדעת אם הוא הולך בכיוון הנכון והאם פעולותיו / דרישותיו סבירות.

בוררות

מסמך הערכים גם מסייע לכל בורר חיצוני אשר מתבקש להכריע במחלוקת כלשהי בין בני המשפחה / השותפים/ בעלי המניות.

העלאה על הכתב

קיימת חשיבות רבה שמסמך הערכים יבטא את הערכים האמיתיים של העסק ושל משפחות הבעלים – מסמך שיבטא  בכתב את כללי התורה שבעל פה שהנחו את  השותפים ממועד הקמת פעילותם המשותפת .

שותפות

מסיבה זו חשוב שמסמך הערכים יהיה מסמך שנבנה בשיתוף מלא עם בני המשפחה / השותפים  ועל בסיס  דבריהם ורגשותיהם.

המשכיות

משנכתב  מסמך ערכים הוא אמור ללוות את כל השותפים  במשך שנים רבות   ולשמש  להם  ולמשפחותיהם  כמורה נבוכים  ומדריך.  כל בן משפחה חדש שנולד או שמצטרף למשפחה בדרך של נישואין או כל שותף שמצטרף לעסק  כשותף  מתבקש לקרוא את מסמך הערכים  ולצרף את חתימתו למסמך.

מחויבות

משקיים מסמך ערכים חתימה עליו והתחייבות לפעול לפי עקרונותיו מהווה תנאי   לכניסת שותף חדש או בעל מניות חדש וכך עובר מסמך הערכים מדור לדור.

מסמך ערכים ברור הינו צעד ראשון ליציקת יסודות להמשך העסק. ויסוד טוב = עסק טוב.

ונסכם במילים של בן משפחה שערך מסמך ערכים ותמצת אותו בשלוש מילים:

"תהיה בן אדם".