עו"ד ויועצת מס חופית ולר

נוסעים לחו”ל? אולי מגיע לכם החזר כספי

עו"ד ויועצת מס חופית ולר
אם אתם עצמאים או בעלי עסקים שמתכננים גיחה אל מעבר לים למטרות עסקיות – ייתכן שאתם זכאים להחזרי מס. כך תדעו אילו זכויות מגיעות לכם – ואיך לנצל אותן

הקיץ כבר פה, ורוב האוכלוסייה כבר בדקה את תוקף הדרכון בטרם הזמינה חופשה בחו"ל. עבור עצמאים ובעלי עסקים רבים, חו"ל הוא לא רק המקום הנחמד הזה אליו נוסעים כדי להתאוורר עם המשפחה, אלא גם פוטנציאל עסקי רב ומשמעותי. בין אם אתם עושים עסקים רבים עם חו"ל ונמצאים הרבה בנתב"ג, ובין אם אתם חוסכים כל השנה כדי לצאת לגיחה מאווררת, כדאי שתהיו מודעים לזכויות שלכם כעצמאיים ובעלי עסקים: אולי הנסיעה שלכם יכולה להיות מוכרת לצרכי מס?

 

המדינה מכירה בכך שכדי שתוכלו להיות עצמאים ולנהל עסקים, תאלצו להוציא כספים רבים בלעדיהם לא תוכלו לפעול. לכן, כל הוצאה כספית לטובת קידום הפעילות העסקית שלכם, ניהול וגם תפעול העסק עצמו, היא הוצאה מוכרת לניכוי מס. חלק מההוצאות מוכרות באופן מלא ואחרות באופן חלקי. יועץ המס שלכם מטפל בזה אוטומטית בכל חודש, כשאתם מגישים חשבוניות מס וקבלות על ההוצאות. כך אתם לא משלמים מס מלא על ההכנסות שלכם, אלא בקיזוז ההוצאות שביצעתם עבור העסק והפעילות שלו.

אולם אין שום הבדל בין הוצאות שנעשו בארץ לטובת הניהול וקידום העסק, לבין הוצאות שהוצאתם בחו"ל עבור אותה המטרה. פעמים רבות, מטעמי חיסכון וזמן, בעלי עסקים רבים גם מצליחים לשלב בין נסיעות עסקיות לבין זמן הנאה פרטי בחו"ל – ויש מספר דברים שחשוב לדעת, עוד טרם הנסיעה עצמה.

 

אם מטרת הנסיעה לחו"ל היא ייצור הכנסה נוספת, ההוצאות הכרוכות בנסיעה יוכרו לצרכי מס. מס ההכנסה לא בודק את תוצאות הנסיעה אלא את מטרותיה בלבד, למשל: השתלמות בחו"ל ללימוד או שימור ידע, נסיעה לשימור קשרים עם ספקים, תערוכות מקצועיות, פגישות עסקיות, בחינת מוצרים וכדאיותם וכדומה. כל עוד שהנסיעה כוללת פעילות למטרות ייצור הכנסה – אז ההוצאות עליה תוכרנה לצרכי מס.

 

עלויות הטיסה יוכרו במלואן, כמו גם שבעת הלילות הראשונים בבית מלון, הוצאות אש"ל ואפילו החזרים מסוימים עבור שכירת רכב. לאחר שבעה ימים, יוכרו חלק מההוצאות על הלינה, בהתאם לסכום שתשלמו. באופן טבעי, אם הצטרף אליכם אדם נוסף לנסיעה, שלא קשור לעסק ולמטרות גידול ההכנסה בו, ההוצאות בגינו לא יוכרו על ידי מס הכנסה. לעומת זאת, אם נסעתם עם קולגה, שותף או עובדים בעסק, שנוכחותם נדרשת למטרות שהוגדרו כמוצדקות, אזי ההוצאות עבורו יוכרו אף הן לצרכי מס הכנסה. כך גם אם עובדים שלכם נסעו בלעדיכם, למטרות עסקיות.

 

מאחר וההכרה בהוצאות למטרות עסקיות איננה אוטומטית וכל מקרה לגופו, מומלץ להתייעץ עם יועץ מס החבר בלשכת יועצי המס עוד בטרם שלב ההכנות לנסיעה, כדי לתכנן בצורה מיטבית את כל שתידרשו להציג כדי לקבל הכרה בהוצאות.

 

מה תצטרכו? בדיוק כמו בארץ – לשמור כל אסמכתא הקשורה לנסיעה עצמה: חשבוניות מס  על מוניות, בתי מלון, השכרת רכב, הוצאות אש"ל וכל הוצאה רלוונטית אחרת. את הדו"ח הסופי למס הכנסה, שיכלול את משך הנסיעה, מטרותיה ומשכה, תעשו עם חזרתכם ארצה בהתאם להנחיות המייצג שלכם. מומלץ להציג גם כרטיסי ביקור של הספקים עמם נפגשתם בחו"ל, ברושורים/עלונים מהתערוכה וכל תיעוד ממשי הקושר את הנסיעה למטרות העסקיות.

 

נסיעה טובה.