גולן נשיא

האם כדאי להירשם כעוסק פטור, מורשה או כחברה בע”מ?

גולן נשיא
רגע לפני שאתם מתקשרים לרואה החשבון, ריכזנו עבורכם את כל הפרטים שאתם חייבים לדעת על העסק שלכם. קיימות שלוש אפשרויות לרישום העסק ברשויות המס: עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ.

לפני שאתם מחליטים איך להגדיר את העסק שלכם, רצוי לבחון את סוג העסק ואת ניהול הפנקסים המתאים לו. ישנם מקצועות חופשיים כמו רואה חשבון, עורך דין וכדומה שאינם יכולים להיות עוסק פטור ולא חברה בע"מ.

 

עוסק פטור

 

לעוסק פטור ישנן מספר מגבלות, לדוגמא: אם בעל העסק צופה הכנסה של עד 99,003 וכן הוא לא צפוי להעסיק יותר משני עובדים, סוג העסק שלו עומד בהוראות ניהול ספרים, אזי הוא עומד בקריטריון של עוסק פטור. מי שעובר את ההכנסות הללו במהלך השנה יאלץ לשנות את הסיווג שלו ולהפוך לעוסק מורשה. כמו כן, הוא יצטרך לשלם בגין החריגה מהתקרה מע"מ על עסקאות.

 

עוסק פטור מוציא קבלות ללקוחותיו ולא חשבוניות מס, כלומר הוא פטור מתשלום מע"מ. מס הכנסה וביטוח לאומי לא נעלמים. בסוף השנה שניהם מחכים בסבלנות עד להגשת הדו"ח ואז למעשה נקבעים הפרשי שומה ע"י רשויות אלו שמובילות או להחזר לתשלום או לאפס – זאת אומרת אם שילמתם מקדמות גבוהות במהלך השנה מעבר למה שצריך, יוחזר לכם ההפרש ואם שילמתם מעט מידי, תצטרכו להוסיף.

 

איש עסקים מחשב מס

 

עוסק מורשה

 

עסק המוגדר כעוסק מורשה מחויב בגביית מע"מ מלקוחותיו וכן בקיזוז מע"מ בגין הוצאות העסק שלו, חייב בהוצאת חשבוניות וקבלות בניגוד לעוסק פטור אשר מחויב בהוצאת קבלות בלבד. בנוסף, בעל העסק מחויב לדווח ולשלם מע"מ בכל חודש או חודשיים, תלוי בגובה המחזור והוא גם רשאי להעסיק עובדים ללא הגבלה. מבחינת המיסוי למס הכנסה שניהם זהים והמס הוא מס מדורג. שניהם נהנים מאותן הוצאות ושניהם נהנים מניכוי ומזיכוי לצורכי מס.

 

חברה בע"מ

 

חברה בע"מ מומלץ לפתוח כאשר המחזורים גבוהים וניהול הספרים מחייב, או שבעל העסק מבקש, או שישנם שני שותפים שמעוניינים בשקיפות בניהם ובין בעלי המניות. בנוסף, אם מדובר ברווחים גבוהים כאשר המס עליהם הוא רק 23% ולא מס שולי כמו של עצמאי.

 

המידע נכתב על בסיס נתונים שהועברו על ידי משרד רואי החשבון נשיא גולן ושות'

www.golang.co.il

 

 

תגובות הקוראים (15)

 1. טל

  גם לא צוין שעוסק מורשה יכול להגיע ל60 אחוז מס למדינה שזה המוווווון לעומת חברה בעמ שהיא הרבה יותר מגנה על בעלי החברה ויכולת משחק במיסוי יותר פתוחים וכדאיים. בקיצור עוסק מורשה זה זוועת עולם ולא מומלץ בעליל

  הגב
 2. שימי

  שכחתם שעוסק פטור חייב לפי חוק להוציא גם ‘חשבון עסקה’ כנגד כל עסקה, ולא רק קבלה.

  עוד טעות נפוצה בארץ בקרב עוסקים פטורים.

  הגב
 3. לי

  המאמר לא מפרט דבר חשוב שבעלי מקצועות חופשיים לא רשאים ליהיות עוסק פטור. זה פרט שהיה חשוב שיופיע

  הגב
  • נטליה אלזינתאתי

   היי לי,

   אנחנו מודים לך על ההבהרה,
   הנושא ייבדק.

   הגב
  • נשיא גולן

   לי שלום ,
   בתחילת המאמר כתבתי כי ” ישנם מקצועות חופשיים כמו רואה חשבון, עורך דין וכדומה שאינם יכולים להיות עוסק פטור ולא חברה בע”מ “

   הגב
 4. ציוני

  כדאי שעורכי הדין ידעו זאת. טעות של עו”ד בנושא זה בדיוק, עלתה לי עשרות אלפי שקלים עד שתיקנתי אותה.

  הגב
 5. נשיא גולן רואה חשבון

  אני מזמין אתכם ליהנות ממערכת YPAY – תוכנה להנהלת חשבונות בחינם. ניתן להפיק בה חשבונית ירוקה בחינם, חשבונית דיגיטלית בחינם, כמו כן, לרשום את כל ההוצאות בחינם, להפיק דוחות בחינם, כמו כן אם תרצו לפתוח תיק ברשויות המס, משרדי מבצע את כל פעולת פתיחת העסק בחינם, למי שמגיש דוח שנתי בתשלום של 750 שח בלבד לעוסק פטור או מורשה.

  הגב
 6. שלומי

  כתבה מעולה

  הגב
 7. אריאלה גילי

  מידע תמציתי וענייני. תודה !

  הגב
 8. שרה

  כתבה טובה וממצה

  הגב
 9. מתן

  שלום לכולם, לא מזמן העלתי סרטון שמתאר את חנות החיות שיש לי ואני מנסה לקדם אותה ביוטיוב ובחיפושים בגוגל, אשמח אם תוכלו לעזור לי בטיפים או הערות לשיפור וקידום הסרטון
  https://www.youtube.com/watch?v=PLKeDnR8EdA

  הגב
 10. אסי כהן

  מידע מועיל מאד
  תודה רבה גולן!

  הגב
 11. יוני

  מאמר ממש טוב . ממש עוזר ? .תודה על העזרה .

  הגב
 12. רועי

  מאמר מעולה, האם אפשר לעלות גם בנושא כיצד לפתוח תיק ברשויות המס ואיך זה עובד

  הגב
  • נטליה אלזינתאתי

   היי רועי,
   תודה על המשוב, עובדים על זה!

   הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?